1 Proposisjonens hovedinnhold

Justis- og beredskapsdepartementet fremmer i denne proposisjonen forslag til endringer i domstolloven, tvisteloven og straffeprosessloven. I tillegg foreslås det inkurierettelser i enkelte andre lover.

I proposisjonen følger departementet opp forslaget i Domstolkommisjonens andre delutredning, NOU 2020: 11 Den tredje statsmakt – Domstolene i endring, om å innta nye, likelydende bestemmelser om saksfordeling i domstolloven § 19 femte ledd og § 11 femte ledd. Disse bestemmelsene gjelder henholdsvis tingrettene og lagmannsrettene. Det overordnede formålet med forslaget er å styrke domstolenes uavhengighet og å sikre åpenhet og tillit til domstolene. Domstolkommisjonens andre delutredning inneholder også en rekke andre forslag som dels er fulgt opp, og som departementet dels vil komme tilbake til på et senere tidspunkt.

De foreslåtte bestemmelsene lovfester prinsippet om at saker som hovedregel skal fordeles tilfeldig mellom dommerne. En ordning med utgangspunkt i tilfeldighetsprinsippet sikrer en uavhengig og upartisk saksbehandling, og er i samsvar med internasjonale anbefalinger. Departementet foreslår at tilfeldighetsprinsippet kan fravikes dersom saklige grunner tilsier det, herunder for å sikre en rimelig arbeidsfordeling mellom dommerne, eller dersom det er behov for særskilt kompetanse eller erfaring i den enkelte sak. I tillegg foreslås det at omfordeling av en sak mot en dommers vilje skal begrunnes skriftlig. Lovfesting av regler om saksfordeling kan bidra til en bevissthet internt i domstolene som styrker den enkelte dommers uavhengighet. Videre sikrer det større grad av åpenhet om hvordan sakene fordeles i domstolene, noe som er viktig for befolkningens tillit til domstolenes uavhengighet og upartiskhet. Departementet foreslår videre at bestemmelsene i forskrift 19. mars 2021 nr. 762 om fordelingen av sakene i domstolene, som regulerer saksfordelingen i rettskretser med flere rettssteder, inntas i domstolloven. Fordi det er prinsipielle betenkeligheter ved at den utøvende makt alene kan instruere om saksfordelingen i domstolene, foreslår departementet også å oppheve forskriftshjemlene i domstolloven § 20 første ledd, § 11 femte ledd og § 19 femte ledd.

Alle rettssteder skal få utstyr til lyd- og bildeopptak i løpet av 2025. Departementet foreslår derfor å fjerne begrensningen «i utpekte domstoler» i straffeprosessloven § 331 femte ledd og tvisteloven § 23-2 fjerde ledd og § 24-1 fjerde ledd. Endringen medfører at Kongens kompetanse til å gi regler om avspilling av opptak fra tingretten i ankeforhandlingen etter disse bestemmelsene, vil gjelde for alle lagmannsrettene. Forslagene knyttet til gjenbruk av lyd- og bildeopptak var på høring fra 21. oktober 2024 til 10. januar 2025, sammen med blant annet et forslag om å lovfeste tingrettene og deres faste rettssteder. Forslaget om lovfesting er fortsatt til vurdering i departementet.

Den 21. mai 2024 vedtok Stortinget et utvidet grunnlovsvern for domstolene. I forlengelsen av grunnlovsendringene foreslås enkelte endringer i domstolloven som gjelder Høyesterett, og som også bygger på NOU 2020: 11.