Tilskudd til Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF)
Artikkel | Sist oppdatert: 15.10.2026 | Kultur- og likestillingsdepartementet
For 2026 har NIF mottatt 965 millioner kroner fra spillemidlene til idrettsformål. Tilskuddet skal bidra til at norsk idrett har gode og stabile rammebetingelser som gir grunnlag for et godt og omfattende aktivitetstilbud. Det er idrettslagenes aktivitetstilbud som i første rekke legitimerer tilskuddet.
Målene for tilskuddet er formulert på overordnet nivå. Det er NIF som formulerer konkrete mål og prioriteringer for bruken av spillemidler innenfor de fire tilskuddspostene. Målene og prioriteringene skal reflektere behovene blant medlemmer og medlemsorganisasjoner.
Tilskuddet skal:
- Bidra til å opprettholde og utvikle NIF som en frivillig, medlemsbasert organisasjon.
- Bidra til å bevare og sikre NIF som en åpen og inkluderende organisasjon, og til at idrettslagene er arenaer for meningsdannelse og sosialt fellesskap.
Statens prioriterte målgrupper for tilskuddet til NIF er barn og ungdom (6-19 år) og personer med nedsatt funksjonsevne. Barne- ungdoms- og breddetiltakene skal omfatte aktivitet både for de som ønsker å konkurrere og de som primært ønsker et trenings- og aktivitetstilbud. NIF har et spesielt ansvar for å legge til rette for deltakelse for alle, uavhengig av for eksempel kjønn, alder, etnisitet, religion, seksuell orientering, funksjonsevne og/eller kulturell, sosial og økonomisk bakgrunn og bosted.
Statens tilskudd til toppidrett er begrunnet ut fra toppidrettens rolle som kulturell identitetsskaper, og den store interessen toppidrett har i befolkningen.