Samferdselsdepartementet har nå mottatt de to KS1-rapportene. Disse rapportene, sammen med høringssvarene fra den offentlige høringen av de to KVU-ene, vil danne et faglig grunnlag for departementets videre behandlingen av sakene.

– Det har blitt utført et omfattende utredningsarbeid. Vi vil nå nøye vurdere de faglige vurderingene og anbefalingene som er gitt i hver av rapportene. Samferdselsdepartementet vil komme tilbake til hvordan KVU-ene, KS1-rapportene og høringsinnspillene vil bli fulgt opp videre, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

Les rapportene (PDF) her:

Se også:

Pressemelding fra oktober 2023 med peker til de to konseptvalgutredningene: Samferdselsministeren har mottatt to utredninger om utvikling av transportsystemet i Nord-Norge