–  Våpen, enten det er kniv eller skytevåpen, skal ikke ha en plass i våre gater. Det er potensielt livsfarlig. For raskt å få opp straffenivået for bæring av kniv og våpen på offentlig sted, vil vi øke straffe­rammene. Det er også viktig å ta bakmennene, og vi skal gjøre det selvstendig straffbart å involvere mindreårige i kriminalitet, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen.

Et lovforslag om skjerping av straffene for bæring av skytevåpen og kniv vil bli sendt på høring før jul. Lovforslaget om involvering av mindreårige til kriminalitet er allerede sendt på høring.

– Arbeiderpartiregjeringen vil gi politiet flere verktøy i møte med mindreårige. Politiet kan kun holde på de under 15 år i fire timer, vi vil vurdere å øke fristen. Når det gjelder de over 15 år vil vi utvide tiden varetektsfengsling kan forlenges til fire uker av gangen i unntakstilfeller, mot to uker i dag sier Aas-Hansen.  

I tillegg til økt handlingsrom for politiet og domstolene, vil regjeringen innføre flere endringer for barnevernet.

 – De aller fleste barn og unge i Norge begår ikke kriminalitet. Men jeg er svært bekymret for en utvikling der kyniske kriminelle går målrettet etter sårbare barn og unge som er under barnevernets omsorg, for å rekruttere dem til å begå kriminelle handlinger, sier barne- og familieminister Lene Vågslid.

Nå iverksetter regjeringen flere nye tiltak for å sikre at barn på barnevernsinstitusjon får den innrammingen de trenger.

 – Vi må skjerpe mulighetene barnevernet har til å beskytte disse barna. Derfor tar vi tydelige grep nå for å beskytte både barna og samfunnet mot denne utviklingen. Når det trengs skal barnevernet kunne låse dører og begrense besøk, telefon og internett i lenger perioder enn i dag, sier Vågslid.

Tiltakene er basert på rapporten fra Storberget-utvalget, som regjeringen mottok før sommeren, og som nylig har vært på høring. I tillegg vil regjeringen sørge for raskere gjennomføring av lovendringer som Stortinget allerede har vedtatt.

– Det er uakseptabelt at barn på institusjoner er i kontakt med kriminelle. Ansatte må kunne gå igjennom barns mobiler. Arbeiderpartiregjeringen vil sørge for at retten til innsyn i barnas elektroniske kommunikasjon trer i kraft allerede ved nyttår, sier Vågslid. 

Nærmere om de nye tiltakene fra regjeringen 

Politiet og rettsvesenet:

  • Foreslå å øke strafferammen for å bære skytevåpen og kniv på offentlig sted. Et forslag vil bli sendt på høring før jul.
  • Regjeringen har nylig sendt på høring forslag som gjør det til et eget straffbart forhold å involvere mindreårige i kriminalitet. Et lovforslag vil legges frem for Stortinget så snart som mulig etter at høringsfristen har gått ut.
  • Politiet kan i dag i visse tilfeller innbringe barn under 15 år, men kan kun holde dem i fire timer. Regjeringen vil vurdere en utvidelse av fire-timersfristen for å gi politiet mer tid til å få kontroll på det som ofte er en uavklart situasjon, og for bedre å kunne ivareta den mindreårige.
  • Regjeringen vil foreslå at domstolene i unntakstilfeller kan forlenge varetektsfengsling av barn over den kriminelle lavalder med fire uker av gangen, mot to uker i dag.
  • Regjeringen vil se på muligheten til å styrke politiet og påtalemyndighetens virkemidler overfor barn over og under den kriminelle lavalder som begår kriminalitet. Eksempler på eksisterende forebyggende tiltak som kan utvides;
    • øke antallet henvisninger til konfliktråd
    • styrke omfanget av nettpatruljene
    • mer informasjonsdeling mellom relevante etater
    • flere SLT-samarbeid i kommunene (Samordning av lokale rus- og kriminalitetsforebyggende tiltak).

Barnevernet:

  • Regjeringen vil forlenge tiden barnevernsinstitusjoner kan låse dører, begrense besøk og barnets tilgang til telefon og internett.
  • Vi vil også utvide reglene til å gjelde for alle barnevernsinstitusjoner. Det er barnets behov for begrensninger som skal være styrende – ikke hvilken institusjon de bor på.
  • Regjeringen vil raskt sette i kraft lovendringer som gjør at institusjonene kan gjennomgå barnets elektroniske kommunikasjon slik at man kan oppdage og gripe inn bl.a. i kontakt med kriminelle aktører, ruskjøp og salg av seksuelle tjenester.
  • Det skal raskt utarbeides tydelige retningslinjer, som klargjør når og i hvilke situasjoner barnevernet kan bruke de ulike virkemidlene de har for å sette tydelige rammer for barn på institusjon.
  • Regjeringen vil også vurdere om det er behov for flere lovhjemler for å sikre et nødvendig beskyttelses- og sikkerhetsnivå for å ivareta barn som er til fare for seg selv eller andre, eller som står i fare for å bli utnyttet til kriminalitet.