Formålet med instruksen er å gi føringer for hvordan Direktoratet for eksportkontroll og sanksjoner (DEKSA) skal innrette sin lisensiering og veiledning knyttet til endringer i eksportkontrollforskriften av august 2025, hvor regjeringen har tydeliggjort kontrollen med teknologioverføring, samt UDs veileder om eksport av teknologi av august 2025.

Instruks

Direktoratet skal jf. instruks EI-03/2025 behandle søknader i henhold til Utenriksdepartementets retningslinjer for behandling av søknader om eksport av forsvarsmateriell og teknologi og tjenester for militære formål av 28. februar 1992 (UDs retningslinjer), jf. lov om kontroll med eksport av strategiske varer, tjenester og teknologi m.v. og forskrift om eksport av forsvarsmateriell, flerbruksvarer, teknologi og tjenester. Overordnede instrukser:

  • DEKSA kan prioritere og behandle saker om teknologioverføring i henhold til sin etablerte praksis for risikobasert tilnærming.
  • Ved behov innhenter DEKSA beslutningsstøtte fra nasjonale partnere. Rutiner for dette skal foreligge i DEKSA.
  • DEKSA skal veilede om ny praksis med tilpasset veiledning til industri og akademia på nettsiden, samt drive oppsøkende veiledning til berørte aktører. DEKSAs veiledning skal være i samsvar med UDs veileder om eksport av teknologi av august 2025 og utdyper hvordan forvaltningen praktiserer innenfor denne området.
  • Lisenstyper for teknologioverføring utarbeides av DEKSA. Individuelle og globale lisenser kan utstedes.

Eksport av teknologi på vareliste I til utlendinger i Norge:

  • Søknader om teknologioverføring på vareliste I til utlendinger i Norge behandles etter UDs retningslinjer.
  • Søknader om teknologioverføring på vareliste I til utlendinger fra Ukraina behandles i henhold til gjeldende instruks for eksport av forsvarsmateriell til Ukraina.

Eksport av teknologi på vareliste II og III:

  • DEKSA følger etablert praksis for behandling av søknader om varer, teknologi og tjenester på vareliste II og III og anvender denne også for innenlands teknologioverføring. Dette skal forstås som enhver utførsel fra Norge (eksportlikestilt).
  • Søknader om teknologioverføring på vareliste II og III til statsborgere fra Ukraina behandles i henhold til gjeldende instruks for eksport av flerbruksvarer til Ukraina.

Vurdering av militær bruk:

  • DEKSA viderefører etablert definisjon av militær bruk, slik denne er gjengitt av UD og DEKSA i offentlig veiledningsmateriell per dags dato.
  • Ved vurdering av militær bruk, må det foreligge informasjon som gir klare holdepunkter for uakseptabel risiko for avledning til uønsket militær bruk. En generell eller hypotetisk risiko er ikke i seg selv grunnlag for avslag.

Betydning av statsborgerskap og botid:

  • Personer med dobbelt statsborgerskap, hvor ett av statsborgerskapene er fra et EØS- eller NATO-land, skal regnes som borgere av EØS- eller NATO-land og kan dermed være omfattet av unntak etter eksportkontrollforskriften § 8 andre ledd bokstav b.
  • Mottakers eller sluttbrukers botid i Norge eller i andre nærstående land skal ikke vurderes i saksbehandlingen.
    Praktisering av unntak etter forskriften § 8 andre ledd bokstav b:
  • Unntaket omfatter teknologi definert i eksportkontrollforskriften § 2 (10) og som er oppført på Liste II eller III, når overføringen skjer til en utlending i Norge, ved akademiske virksomheter som definert i unntaket.
  • Teknologioverføring som innebærer tilgang fra utlandet, eller som omfatter mottakere utenfor EØS- eller NATO, faller utenfor unntak og kan utløse lisensplikt.
  • Unntaket gjelder ikke der lisensplikt følger av forskriftens § 7 a-d (“fang-alt”-bestemmelser).