Nærbilde av utviklingsminister Tvinnereim sittende ved møtebordet
Tvinnereim understreket i innlegget sitt at krisen i Gaza er menneskeskapt og at partene har plikt til å beskytte og ivareta sivilbefolkningens behov, også mens krigen raser. Foto: UD

Utviklingsministeren deltok tirsdag 11. juni på det humanitære toppmøtet i Jordan som Jordans kong Abdullah og Egypts president Sisi inviterte til, sammen med FN. Palestinas president Abbas, FNs generalsekretær Guterres, USAs utenriksminister Blinken og Saudi-Arabias prins Faisal var blant deltakerne.

– Det er viktig at nabolandene på kort varsel har tatt initiativ til denne konferansen. I møtene jeg hadde i går med den jordanske planleggingsministeren, UNRWA og flere andre FN-organisasjoner, kom det klart fram at krigen i Gaza påvirker hele Midtøsten i negativ retning. Barn og ungdom i hele regionen preges av håpløshet og mistillit. Det gjorde stort inntrykk å møte tre barn fra Gaza. Fordi de var utenfor Gaza da krigen startet, har de vært strandet i Amman og atskilt fra familiene sine i åtte måneder, sier utviklingsministeren.

I innlegget understreket Tvinnereim at krisen i Gaza er menneskeskapt og at partene har plikt til å beskytte og ivareta sivilbefolkningens behov, også mens krigen raser. Hun viste til at Norge vil bidra med 1 milliard kroner i humanitær støtte til Palestina i år, i tillegg til 700 millioner i langsiktig bistand.