5. Likestilling mellom kjønna
Artikkel | Sist oppdatert: 03.09.2025 | Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet
Oppnå likestilling og styrkje stillinga for jenter og kvinner i samfunnet
Kultur- og likestillingsdepartementet har ansvaret for å koordinere arbeidet med målet i Noreg.
Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) er fagdirektorat på likestillingsfeltet. Direktoratet gir tilskot til fire regionale sentre for likestilling og eit ressurssenter for menn. Direktoratet forvaltar òg ei tilskotsordning for likestillings- og familiepolitiske tiltak.
Likestillings- og diskrimineringsombodet (LDO) arbeider for å fremje likestilling og hindre diskriminering. Ombodet gir òg rettleiing om diskrimineringslovgivinga.
Diskrimineringsnemnda behandlar klagesaker om diskriminering.
5.1) Få slutt på alle former for diskriminering av jenter og kvinner i heile verda
5.2) Avskaffe alle former for vald mot alle jenter og kvinner i både offentleg og privat sfære, inkludert menneskehandel, seksuell utnytting og andre former for utnytting
5.3) Avskaffe all skadeleg praksis, som barneekteskap, tidlege ekteskap og tvangsekteskap, og kjønnslemlesting
5.4) Anerkjenne og verdsetje ubetalt omsorgs- og hushaldsarbeid gjennom offentlege tenester, infrastruktur og sosialpolitikk, og fremje delt ansvar i hushaldet og familien, alt etter kva som passar i kvart enkelt land
5.5) Sikre kvinner fullstendig og reell deltaking og like moglegheiter til leiande stillingar på alle nivå der det blir teke avgjerder, i det politiske, det økonomiske og det offentlege livet
5.6) Sikre tilgang til god seksuell og reproduktiv helse og reproduktive rettar for alle, i samsvar med handlingsprogrammet frå den internasjonale konferansen om befolkning og utvikling, handlingsplanen frå Beijing og sluttdokumenta frå dei respektive tilsynskonferansane
5.a) Setje i verk reformer for å gje kvinner lik rett til økonomiske ressursar, moglegheit til å eige og kontrollere jord og andre former for eigedom, og tilgang til finansielle tenester, arv og naturressursar, i samsvar med nasjonal lovgjeving
5.b) Styrkje bruken av mogleggjerande teknologi, særleg informasjons- og kommunikasjonsteknologi, for å styrkje stillinga for kvinner i samfunnet
5.c) Vedta og styrkje god politikk og vedta gjennomførleg lovgjeving for å fremje likestilling og styrkje stillinga for jenter og kvinner på alle nivå i samfunnet
Noreg har høg grad av likestilling mellom kjønna. Fleire universelle velferdsordningar gjer det lettare for foreldre å kombinere familieliv og arbeid. Omfattande ordningar for statleg betalt permisjon for nybakte foreldre og god tilgang til rimelege barnehageplassar har bidrege til at Noreg er blant dei landa med høgast yrkesdeltaking for kvinner.
Kvinner blir i større grad enn menn utsette for vald i nære relasjonar, for seksuell trakassering, valdtekt, negativ sosial kontroll og æresrelatert vald. Regjeringa prioriterer arbeidet med å førebyggje og avdekkje slike overgrep, mellom anna gjennom oppfølging av fleire handlingsplanar på området.
I desember 2023 la regjeringa fram ein opptrappingsplan mot vald og overgrep mot barn og vald i nære relasjonar som ein proposisjon til Stortinget. Planen er utarbeidd i samarbeid mellom fleire departement og har tryggleiken og rettstryggleiken til dei utsette i sentrum. Opptrappingsplanen inneheld 120 tiltak med mål om å førebyggje og bekjempe vald og overgrep, og i verste fall drap.
I mai 2025 la regjeringa fram ein ny handlingsplan mot negativ sosial kontroll og æresrelatert vald. Handlingsplanen inneheld 29 tiltak som skal bidra til å verne utsette barn, unge og vaksne mot negativ sosial kontroll og æresrelatert vald. Åtte departement samarbeider om gjennomføringa av planen.
Regjeringa lanserte i mai 2025 ein nasjonal strategi mot menneskehandel. Målet med strategien er å oppnå betre samordning og koordinering på strategisk nivå, og å gi meir føreseieleg bistand til offer for utnytting.
- Prop. 36 S (2023–2024) Opptrappingsplan mot vold og overgrep mot barn og vold i nære relasjoner (2024–2028) Trygghet for alle
- Sjef i eget liv - styrket innsats mot negativ sosial kontroll og æresmotivert vold (2025 – 2028)
- Nasjonal strategi mot menneskehandel (2025-2030)
- Core - senter for likestillingsforskning
- Likestillingspolitisk redegjørelse av kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery 21. april 2026
- Handlingsplan for kvinners rettigheter og kjønnslikestilling i Norges utenriks- og utviklingspolitikk (2023-2030) En rettferdig verden er en likestilt verden
- Strategi for likestilling mellom kvinner og menn 2025-2030
- Regjeringens handlingsplan: Kvinner, fred og sikkerhet (2023-2030) - regjeringen.no
Norge har en tydelig stemme for styrking av jenters og kvinners stilling og rettigheter internasjonalt. Norge er pådriver for å beskytte oppnådde resultater og sikre videre fremgang for kvinners og jenters seksuelle og reproduktive helse og rettigheter (SRHR).
Kvinners rett til å bestemme over egen kropp, og frihet fra vold og skadelige skikker er grunnleggende for å sikre kvinners økonomiske og politiske deltakelse.
Kvinner og jenter fratas fortsatt grunnleggende rettigheter og muligheter, noe som også bremser den generelle samfunnsutviklingen. En endring av dette scenarioet krever tydeligere innsats, inkludert endring av juridiske rammeverk som opprettholder kvinnediskriminerende praksiser.
Til tross for reduksjon i barneekteskap giftes fortsatt 1 av 5 jenter under 18 år bort. (GenderSnapshot.pdf (un.org)) Nærmere en av tre kvinner har rapportert at de har vært utsatt for kjønnsbasert vold i nære relasjoner. (Violence against women (who.int)) Kvinner bruker 10 prosent mer av sin tid på ubetalt arbeid enn menn, og kvinner er underrepresentert i stillinger som tar politiske og økonomiske beslutninger. Klimaendringer, konflikter og pandemier forsterker disse ulikhetene mellom kjønnene.
Klimaforandringer og naturkatastrofer rammer kvinner og menn ulikt. Norge har forpliktet seg til å styrke jenter og kvinners roller i beslutningsprosesser som dreier seg om klima, både nasjonalt og internasjonalt.
Det bilaterale programmet Likestilling for utvikling (Lifu) bidrar med kapasitetsbygging for likestillingsmyndigheter i samarbeidslandene i implementeringen av 2030-agendaen og handlingsplanen fra kvinnetoppmøtet i Beijing i 1995.