Støtten vil gå til materiell som anskaffes gjennom prosjekter som er koordinert av NATO. Støtten går også til utdanning av moldovsk militært personell og finansiell støtte til infrastruktur for å sikre militært materiell.

Moldova er sterkt påvirket av Russlands angrepskrig mot Ukraina.

– Økonomien i Moldova er hardt rammet av krigen i nabolandet Ukraina. Etter fullskalainvasjonen av Ukraina startet har Moldova håndtert flere kriser: flyktningkrise, energikrise, høy inflasjon og en vanskelig sikkerhetssituasjon. Moldova er en del av det vestlige fellesskapet som står sammen mot Russlands krigføring i Ukraina, og vi ønsker å støtte dem også militært, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik.

Norge undertegnet i fjor en avtale (Letter of Intent) om å styrke forsvarssamarbeidet mellom Norge og Moldova.

Norge har siden 2023 støttet landet gjennom NATO-programmer.

Moldova er i dag det eneste nabolandet til Ukraina som får støtte gjennom det norske Nansen-programmet. Den sivile støtten til Moldova gjennom programmet har vært på rundt 1,6 milliarder kroner.

Moldovske soldater
I revidert nasjonalbudsjett for 2025 foreslår regjeringen en bevilgning på opptil 50 millioner kroner i militær støtte til Moldova. Foto: Det moldovske forsvarsdepartementet