For melk og storfeslakt økte inntektene i snitt med 92 000 kroner, til 397 000 kroner per årsverk. For sauehold økte inntektene med 80 000 kroner, til 243 900 kroner per årsverk, noe som i stor grad skyltes en prisøkning på saue- og lammekjøtt. Inntektene til kornbrukene er svært avhengige av været, og disse brukene hadde en nedgang i inntekter.

For brukerfamilien samlet, økte nettoinntekten med i underkant av 200 000 kroner, til 1,27 millioner kroner. Om lag halvparten av brukerfamiliens inntekt kommer fra bruket.

Kostnadene vokste moderat. Utgiftene til elektrisitet var ekstremt lave i 2020, og begynte å øke mot slutten av 2021. Økningen i strømkostnader var kraftigst i Agder, Rogaland og Jæren. I gjennomsnitt gikk gjeldsandelen ned med 2 prosentpoeng.

Gård i Viken.
Stor inntektsøkning i jordbruket i 2021. Foto: Torbjørn Tandberg