For to uker siden var Canadas statsminister i Norge. Statsminister Jonas Gahr Støre og statsminister Mark Carney er enige om å styrke det norsk-kanadiske samarbeidet ytterligere. Regjeringen er også i dialog med Canada om et tettere handelssamarbeid. Denne uka skal et tettere samarbeid om forskning og høyere utdanning diskuteres.

– Vi lever i en urolig tid og Canada er blant våre viktigste allierte. Kvanteteknologi, KI og arktisk forskning er avgjørende for både sikkerhet og konkurransekraft, og er områder der vi ønsker enda tettere samarbeid med Canada, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

En ny felleserklæring om forskning

Forsknings- og høyere utdanningsministeren skal møte kanadiske myndigheter og forsknings- og utdanningsinstitusjoner for å diskutere temaer som begge landene er opptatt av. Regjeringens forskningssatsinger på Polhavet 2050, kunstig intelligens og kvanteteknologi er gjennomgående temaer i programmet. Forskningssatsing på forsvar, sikkerhet og beredskap og forskningssikkerhet er også viktige temaer, i tillegg til samarbeid om studentutveksling.

Ambisjonene er oppsummert i en ny felleserklæring om tettere samarbeid om forskning.

Målet med besøket er å videreutvikle og styrke et allerede godt etablert og viktig samarbeid – et samarbeid som blir stadig viktigere gitt Canadas posisjon som en viktig alliert for Norge.

Ønsker mer studentutveksling mellom landene

Statsråden skal møte utdanningsmyndigheter på provinsnivå i flere av byene hun besøker. Et viktig tema er samarbeid om utveksling mellom norske og kanadiske utdanningsinstitusjoner.

– Jeg vil oppfordre enda flere norske studenter og forskere til å vurdere Canada som destinasjon for utveksling og forskeropphold gjennom studietiden. Canada tilbyr utdanning i verdensklasse, som enda flere bør få øynene opp for, sier Aasland.

Canada er et av regjeringens prioriterte land for forsknings- og høyere utdanningssamarbeid utenfor EU/EØS, i tråd med regjeringens Panoramastrategi 2021-2027.  

I tillegg til forsknings- og høyere utdanningsministeren, består den norske delegasjonen av representanter fra Forskningsrådet, HK-dir, NORA, Norsk kvanteklynge og Polhavet 2050.

Mandag 23. mars, Ottawa

  • Møte med KI- og digital innovasjonsminister Evan Solomon 
  • Møte med representanter fra University of Ottawa
  • Rundebord med tre kanadiske forskningsråd om KI og kvanteteknologi
  • Møte med Universities Canada og Canadian Bureau of International Education (CBIE)

Tirsdag 24. mars, Ottawa

  • Møte med Robert Asselin, CEO U15 (association of fifteen leading research universities across Canada)
  • Møte med Chief Science Advisor to the Prime Minister, Dr. Mona Nemer
  • Rundebord om forskning og samarbeid i Arktis
  • Møte med direktør for National Research Council of Canada (NRC), Mitch Davies
  • Møte med innovasjonsminister Melanie Joly (Innovation, Science and Economic Development

Onsdag 25. mars, Toronto

  • Møte med University of Toronto
  • Møte med Vector Institute for Artificial Intelligence
  • Besøk til MaRS Discovery Centre
  • Møte med Nolan Quinn, Ontario Minister of Colleges, Universities, Research Excellence and Security

Torsdag 26. mars, Quebec

  • Møter på Université Laval
  • Møte med Government of Quebec

Fredag 27. mars, Montréal

  • Møter på McGill University
  • Møte på The NATO Climate Change and Security Centre of Excellence