Vedlegg 3 – Aktører

Se beskrivelse av brukere, tilbydere og kjøpere av tjenestene i kap. 2.1. Under følger en beskrivelse av forvaltning og andre aktører med en rolle innen Inn på tunet.

Landbruks- og matdepartementet (LMD) har hovedansvaret for landbruks- og matpolitikken. Dette omfatter blant annet utvikling av nye næringer med utgangspunkt i landbruket. LMD gir aktører med ansvar på området føringer og rapporteringskrav gjennom årlige oppdrags-, tildelings- eller tilskuddsbrev.

Landbruksdirektoratet har ansvaret for etablering og oppdatering av Nasjonale veiledere for Inn på tunet, og skal søke samarbeid med relevante direktorat om tematikk knyttet til Inn på tunet. Landbruksdirektoratet ledet prosjektet Inn på tunet-løftet 2 i 2020–2023.

Stiftelsen Norsk Mat har ansvaret for godkjenningsordningen for Inn på tunet-gårdene. De skal i samarbeid med Nasjonal faggruppe for Inn på tunet vurdere behovet for å videreutvikle Inn på tunet-standarden. Stiftelsen Norsk Mat skal oppdatere og vedlikeholde tilbyderregisteret over godkjente bedrifter. Stiftelsen eier merkevaren Inn på tunet, og har avtaler med Inn på tunet-samvirker om bruk av merkevaren Inn på tunet.

Fylkeskommunen har et overordnet oppdrag om ågi strategisk retning til samfunns- og næringsutviklingen tilpasset regionale og lokale forhold, mobilisere privat sektor, kulturliv og lokalsamfunn, og samordne og koordinere offentlig innsats og virkemiddelbruk. Dette gjelder også på landbruksområdet, og innebærer blant annet å se utviklingen av Inn på tunet i sammenheng med det øvrige arbeidet innenfor næringsutvikling på landbruksområdet.

Statsforvalterne får i sitt oppdragsbrev et tverrsektorielt oppdrag på at de skal synliggjøre Inn på tunet som et aktuelt tiltak innenfor arbeidet på omsorgs-, utdannings-, arbeids- og sosialområdet overfor kommunene.

Innovasjon Norge forvalter ordninger over jordbruksbruksavtalen der Inn på tunet-tilbydere kan søke støtte til investeringer, bedrifts- og kompetanseutvikling gjennom ordningene Midler til investering og bedriftsutvikling i landbruket (IBU) og Utviklingsprogrammet for landbruks- og reindriftsbasert vekst og verdiskaping.

Norsk Landbruksrådgiving SA (NLR) tilbyr rådgivningstjenester til bøndene. For å bli Inn på tunet-tilbyder, er kurset Praktisk HMS-arbeid (eller tilsvarende kurs) obligatorisk. NLR arrangerer også andre Inn på tunet-kurs, og har rådgivere med kompetanse om Inn på tunet som bøndene kan kjøpe rådgivningstjenester fra.

Nasjonalt senter for aldring og helse har utviklet et e-læringskurs for Inn på tunet-tilbydere om dagaktivitetstilbud for personer med demens og har bidratt i arbeidet med nasjonal håndbok på demensområdet. Nasjonalt senter for aldring og helse har i tillegg nettsider med informasjon om Inn på tunet.

Norges Bondelag har i samarbeid med Stiftelsen Norsk Mat, Innlandet fylkeskommune og Universitetet i Innlandet utviklet Inn på tunet-skolen. Et digitalt kurs som gir en grunnleggende forståelse av hva Inn på tunet er, hvilke muligheter det kan gi og hva som kreves for å etablere en slik virksomhet. Alle må gjennomføre dette kurset før de starter godkjenningsprosessen hos Stiftelsen Norsk Mat.

Faggruppe for godkjenningsordningen arbeider med kvalitetssikring og utvikling av innholdet i godkjenningsordningen for Inn på tunet. Faggruppa ledes av Stiftelsen Norsk Mat og består av representanter fra Norges Bondelag, Norsk Bonde- og Småbrukarlag, Norsk Landbruksrådgiving SA, Innovasjon Norge, Gjensidige, statsforvalterne, fylkeskommunen, samvirkeorganisasjonene og Landbruksdirektoratet.

Oversikten under viser de mest sentrale aktørene innen Inn på tunet-området.

Illustrasjon som viser de mest sentrale aktørene innen Inn på tunet-området

Figur 4.1 Aktørkart for Inn på tunet

Kilde: Landbruksdirektoratet.