Omnibus IV - endringer i prospektforordningen og MiFID II
Brev | Dato: 12.10.2026 | Finansdepartementet
Avsender: Finansdepartementet
Mottaker: Finanstilsynet
Vår referanse: 26/4601
Europakommisjonen fremmet i mai 2025 forslag om endringer i en rekke forordninger og direktiver, samlet omtalt som «Omnibus IV». Formålet med endringene er å lette på etterlevelseskostnader og frigjøre ressurser til vekst og investeringer.
Europaparlamentet og Rådet kom i juni 2026 til provisorisk enighet om en endringsforordning som blant annet endrer prospektforordningen og et endringsdirektiv som blant annet endrer direktivet om markeder for finansielle instrumenter (MiFID II). Endringene innebærer blant annet at det tas inn bestemmelser i de to regelverkene om en ny kategori foretak, «small mid-caps» (SMC), som skal omfattes av forenklinger mv. som etter gjeldende regler er forbeholdt små og mellomstore foretak (SMB).
Endringene som det er oppnådd enighet om, vurderes som EØS-relevante, men er ikke endelig vedtatt i EU. Finansdepartementet ber Finanstilsynet utrede behovet for endringer i norsk rett for å gjennomføre forventede EØS-forpliktelser som svarer til regelverks-endringene.
Vi ber Finanstilsynet oversende utkast til lovendringer og et høringsnotat utarbeidet i samsvar med utredningsinstruksen innen 1. februar 2027, eller senere dersom det er nødvendig av hensyn til regelverksprosessen i EU.
Med hilsen
Geir Åvitsland (e.f.)
ekspedisjonssjef
Marianne Irgens
fagdirektør