Alberto van Klaveren og Åsmund Aukrust håndhilser
Foto: UD

I mange land ser vi nå en negativ utvikling når det gjelder likestilling og rettighetene til LHBT+-befolkningen. Globalt ser vi et tilbakeslag.

– For Norge er det derfor enda viktigere å samle kreftene. Vi mener det er nødvendig å bygge allianser og styrke samarbeidet mellom myndigheter, internasjonale organisasjoner og sivilsamfunn fra ulike deler av verden for å gå fremover – ikke bakover, sier utviklingsministeren og legger til:

– Vi må stå opp for kvinners rettigheter.

Chile er en svært viktig partner for Norge i arbeidet for likestilling og seksuell og reproduktiv helse og rettigheter. Chile har tatt et lederskap i FNs menneskerettighetsråd rundt disse spørsmålene. Norge og Chile deler også prioriteringer innen kvinner, fred og sikkerhet.

– Kvinners rettigheter og kjønnslikestilling er grunnleggende for fred, demokrati, rettferdighet og utvikling for alle, sier Aukrust. Norge og Chile står sammen i forsvaret av kvinners rettigheter, inkludert deres rett til å bestemme over egen kropp, sier utviklingsministeren.  

Besøket inngår i regjeringens bredere satsing på å fremme menneskerettigheter, demokratiske verdier og bærekraftig utvikling globalt.

– Vi ønsker å lære av hverandre, og samtidig oppmuntre til videre samarbeid mellom våre to land, særlig i møte med globale utfordringer som klima, ulikhet og autoritære strømninger, sier Aukrust.