Norges statsministre

På denne tidslinjen får du en oversikt over statsministre fra 1814 og frem til i dag. Du kan også lese den enkelte statsminister sin biografi.
  • 1814

    • Peder Anker (18. november 1814 – 1. juli 1822)

  • 1822

    • Mathias Sommerhielm (1. juli 1822 – 15. november 1827)

  • 1828

    • Severin Løvenskiold (10. juli 1828 – 27. februar 1841)

  • 1841

    • Frederik Due (27. februar 1841 – 16. desember 1858)

  • 1858

    • Georg Sibbern (16. desember 1858 – 1. november 1871)

  • 1871

    • Otto Richard Kierulf (1. november 1871 – 21. juli 1873)

  • 1873

    • Frederik Stang (21. juli 1873 – 11. oktober 1880)

  • 1880

    • Christian Selmer (11. oktober 1880 – 11. mars 1884)

  • 1884

    • Christian Schweigaard (3. april 1884 – 26. juni 1884)

    • Johan Sverdrup (26. juni 1884 – 13. juli 1889)

  • 1889

    • Emil Stang (13. juli 1889 – 6. mars 1891)

  • 1891

    • Johannes Steen (6. mars 1891 – 2. mai 1893)

  • 1893

    • Emil Stang (2. mai 1893 – 14. oktober 1895)

  • 1895

    • Francis Hagerup (14. oktober 1895 – 17. februar 1898)

  • 1898

    • Johannes Steen (17. februar 1898 – 21. april 1902)

  • 1902

    • Otto Blehr (21. april 1902 – 22. oktober 1903)

  • 1903

    • Francis Hagerup (22. oktober 1903 – 11. mars 1905)

  • 1905

    • Christian Michelsen (11. mars 1905 – 23. oktober 1907)

  • 1907

    • Jørgen Løvland (23. oktober 1907 – 19. mars 1908)

  • 1908

    • Gunnar Knudsen (19. mars 1908 – 2. februar 1910)

  • 1910

    • Wollert Konow (S.B.) (2. februar 1910 – 20. februar 1912)

  • 1912

    • Jens Bratlie (20. februar 1912 – 31. januar 1913)

  • 1913

    • Gunnar Knudsen (31. januar 1913 – 21. juni 1920)

  • 1920

    • Otto B. Halvorsen (21. juni 1920 – 22. juni 1921)

  • 1921

    • Otto Blehr (22. juni 1921 – 6. mars 1923)

  • 1923

    • Otto B. Halvorsen (6. mars 1923 – 23. mai 1923)

    • Abraham Berge (30. mai 1923 – 25. juli 1924)

  • 1924

    • Johan Ludwig Mowinckel (25. juli 1924 – 5. mars 1926)

  • 1926

    • Ivar Lykke (5. mars 1926 – 28. januar 1928)

  • 1928

    • Christopher Hornsrud (28. januar 1928 – 15. februar 1928)

    • Johan Ludwig Mowinckel (15. februar 1928 – 12. mai 1931)

  • 1931

    • Peder Kolstad (12. mai 1931 – 14. mars 1932)

  • 1932

    • Jens Hundseid (14. mars 1932 – 3. mars 1933)

  • 1933

    • Johan Ludwig Mowinckel (3. mars 1933 – 20. mars 1935)

  • 1935

    • Johan Nygaardsvold (20. mars 1935 – 25. juni 1945)

  • 1945

    • Einar Gerhardsen (25. juni 1945 – 5. november 1945)

    • Einar Gerhardsen (5. november 1945 – 19. november 1951)

  • 1951

    • Oscar Torp (19. november 1951 – 22. januar 1955)

  • 1955

    • Einar Gerhardsen (22. januar 1955 – 28. august 1963)

  • 1963

    • John Lyng (28. august 1963 – 25. september 1963)

    • Einar Gerhardsen (25. september 1963 – 12. oktober 1965)

  • 1965

    • Per Borten (12. oktober 1965 – 17. mars 1971)

  • 1971

    • Trygve Bratteli (17. mars 1971 – 18. oktober 1972)

  • 1972

    • Lars Korvald (18. oktober 1972 – 16. oktober 1973)

  • 1973

    • Trygve Bratteli (16. oktober 1973 – 15. januar 1976)

  • 1976

    • Odvar Nordli (15. januar 1976 – 4. februar 1981)

  • 1981

    • Gro Harlem Brundtland (4. februar 1981 – 14. oktober 1981)

    • Kåre Willoch (14. oktober 1981 – 9. mai 1986)

  • 1986

    • Gro Harlem Brundtland (9. mai 1986 – 16. oktober 1989)

  • 1989

    • Jan P. Syse (16. oktober 1989 – 3. november 1990)

  • 1990

    • Gro Harlem Brundtland (3. november 1990 – 25. oktober 1996)

  • 1996

    • Thorbjørn Jagland (25. oktober 1996 – 17. oktober 1997)

  • 1997

    • Kjell Magne Bondevik (17. oktober 1997 – 17. mars 2000)

  • 2000

    • Jens Stoltenberg (17. mars 2000 – 19. oktober 2001)

  • 2001

    • Kjell Magne Bondevik (19. oktober 2001 – 17. oktober 2005)

  • 2005

    • Jens Stoltenberg (17. oktober 2005 – 16. oktober 2013)

  • 2013

    • Erna Solberg (16. oktober 2013)