− Kommunesektoren er under stort press når det gjelder økonomi og tilgang på arbeidskraft. For at norske kommuner og fylkeskommuner skal kunne fortsette å gi gode velferdstjenester til innbyggere i hele landet, må vi ha et kritisk blikk på hvordan staten styrer kommunene, sier kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng.

Ny kommisjon skal foreslå endringer

Både befolkningssammensetningen og kompetansebehovet i samfunnet er i endring. Mangelen på kompetent arbeidskraft er ventet å bli vesentlig større framover.

Regjeringen setter derfor ned en kommisjon som skal foreslå endringer i statens styring av kommunesektoren som legger til rette for god ressursbruk, fleksibel bruk av personell og effektiv oppgaveløsning i kommunesektoren.

− Summen av krav og oppgaver er ikke bærekraftig over tid. For at dette skal gå i hop må vi gi kommunene større frihet til å innrette tjenestene slik at innbyggerne kan få mer velferd for hver kroner og for hver ansatt, sier Stenseng.

Avgjørende å ta grep nå

Den nye kommunekommisjonen skal også se på om det er andre forhold som binder kompetanse unødvendig, bidrar til unødvendig høye kostnader eller lite effektiv oppgaveløsning

− Det er ikke et alternativ å fortsette som i dag. Dersom vi ikke tar grep, vil det offentlige tjenestetilbudet gradvis bli dårligere. Det vil i sin tur kunne svekke oppslutningen om fellesskapsløsningene, sier Stenseng.

Kommisjonen skal etter planen komme med en første rapport allerede før jul i år, mens neste rapport kommer i 2026. Regjeringen kommer tilbake til mandat og sammensetning.