Rapporter og råd: Langtidsplanen for forsvarssektoren 2025 - 2036
I arbeidet med ny den nye langtidsplan for forsvarssektoren som ble lagt frem i 2024, fikk regjeringen en rekke råd og innspill. Her er saker som omhandler dette.
Forsvarskommisjonen har levert sin rapport
– Regjeringen har styrket Forsvaret med mer penger, mer personell og mer materiell. Det skal vi fortsette med. Det er helt nødvendig at vi nå bruker en større andel av samfunnets ressurser på forsvar. Vi har satt ned Forsvarskommisjonen for å få innspill til den videre utviklingen av Forsvaret, sier forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp).
Gram fekk forsvarssjefen sitt fagmilitære råd
Forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) fekk 7. juni det fagmilitære rådet frå forsvarssjef Eirik Kristoffersen.
Mottok Totalberedskapskommisjonens rapport
Justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl mottok mandag 5. juni 2023 Totalberedskapskommisjonens rapport.
Skriftlige bidrag fra dialogmøtet om LTP
Regjeringens ønske om bred involvering i arbeidet med ny langtidsplan omfatter ikke bare dialog med partiene på Stortinget. En rekke aktører deltok også på dialogmøtet, som gikk av stabelen 10. oktober 2023. Her fikk kommuner, fylker og organisasjoner anledning til å komme med sine innspill muntlig. 66 ulike aktører var påmeldt dialogmøtet. 60 holdt muntlige innlegg på møtet. 47 har også levert skriftlige innspill. 6 skriftlige innspill kom fra aktører som ikke deltok på dialogmøtet.