Dansk personell fra Air Defence Wing under utdanning på NASAMS. Her foran HML, High Moblity Launcher med norske luftvernartillerister
Regjeringen ønsker å stimulere til økt produksjonskapasitet i forsvarsindustrien. I statsbudsjettet foreslås det derfor å bevilge 516 millioner kroner som en del av en strategisk satsing på norsk forsvarsindustri. Foto: Ole Andreas Vekve / Forsvaret

– Norsk og europeisk forsvarsindustri må ha produksjonskapasitet og robuste verdikjeder for å ha nødvendig beredskap, utholdenhet og for å kunne fortsette å støtte Ukrainas forsvarskamp. Derfor prioriterer vi midler for å styrke produksjonskapasiteten innenfor rammen av langtidsplanen. Dette bidrar til norsk og europeisk forsvarsevne, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik.

Siden fullskalainvasjonen av Ukraina er det bevilget i overkant av fem milliarder kroner i støtte til økt produksjonskapasitet. I forslaget til statsbudsjett prioriterer regjeringen å sette av 516 millioner kroner for å øke produksjonskapasiteten i 2027. Dette er en del av den strategiske satsingen på forsvarsindustri, som regjeringen la frem i revidert langtidsplan på om lag 8,4 milliarder kroner frem til 2036.

Støtten skal blant annet gå til å øke kapasiteten for rakettmotorer til missiler og til avansert militært sprengstoff. Begge deler er mangelvare i NATO og er etterspurt både av Ukraina og allierte.

Dette er konkrete bidrag til byrdeskiftet i NATO og det styrker europeisk forsyningssikkerhet for viktig forsvarsmateriell.

Gjennom deltakelse i EUs Program for europeisk forsvarsindustri (EDIP) kan norske bedrifter søke om støtte til å øke sin kapasitet. Kombinert med nasjonal medfinansiering vil det kunne føre til store investeringer i sentral norsk forsvarsindustri.