Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Vedlegg 5

Vedlegg 5

Korreksjoner vedrørende investeringer grunnskolereformen, sum investering

Alle kronetall i 1996-priser

Foretatte investeringer i perioden 1991-1995Gjenstående investeringer for klasser i skolens lokaler 1/12-95Investeringer for klasser som ikke er i skolens lokaler
ABCDEFG
Nybygg (1000-kr)Tilpasning av eksisterende lokaler (1000-kr)Lokaler som må erstattes med nybygg (1000-kr)Lokaler som må tilpasses (1000-kr)Nybygg (1000-kr)Tilpasning av ledig kapasitet (1000-kr)Sum investering (1000-kr)
SUM673 061150 661808 87170 5072254 442101 5154059 057
101Halden01 4371 6243696 4971 10711 035
104Moss3 248014 6187383 248021 853
105Sarpsborg1 62477319 491027 612049 500
106Fredrikstad7 3551 47729 23673811 370050 176
111Hvaler003 248369003 618
118Aremark00001 62401 624
119Marker00003 24803 248
121Rømskog6961580000854
122Trøgstad3 2480003 2487387 235
123Spydeberg00004 87304 873
124Askim01 3329 74500011 077
125Eidsberg00009 74509 745
127Skiptvet00003 24803 248
128Rakkestad00008 12108 121
135Råde05411 6243693 24805 782
136Rygge000012 994012 994
137Våler i Østfold00004 87304 873
138Hobøl004 8730004 873
211Vestby3 4816061 6243693 24809 329
213Ski12 22808 121011 370031 719
214Ås0012 994001 10714 101
215Frogn001 624012 994014 618
216Nesodden008 12109 745017 867
217Oppegård3 64300022 73936926 751
219Bærum36 6386 5396 497024 364074 038
220Asker25 9881 26612 994001 47741 724
221Aurskog-Høland2 32031603698 121011 127
226Sørum2 59955903693 24806 775
227Fet03694 87303 24808 490
228Rælingen3 2483694 8733693 248012 108
229Enebakk00008 12108 121
230Lørenskog7 4136999 74573801 47720 073
231Skedsmo6 2652 0309 74500018 041
233Nittedal2 66800017 867020 535
234Gjerdrum004 8730004 873
235Ullensaker1 13709 7457381 624013 245
236Nes i Akershus01 4956 49709 745017 737
237Eidsvoll01 7409 7457380012 224
238Nannestad009 74501 624011 370
239Hurdal00003 24803 248
301Oslo49 29622 57856 84811 443198 1570338 323
402Kongsvinger01050017 867017 972
403Hamar01 0550025 988027 043
412Ringsaker19 8391 84602 2150023 900
415Løten6261986 497369007 690
417Stange1 62400014 618016 242
418Nord-Odal004 8730004 873
419Sør-Odal00006 4973696 866
420Eidskog00006 49706 497
423Grue00003 24803 248
425Åsnes03963 2480003 644
426Våler i Hedmark1 1953693 24801 62406 437
427Elverum008 12173811 370020 229
428Trysil03430007381 081
429Åmot00003 24803 248
430Stor-Elvdal00003 24803 248
432Rendalen03431 624369002 336
434Engerdal1282001 6240001 952
436Tolga00003 24803 248
437Tynset0316004 87305 189
438Alvdal00003 24803 248
439Folldal00-4 8733691 624738-2 141
441Os i Hedmark000- 3691 6247381 993
501Lillehammer000024 364024 364
502Gjøvik0279036922 739023 388
511Dovre2 390000002 390
512Lesja0211001 62401 835
513Skjåk00004 87304 873
514Lom9280001 6247383 291
515Vågå00003 2483693 618
516Nord-Fron07653 248007384 751
517Sel0158006 49706 655
519Sør-Fron1 6240004 87306 497
520Ringebu0003691 6241 4773 470
521Øyer00008 12108 121
522Gausdal0132004 87305 005
528Østre Toten00009 7451 10710 853
529Vestre Toten00008 1217388 859
532Jevnaker006 49701 62408 121
533Lunner00009 74573810 484
534Gran1 160264009 7451 10712 277
536Søndre Land00004 8733695 242
538Nordre Land00004 87304 873
540Sør-Aurdal1 62401 6240003 248
541Etnedal00001 62401 624
542Nord-Aurdal3 2482111 6240005 084
543Vestre Slidre1 6240001 6243693 618
544Øystre Slidre65000001 1071 757
545Vang00003 24803 248
602Drammen7 8083 9501 6240036913 751
604Kongsberg01323 248017 867021 247
605Ringerike52284411 3701 1078 12136922 333
612Hole3 2482643 2480006 761
615Flå001 6240001 624
616Nes i Buskerud1 62403 248369005 242
617Gol00004 87304 873
618Hemsedal003 2480003 248
619Ål1 6244221 624369004 040
620Hol4 06126400004 324
621Sigdal001 62403 24804 873
622Krødsherad001 6240001 624
623Modum3 2483696 49700010 115
624Øvre Eiker4 4435128 12100013 076
625Nedre Eiker2 1231 10211 37036901 10716 072
626Lier10 8241 9354 8732 2156 497026 344
627Røyken01 1103 2483699 745014 473
628Hurum1 62403 24803 24808 121
631Flesberg003 2480003 248
632Rollag001 6240001 624
633Nore og Uvdal1 3922110007382 341
701Borre6 1497121 624011 370019 855
702Holmestrand4 75701 624738007 119
704Tønsberg6 8221 0686 49706 497020 884
706Sandefjord6 3351323 24873825 98873837 179
709Larvik6 03371219 4911 1070027 343
711Svelvik2 78401 6240004 409
713Sande i Vestfold0794 8731 1071 62407 683
714Hof00003 24803 248
716Våle i Vestfold4 873000004 873
718Ramnes3 24817900003 428
719Andebu0216004 87305 089
720Stokke07911 37004 873016 321
722Nøtterøy8 1211 6356 49700016 253
723Tjøme00004 87304 873
728Lardal2 20400003692 573
805Porsgrunn3 2482 5840019 491025 323
806Skien1 6245 3793 248027 612037 864
807Notodden5 685448004 87373811 744
811Siljan00001 62401 624
814Bamble290923008 12109 334
815Kragerø6 3810003 24809 629
817Drangedal00006 4973696 866
819Nome04854 873003695 727
821Bø i Telemark1 1600004 8733696 402
822Sauherad1 0440001 6243693 038
826Tinn1 91426400002 178
827Hjartdal03110000311
828Seljord00003 24803 248
829Kviteseid000001 1071 107
830Nissedal00004 87304 873
831Fyresdal00001 62401 624
833Tokke1 1600003 2483694 778
834Vinje2 55200001 4774 029
901Risør1 62404 873369006 866
904Grimstad003 24873814 618018 605
906Arendal4 4901 0810030 861036 431
911Gjerstad00004 87304 873
912Vegårshei00003 24803 248
914Tvedestrand00006 4977387 235
919Froland00006 49706 497
926Lillesand3 07404 873369008 316
928Birkenes003 24803 24806 497
929Åmli001 62401 62403 248
935Iveland1 16000003691 529
937Evje og Hornnes00004 87304 873
938Bygland084000369454
940Valle00001 62401 624
941Bykle8240001 6243692 817
1001Kristiansand7 6341 01530 8611 47724 3641 10766 457
1002Mandal000012 994012 994
1003Farsund000011 370011 370
1004Flekkefjord00009 74509 745
1014Vennesla1 39201 624012 994016 010
1017Sogndalen0211006 49706 708
1018Søgne3 2481401 62404 87373810 623
1021Marnardal1 1600001 6243693 154
1026Åseral001 6240001 624
1027Audnedal02111 6240001 835
1029Lindesnes3 71301 6240005 337
1032Lyngdal1 74001 62404 87308 237
1034Hægebostad00001 62401 624
1037Kvinesdal3 24801 624738005 611
1046Sirdal001 6240001 624
1101Eigersund01374 87309 745014 755
1102Sandnes01 1440040 60673842 489
1103Stavanger7 5992 7424 873056 8481 10773 170
1106Haugesund000019 4911 84621 337
1111Sokndal05273 24801 62405 400
1112Lund1 62400001 1072 732
1114Bjerkreim1 2880001 6243693 281
11199 5481 187000010 735
1120Klepp01 16011 37003 24873816 517
1121Time01 0974 87373812 994019 702
1122Gjesdal4 5255911 6241 4771 62409 840
1124Sola10 4426596 49700017 598
1127Randaberg000012 994012 994
1129Forsand001 6240001 624
1130Strand00009 74536910 115
1133Hjelmeland1 3920004 8737387 003
1134Suldal2 088000002 088
1135Sauda0282004 87305 155
1141Finnøy2 2043690001 1073 681
1142Rennesøy00003 24803 248
1144Kvitsøy5222110000733
1145Bokn02871 6240001 912
1146Tysvær000011 37073812 108
1149Karmøy4 5138310027 6122 21535 171
1151Utsira00036900369
1154Vindafjord1 6244224 873369007 288
1201Bergen59 2272 32027 6125 90664 9708 121168 156
1211Etne1 3340003 2483694 952
1214Ølen00004 87304 873
1216Sveio81201 624007383 175
1219Bømlo02900016 24236916 902
1221Stord077812 99406 497020 269
1222Fitjar00006 49706 497
1223Tysnes00006 49706 497
1224Kvinnherad1 62400012 99473815 356
1227Jondal00001 62401 624
1228Odda0369004 87305 242
1231Ullensvang580369001 6247383 312
1232Eidfjord00003 24803 248
1233Ulvik1 62400003691 993
1234Granvin00001 62401 624
1235Voss010501 47711 37036913 321
1238Kvam02431 62406 4977389 102
1241Fusa1 508290001 6247384 161
1242Samnanger00001 62401 624
1243Os i Hordaland81200014 61873816 169
1244Austevoll1 984277004 8731 4778 610
1245Sund1 6241 4501 6240004 699
1246Fjell1 6244224 873021 11536928 403
1247Askøy9 74506 49708 121024 364
1251Vaksdal1 044385003 2483695 047
1252Modalen0000000
1253Osterøy1 1372954 87303 24873810 292
1256Meland0105006 49706 602
1259Øygarden3 08601 62404 87309 583
1260Radøy0264006 49706 761
1263Lindås67300012 99473814 405
1264Austrheim0132001 6243692 125
1265Fedje01050000105
1266Masfjorden00000369369
1401Flora2 43603 2483693 2483699 672
1411Gulen03431 62401 62403 591
1412Solund0000000
1413Hyllestad00003 24803 248
1416Høyanger4 4672373 2480007 952
1417Vik0211003 2483693 829
1418Balestrand00001 62401 624
1419Leikanger3 248000003 248
1420Sogndal1 4851 0556 4970009 037
1421Aurland1 62400369001 993
1422Lærdal00003 24803 248
1424Årdal87000000870
1426Luster1 508001 107002 616
1428Askvoll1 160211004 8737386 982
1429Fjaler0105001 62401 730
1430Gaular1 0440003 2483694 662
1431Jølster00003 24803 248
1432Førde2 32001 62436911 370015 683
1433Naustdal003 248007383 987
1438Bremanger00003 24803 248
1439Vågsøy000014 618014 618
1441Selje00006 4973696 866
1443Eid1 62401 6243694 87308 490
1444Hornindal00001 62401 624
1445Gloppen09414 87301 6243697 807
1449Stryn4 8733031 624369007 169
1502Molde14 6181 648000016 266
1503Kristiansund4 8731 2666 4971 1073 248016 991
1504Ålesund8 9914 2908 12100021 402
1511Vanylven2 900422036903694 061
1514Sande i Møre og Romsdal1 6243960738002 758
1515Herøy i Møre og Romsdal04221 624001 1073 154
1516Ulstein2 90001 6243696 49736911 760
1517Hareid4065273 2483691 62406 175
1519Volda01900016 24236916 801
1520Ørsta3 2485543 2487386 497014 286
1523Ørskog1 1250001 62402 750
1524Norddal001 6240001 624
1525Stranda1 6240004 87306 497
1526Stordal01851 6240001 809
1528Sykkylven00004 8733695 242
1529Skodje0738003 24803 987
1531Sula00009 74509 745
1532Giske1 6243611 6240003 610
1534Haram1 0093590001 1072 475
1535Vestnes01851 62404 8737387 420
1539Rauma1 0440001 6241 1073 776
1543Nesset00006 49706 497
1545Midsund06330007381 371
1546Sandøy01580000158
1547Aukra3 24873800003 987
1548Fræna6960006 4971 1078 300
1551Eide00004 87304 873
1554Averøy3 42301 6240005 047
1556Frei3 24801 624369005 242
1557Gjemnes1 1250003 2483694 743
1560Tingvoll00001 6243691 993
1563Sunndal4 2934220369005 084
1566Surnadal464003691 6247383 196
1567Rindal001 62403 24804 873
1569Aure00001 6247382 363
1571Halsa0185001 62401 809
1572Tustna001 6240001 624
1573Smøla082001 62401 706
1601Trondheim010 31835 7336 27566 5940118 920
1612Hemne00006 4973696 866
1613Snillfjord001 6240001 624
1617Hitra0264004 8733695 506
1620Frøya00004 87304 873
1621Ørland093901 1071 62403 670
1622Agdenes00003 24803 248
1624Rissa03821 62403 24805 255
1627Bjugn00001 6243691 993
1630Åfjord1 86800369002 237
1632Roan0000000
1633Osen00001 62401 624
1634Oppdal2 35504 873369007 597
1635Rennebu7893010738001 828
1636Meldal048003691 62402 473
1638Orkdal1 624738008 1211 10711 591
1640Røros1 6240001 6247383 987
1644Holtålen2 2865300002 338
1648Midtre Gauldal021107383 24804 198
1653Melhus92838201 10711 370013 788
1657Skaun00009 74509 745
1662Klæbu3 4462111 624007386 019
1663Malvik7 1931 1873 24800011 628
1664Selbu07120000712
1665Tydal1 624000001 624
1702Steinkjer3 794793 24808 12136915 612
1703Namsos8126334 87306 497012 815
1711Meråker2 088000002 088
1714Stjørdal1 7403163 24808 12173814 165
1717Frosta003 2480003 248
1718Leksvik696256003 2483694 569
1719Levanger02 0590002 9535 012
1721Verdal05273 248012 994016 770
1723Mosvik00001 62401 624
1724Verran00000738738
1725Namdalseid00001 62401 624
1729Inderøy003 24804 87308 121
1736Snåsa00003 2487383 987
1738Lierne6381770000815
1739Røyrvik1 102000001 102
1740Namsskogan00000369369
1742Grong6030001 6243692 597
1743Høylandet1 392000001 392
1744Overhalla00004 87304 873
1748Fosnes0000000
1749Flatanger0369036900738
1750Vikna00003 24803 248
1751Nærøy278003691 6241 4773 748
1755Leka0000000
1804Bodø11 0224750025 9882 58440 068
1805Narvik23200019 49173820 461
1811Bindal0791 624369002 072
1812Sømna00003 24803 248
1813Brønnøy0419006 4977387 654
1815Vega001 6240001 624
1816Vevelstad0000000
1818Herøy i Nordland00000369369
1820Alstahaug00009 74509 745
1822Leirfjord00004 8737385 611
1824Vefsn000012 994012 994
1825Grane00001 62401 624
1826Hattfjelldal8120001 6243692 806
1827Dønna00003 24803 248
1828Nesna001 62401 62403 248
1832Hemnes1 6243560369002 349
1833Rana000027 612027 612
1834Lurøy00004 87304 873
1835Træna0000000
1836Rødøy00036900369
1837Meløy2 320527006 49709 345
1838Gildeskål2324980000730
1839Beiarn69600000696
1840Saltdal004 8730004 873
1841Fauske1 6240008 12109 745
1842Skjærstad01581 6240001 782
1845Sørfold00001 62401 624
1848Steigen0633001 62402 257
1849Hamarøy00003 24803 248
1850Tysfjord03163 2480003 565
1851Lødingen9280001 6243692 922
1852Tjelsund001 624369001 993
1853Evenes00003 24803 248
1854Ballangen0132003 2483693 749
1856Røst0000000
1857Værøy00001 62401 624
1859Flakstad00000369369
1860Vestvågøy3 7131 0153 248007388 714
1865Vågan001 62408 12173810 484
1866Hadsel00006 4977387 235
1867Bø i Vesterålen1 1142901 6240003 028
1868Øksnes01324 873369005 374
1870Sortland00008 1217388 859
1871Andøy00006 49706 497
1874Moskenes00036900369
1901Harstad2 7841 5424 87309 74573819 683
1902Tromsø2 32003 24873856 8482 21565 370
1911Kvæfjord1 16000738001 898
1913Skånland00004 87304 873
1915Bjarkøy00001 62401 624
1917Ibestad00004 87304 873
1919Gratangen6381450003691 152
1920Lavangen00001 62401 624
1922Bardu3 2480001 6247385 611
1923Salangen00003 24803 248
1924Målselv1 392237004 87306 502
1925Sørreisa001 6240001 624
1926Dyrøy00001 62401 624
1927Tranøy00001 62401 624
1928Torsken6963161 62401 62404 261
1929Berg00003 24803 248
1931Lenvik05961 624011 370013 590
1933Balsfjord00006 49706 497
1936Karlsøy00003 24803 248
1938Lyngen4520004 8733695 694
1939Storfjord0000000
1940Kåfjord kommune00003 24803 248
1941Skjervøy06460001 1071 753
1942Nordreisa008 121369008 490
1943Kvænaugen00001 62401 624
2002Vardø0369001 62401 993
2003Vadsø006 4970006 497
2004Hammerfest02643 248011 370014 882
2011Kautokeino001 624369001 993
2012Alta9 20028507388 121018 344
2014Loppa0000000
2015Hasvik00036900369
2017Kvalsund0158000369527
2018Måsøy03690000369
2019Nordkapp00003 24803 248
2020Porsanger00004 87304 873
2021Karasjok1 6241 10700002 732
2022Lebesby00001 62401 624
2023Gamvik02640000264
2024Berlevåg0000000
2025Deatnu-Tana00000369369
2027Unjarga/Nesseby07380000738
2028Båtsfjord04511 624369002 444
2030Sør-Varanger1 39201 6243699 74573813 869

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp
Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen
Foretatte investeringer i perioden 1991-1995Klasser i skolens lokaler 1/12-95Klasser som ikke er i skolens lokaler 1/12-95
ABCDEF
Nybygg ant. kvmTilpasning av eksisterende lokaler, ant. kvmBeregnet nye klasser i alt 1997Sum klasser i skolens lokalerHerav i permanente lokalerHerav i lokaler som må erstattesHerav i lokaler som må tilpassesNybyggLedig kapasitet
SUM58 01457 1393 1331 4707814981911 388275
101Halden054514751143
104Moss2800151329220
105Sarpsborg14029331142120170
106Fredrikstad63456037301018270
111Hvaler003302100
118Aremark001000010
119Marker002000020
121Rømskog60600000000
122Trøgstad28004000022
123Spydeberg003000030
124Askim05058826000
125Eidsberg006000060
127Skiptvet002000020
128Rakkestad005000050
135Råde02054201120
136Rygge008000080
137Våler i Østfold003000030
138Hobøl003303000
211Vestby3002308641120
213Ski1 0540181165070
214Ås0011808003
215Frogn009101080
216Nesodden0011505060
217Oppegård3140172200141
219Bærum3 1582 48064494540150
220Asker2 2404803329218004
221Aurskog-Høland2001208320150
226Sørum2242128650120
227Fet01406413020
228Rælingen2801409733120
229Enebakk005000050
230Lørenskog639265191576204
231Skedsmo5407702222166000
233Nittedal2300132200110
234Gjerdrum003303000
235Ullensaker980131246210
236Nes i Akershus056713734060
237Eidsvoll0660111136200
238Nannestad007606010
239Hurdal002000020
301Oslo4 2498 5632461245835311220
402Kongsvinger040121100110
403Hamar0400193300160
412Ringsaker1 7107002424180600
415Løten54755504100
417Stange140010110090
418Nord-Odal003303000
419Sør-Odal005000041
420Eidskog004000040
423Grue002000020
425Åsnes01506642000
426Våler i Hedmark1031403202010
427Elverum0014705270
428Trysil01304220002
429Åmot002000020
430Stor-Elvdal004220020
432Rendalen01302201100
434Engerdal11761101000
436Tolga002000020
437Tynset01204110030
438Alvdal002000020
439Folldal001- 20- 3112
441Os i Hedmark002- 100- 112
501Lillehammer00150000150
502Gjøvik0106151001140
511Dovre20602220000
512Lesja0802110010
513Skjåk003000030
514Lom8003000012
515Vågå003000021
516Nord-Fron02905312002
517Sel0605110040
519Sør-Fron14003000030
520Ringebu006100114
521Øyer005000050
522Gausdal0505220030
528Østre Toten009000063
529Vestre Toten007000052
532Jevnaker005404010
533Lunner008000062
534Gran1001009000063
536Søndre Land004000031
538Nordre Land003000030
540Sør-Aurdal14002211000
541Etnedal001000010
542Nord-Aurdal280804431000
543Vestre Slidre14002000011
544Øystre Slidre5603000003
545Vang002000020
602Drammen6731 4982827261001
604Kongsberg050132020110
605Ringerike45320181227351
612Hole2801003312000
615Flå001101000
616Nes i Buskerud14003302100
617Gol003000030
618Hemsedal002202000
619Ål1401604421100
620Hol3501004440000
621Sigdal003101020
622Krødsherad001101000
623Modum2801407734000
624Øvre Eiker3831949945000
625Nedre Eiker183418151247103
626Lier933734181453640
627Røyken042112632160
628Hurum14005312020
631Flesberg003312000
632Rollag001101000
633Nore og Uvdal120802000002
701Borre53027015871070
702Holmestrand41007741200
704Tønsberg5884052016124040
706Sandefjord54650257322162
709Larvik5202702323812300
711Svelvik24004431000
713Sande i Vestfold0307603310
714Hof002000020
716Våle i Vestfold42002220000
718Ramnes280682220000
719Andebu0824110030
720Stokke03010707030
722Nøtterøy700620121284000
723Tjøme003000030
728Lardal19001000001
805Porsgrunn280980219900120
806Skien1402 04033161420170
807Notodden4901708330032
811Siljan001000010
814Bamble253509440050
815Kragerø55006440020
817Drangedal005000041
819Nome01846523001
821Bø i Telemark10004000031
822Sauherad9002000011
826Tinn1651002220000
827Hjartdal01181110000
828Seljord002000020
829Kviteseid003000003
830Nissedal003000030
831Fyresdal001000010
833Tokke10003000021
834Vinje22004000004
901Risør14005513100
904Grimstad0013402290
906Arendal387410267700190
911Gjerstad003000030
912Vegårshei002000020
914Tvedestrand006000042
919Froland004000040
926Lillesand26506623100
928Birkenes004202020
929Åmli002101010
935Iveland10001000001
937Evje og Hornnes003000030
938Bygland0321000001
940Valle001000010
941Bykle7102000011
1001Kristiansand65838546285194153
1002Mandal008000080
1003Farsund007000070
1004Flekkefjord006000060
1014Vennesla120010211080
1017Sogndalen0805110040
1018Søgne280537211032
1021Marnardal10002000011
1026Åseral001101000
1027Audnedal0801101000
1029Lindesnes32004431000
1032Lyngdal15006321030
1034Hægebostad001000010
1037Kvinesdal28005521200
1046Sirdal001101000
1101Eigersund05210413060
1102Sandnes043439121200252
1103Stavanger6551 04068302730353
1106Haugesund00170000125
1111Sokndal02004312010
1112Lund14003000003
1114Bjerkreim11103110011
11198234501212120000
1120Klepp044013927022
1121Time041613503280
1122Gjesdal39022410941410
1124Sola9002501414104000
1127Randaberg008000080
1129Forsand001101000
1130Strand008110061
1133Hjelmeland12005000032
1134Suldal18005550000
1135Sauda01074110030
1141Finnøy1901404110003
1142Rennesøy002000020
1144Kvitsøy45800000000
1145Bokn01091101000
1146Tysvær0010110072
1149Karmøy389315307700176
1151Utsira001100100
1154Vindafjord1401604403100
1201Bergen5 105880146845117164022
1211Etne11503000021
1214Ølen003000030
1216Sveio7005321002
1219Bømlo0110110000101
1221Stord029512808040
1222Fitjar004000040
1223Tysnes004000040
1224Kvinnherad140010000082
1227Jondal001000010
1228Odda01404110030
1231Ullensvang501403000012
1232Eidfjord002000020
1233Ulvik14001000001
1234Granvin001000010
1235Voss04013510471
1238Kvam0928211042
1241Fusa1301103000012
1242Samnanger001000010
1243Os i Hordaland70013220092
1244Austevoll1711057000034
1245Sund1405503321000
1246Fjell140160184130131
1247Askøy8400151064050
1251Vaksdal901465220021
1252Modalen000000000
1253Osterøy981128413022
1256Meland0404000040
1259Øygarden26605211030
1260Radøy01004000040
1263Lindås58010000082
1264Austrheim0502000011
1265Fedje0400000000
1266Masfjorden001000001
1401Flora21006302121
1411Gulen01302101010
1412Solund000000000
1413Hyllestad002000020
1416Høyanger385905532000
1417Vik0804110021
1418Balestrand001000010
1419Leikanger28002220000
1420Sogndal1284005514000
1421Aurland14002210100
1422Lærdal002000020
1424Årdal7504440000
1426Luster13004410300
1428Askvoll100805000032
1429Fjaler0401000010
1430Gaular9003000021
1431Jølster002000020
1432Førde200011421170
1433Naustdal004202002
1438Bremanger003110020
1439Vågsøy009000090
1441Selje005000041
1443Eid14005201130
1444Hornindal001000010
1445Gloppen03576413011
1449Stryn4201156641100
1502Molde1 2606251414140000
1503Kristiansund42048011924320
1504Ålesund7751 6272727225000
1511Vanylven2501604320101
1514Sande i Møre og Romsdal1401503310200
1515Herøy i Møre og Romsdal01605211003
1516Ulstein25007201141
1517Hareid352005412110
1519Volda072121100101
1520Ørsta2802109512240
1523Ørskog9702110010
1524Norddal001101000
1525Stranda14004110030
1526Stordal0701101000
1528Sykkylven004000031
1529Skodje02804220020
1531Sula007110060
1532Giske1401374431000
1534Haram871366330003
1535Vestnes0707211032
1539Rauma9004000013
1543Nesset004000040
1545Midsund02402000002
1546Sandøy0601110000
1547Aukra2802803330000
1548Fræna6007000043
1551Eide003000030
1554Averøy29503321000
1556Frei28004421100
1557Gjemnes9703000021
1560Tingvoll002000011
1563Sunndal3701608870100
1566Surnadal4005210112
1567Rindal003101020
1569Aure003000012
1571Halsa0701000010
1572Tustna001101000
1573Smøla0312110010
1601Trondheim03 9139756172217410
1612Hemne005000041
1613Snillfjord001101000
1617Hitra01004000031
1620Frøya003000030
1621Ørland03564300310
1622Agdenes002000020
1624Rissa01455321020
1627Bjugn002000011
1630Åfjord16103320100
1632Roan000000000
1633Osen001000010
1634Oppdal20304403100
1635Rennebu681142200200
1636Meldal01823210110
1638Orkdal1402808000053
1640Røros14003000012
1644Holtålen197201110000
1648Midtre Gauldal0804200220
1653Melhus8014510300370
1657Skaun006000060
1662Klæbu297804211002
1663Malvik6204508862000
1664Selbu02702220000
1665Tydal14001110000
1702Steinkjer3273012642051
1703Namsos702408413040
1711Meråker18002220000
1714Stjørdal15012012532052
1717Frosta002202000
1718Leksvik60974110021
1719Levanger078115770008
1721Verdal020013532080
1723Mosvik001000010
1724Verran002000002
1725Namdalseid001000010
1729Inderøy005202030
1736Snåsa004000022
1738Lierne55670000000
1739Røyrvik9500000000
1740Namsskogan001000001
1742Grong5202000011
1743Høylandet12001110000
1744Overhalla003000030
1748Fosnes000000000
1749Flatanger01402210100
1750Vikna002000020
1751Nærøy2406100114
1755Leka000000000
1804Bodø950180285500167
1805Narvik200140000122
1811Bindal0302201100
1812Sømna002000020
1813Brønnøy01596000042
1815Vega001101000
1816Vevelstad000000000
1818Herøy i Nordland001000001
1820Alstahaug006000060
1822Leirfjord005000032
1824Vefsn008000080
1825Grane001000010
1826Hattfjelldal7002000011
1827Dønna002000020
1828Nesna002101010
1832Hemnes1401353320100
1833Rana00170000170
1834Lurøy003000030
1835Træna000000000
1836Rødøy001100100
1837Meløy2002006220040
1838Gildeskål201893330000
1839Beiarn6000000000
1840Saltdal003303000
1841Fauske14006110050
1842Skjærstad0603321000
1845Sørfold001000010
1848Steigen02402110010
1849Hamarøy002000020
1850Tysfjord01203312000
1851Lødingen8002000011
1852Tjelsund002201100
1853Evenes002000020
1854Ballangen0504110021
1856Røst000000000
1857Værøy001000010
1859Flakstad001000001
1860Vestvågøy3203858642002
1865Vågan008101052
1866Hadsel006000042
1867Bø i Vesterålen961102211000
1868Øksnes0504403100
1870Sortland007000052
1871Andøy004000040
1874Moskenes001100100
1901Harstad240585181073062
1902Tromsø2000476222356
1911Kvæfjord10002200200
1913Skånland003000030
1915Bjarkøy001000010
1917Ibestad003000030
1919Gratangen55551000001
1920Lavangen001000010
1922Bardu28003000012
1923Salangen002000020
1924Målselv120905220030
1925Sørreisa001101000
1926Dyrøy001000010
1927Tranøy001000010
1928Torsken601203211010
1929Berg002000020
1931Lenvik02268101070
1933Balsfjord004000040
1936Karlsøy002000020
1938Lyngen3904000031
1939Storfjord000000000
1940Kåfjord kommune002000020
1941Skjervøy02453000003
1942Nordreisa007715100
1943Kvænaugen001000010
2002Vardø01402110010
2003Vadsø004404000
2004Hammerfest01009202070
2011Kautokeino003311100
2012Alta793108151080250
2014Loppa001110000
2015Hasvik002210100
2017Kvalsund0602110001
2018Måsøy01402220000
2019Nordkapp002000020
2020Porsanger003000030
2021Karasjok1404202220000
2022Lebesby001000010
2023Gamvik01001110000
2024Berlevåg001110000
2025Deatnu-Tana003220001
2027Unjarga/Nesseby02800000000
2028Båtsfjord01712201100
2030Sør-Varanger120010201162

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp
Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen
GRUNNLAGSDATAKOMPENSASJON ( tall i 1000-kr)
A1A2BCDEF1F2
KomnrKommune navn6-åringerNye klasserKlasser over 18Sum årsv. ped.pers., allm.lærer-vilkår
Alt 1
Sum årsv. ped.pers, førsk.lærer vilkår
Alt 2
Sum brutto kompensasjon underv.rel. kostnader
Alt 1
Sum brutto kompensasjon underv.rel. kostnader
Alt 2
Skyss kommunerNetto kompen-
sasjon SFO
Kompen-
sasjon lærebøker
Kom. egen-
andel
Kompen-
sasjon
Alt 1
Kompen-
sasjon
Alt 2
SUM61.0663.1331.9405.1563.8822.010.6541.671.59734.25857.99052.000-246.4261.908.4761.569.419
101Halden311141226,0219,4110.1818.425187295299-1.4439.5197.763
104Moss28415924,3318,159.4387.79714270266-1.4858.5036.862
105Sarpsborg591312051,2838,2719.80516.349281561503-2.19418.95615.500
106Fredrikstad817372765,5448,9126.03921.621228776679-4.10223.62019.202
111Hvaler35303,232,411.2211.003213340-2201.095877
118Aremark18101,210,90515433521719-41562480
119Marker45223,922,921.5121.246984333-831.6031.337
121Rømskog5000,100,108484456-415858
122Trøgstad66404,703,511.9551.639516355-1761.9481.632
123Spydeberg57314,343,241.7591.4671115452-2901.6861.394
124Askim1758815,5611,625.9584.91121166139-5965.6884.641
125Eidsberg100628,406,273.2812.7168295113-3423.2292.664
127Skiptvet47223,962,951.5461.277294537-1551.5021.233
128Rakkestad86505,954,442.5032.102748277-2692.4672.066
135Råde76426,234,652.4562.036897277-3592.3351.915
136Rygge1668513,4010,005.3114.40816158161-9524.6943.791
137Våler i Østfold51314,223,151.6581.373434855-311.7731.488
138Hobøl53324,923,671.8571.525605045-2141.7981.466
211Vestby1448210,978,244.4443.71840137150-4654.3063.580
213Ski362181331,0723,1912.0459.952126344307-1.76111.0618.968
214Ås22511718,4413,767.2696.02587214150-1.0236.6975.453
215Frogn1809816,5112,326.2555.14258171149-6535.9804.867
216Nesodden21411617,5613,106.9195.73432203209-1.1076.2565.071
217Oppegård372171733,0824,6912.66710.43880353307-2.47510.9328.703
219Bærum15276464127,1194,8649.82241.2552351.4501.257-8.59144.17335.606
220Asker722333162,8946,9324.25520.01589686563-2.38223.21118.971
221Aurskog-Høland1808715,0111,205.8804.867156171129-4865.8504.837
226Sørum1798714,9911,185.8634.851115170167-8535.4624.450
227Fet121639,487,083.8003.16281115117-3903.7233.085
228Rælingen2149917,8613,336.9945.79118203179-1.2616.1334.930
229Enebakk112559,787,303.7693.110111106111-5103.5872.928
230Lørenskog417191936,9927,6114.17711.68570396345-1.85613.13210.640
231Skedsmo539222243,9832,8217.36414.39969512404-2.46215.88712.922
233Nittedal26613922,2816,638.7137.212136253220-6328.6907.189
234Gjerdrum69335,914,412.2931.894296652-3502.0901.691
235Ullensaker25413922,0316,448.5107.024184241227-1.3317.8316.345
236Nes i Akershus20113115,6711,736.2925.244116191204-8605.9434.895
237Eidsvoll22011517,0212,706.8545.706143209200-1.2576.1495.001
238Nannestad1327310,557,874.1973.48513212597-5394.0123.300
239Hurdal34213,032,261.160955593226-931.184979
301Oslo5632246233475,15354,59185.345153.3167555.3494.782-27.766168.465136.436
402Kongsvinger21512819,7414,747.4766.148271204179-8337.2975.969
403Hamar375191332,1824,0112.47710.307110356280-2.08411.1398.969
412Ringsaker468241338,2728,8215.09812.582195445374-1.85014.26211.746
415Løten100548,886,623.4022.801839592-113.6613.060
417Stange21710717,4413,266.9245.809173206206-7766.7335.618
418Nord-Odal48303,502,611.4421.2061264646-5371.123887
419Sør-Odal99538,206,193.2202.6851139480-1553.3522.817
420Eidskog77426,254,692.4722.057797358-5282.1541.739
423Grue45223,923,141.5121.300574348-2901.3701.158
425Åsnes98639,026,733.4142.8051889375-2343.5362.927
426Våler i Hedmark44314,083,041.5401.263804239-2121.4891.212
427Elverum24414822,0116,438.3876.904123232190-5808.3526.869
428Trysil75426,214,692.4392.0342597170-4662.3731.968
429Åmot40223,812,861.4251.172683842-2761.2971.044
430Stor-Elvdal33414,693,731.5631.304863134-1491.5651.306
432Rendalen27202,231,66876725682621-156835684
434Engerdal27112,051,558316981482618-114909776
436Tolga29212,932,191.076879342822-1241.036839
437Tynset75436,875,372.6042.201757162-4162.3961.993
438Alvdal42223,862,881.4621.201494032-2381.3451.084
439Folldal18111,871,62680609251717-176563492
441Os i Hedmark34213,032,281.160960503226-1171.151951
501Lillehammer323151126,4419,7310.4278.644125307251-1.01510.0958.312
502Gjøvik303151025,3718,939.9238.212203288286-1.2419.4597.748
511Dovre48223,982,971.5631.294904632-2691.4621.193
512Lesja28212,912,171.059862832730-1241.075878
513Skjåk31303,152,351.154941312927-1241.117904
514Lom39313,972,991.4541.193493724-1661.3981.137
515Vågå40313,993,001.4701.207303843-2171.3641.101
516Nord-Fron76516,414,782.5012.068677263-3522.3511.918
517Sel68505,594,172.2011.8241516573-3422.1481.771
519Sør-Fron37303,272,441.2551.034283542-1551.205984
520Ringebu64617,005,552.5072.115256148-2382.4032.011
521Øyer79505,814,342.3861.995677556-2072.3771.986
522Gausdal78527,115,342.6992.228677470-2632.6472.176
528Østre Toten1559312,709,705.0064.20544147137-7254.6093.808
529Vestre Toten1577311,068,304.6203.88571149130-4114.5593.824
532Jevnaker89537,995,963.0502.511518566-3152.9372.398
533Lunner113809,026,733.5902.98129107112-6113.2272.618
534Gran1599212,129,044.9094.091113151138-6214.6903.872
536Søndre Land73426,174,642.4051.9981496964-4042.2831.876
538Nordre Land73325,333,982.1951.8361426977-3932.0901.731
540Sør-Aurdal29212,932,421.076935492842-1461.049908
541Etnedal15101,150,854653855414140547467
542Nord-Aurdal77426,255,142.4722.1671267373-4662.2781.973
543Vestre Slidre30202,291,71926772952824-187886732
544Øystre Slidre39303,312,551.2891.085373732-1761.2191.015
545Vang25202,191,65843700572419-187756613
602Drammen648282653,8840,2121.12717.49582615585-3.00119.40815.776
604Kongsberg274131123,7617,739.1797.577218260234-7159.1767.574
605Ringerike36018827,7320,7511.1869.330180342304-1.49710.5158.659
612Hole62325,103,812.0081.6651155950-2871.9451.602
615Flå10101,040,7837830915911-66347278
616Nes i Buskerud49324,843,611.7891.462684742-2691.6771.350
617Gol52324,903,661.8401.511594944-2581.7341.405
618Hemsedal22202,131,59792649112119-108735592
619Ål63425,964,492.2341.843236056-5231.8501.459
620Hol60415,244,142.0191.722635749-5181.6701.373
621Sigdal58325,023,751.9401.603145553602.1761.839
622Krødsherad22111,951,67747669372122-191636558
623Modum1457512,139,064.7463.931140138141-6594.5063.691
624Øvre Eiker1709614,9811,185.7544.745158161174-1.2195.0284.019
625Nedre Eiker306151327,4120,4610.4708.62371291255-1.1529.9358.088
626Lier348181028,8121,7211.3159.427100331246-1.39110.6018.713
627Røyken23112820,0715,017.7486.40391219194-2947.9586.613
628Hurum95527,465,562.9872.482579087-4052.8162.311
631Flesberg39313,972,971.4541.188533731-2491.3261.060
632Rollag13101,100,86428364101216-114352288
633Nore og Uvdal40202,491,901.095937643827-1871.037879
701Borre322151327,7420,7010.7408.87024306272-1.8289.5147.644
702Holmestrand1077310,047,493.7753.09814102112-6873.3162.639
704Tønsberg413201434,4525,7113.49311.17198392345-1.67412.65410.332
706Sandefjord498251943,6832,6016.80613.862145473409-1.54216.29113.347
709Larvik531232345,3233,8217.60614.550390504457-2.21416.74313.687
711Svelvik72426,154,592.3881.974106877-3792.1641.750
713Sande i Vestfold1147310,187,603.8923.2075110887-3663.7723.087
714Hof32202,331,74960804613030-135946790
716Våle i Vestfold40213,152,571.2601.101543852-2281.1761.017
718Ramnes43202,561,941.148983774153-2351.084919
719Andebu53404,443,311.7371.437365054-3291.5481.248
720Stokke13910413,8710,795.1114.28455132122-4854.9354.108
722Nøtterøy24112920,9315,648.0816.67541229232-1.4797.1045.698
723Tjøme63335,784,342.1891.806556047-3012.0501.667
728Lardal28112,071,55848710402724-103836698
805Porsgrunn425211334,8826,0713.74211.40126404357-1.44613.08310.742
806Skien676332457,3342,8122.32118.463156642546-2.56621.09917.241
807Notodden1418311,578,674.5583.787109134125-5274.3993.628
811Siljan25101,351,0463355092435-176525442
814Bamble2089817,0812,746.7285.575171198192-5866.7035.550
815Kragerø1186510,748,044.0793.36229112111-6533.6782.961
817Drangedal58526,705,232.3611.966825547-1762.3691.974
819Nome88628,156,083.0782.528718464-3352.9622.412
821Bø i Telemark57404,523,371.8041.498575452-4141.5531.247
822Sauherad51224,043,241.6131.396234854-1841.5541.337
826Tinn87224,773,642.2191.918458368-3792.0361.735
827Hjartdal13101,100,88428369201221-129352293
828Seljord31212,972,241.109914302937-207998803
829Kviteseid38313,953,181.4371.228143629-1661.3501.141
830Nissedal22313,633,401.1681.09372121-731.1441.069
831Fyresdal14101,130,85448373301313-41463388
833Tokke26303,052,321.070875352531-187974779
834Vinje56415,163,921.9521.621905350-3211.8241.493
901Risør102548,926,663.4362.8351249776-2313.5022.901
904Grimstad277131023,1617,339.0637.514188263212-4749.2527.703
906Arendal544262046,1234,4217.95914.851233517471-1.28017.90014.792
911Gjerstad47314,143,091.5911.312264529-621.6291.350
912Vegårshei32202,331,74960804863026-114988832
914Tvedestrand91628,216,373.1282.634758669-1563.2022.708
919Froland69436,755,032.5032.0461296664-1662.5962.139
926Lillesand1236510,858,094.1663.43359117112-1754.2793.546
928Birkenes66436,685,002.4512.004976356-422.6252.178
929Åmli28202,251,69893744352724-93886737
935Iveland21101,270,96565482462017-103545462
937Evje og Hornnes44314,083,041.5401.263384237-1551.5021.225
938Bygland14101,130,87448378201314-73422352
940Valle19101,230,92532450101813-114459377
941Bykle13201,941,456395097128-83583453
1001Kristiansand986464185,7964,0433.10127.322166936865-3.40031.66825.889
1002Mandal1918815,8911,866.2305.159161181162-4976.2375.166
1003Farsund1197410,948,174.1413.405107113115-624.4143.678
1004Flekkefjord1226410,177,813.9853.353199116115-1874.2283.596
1014Vennesla20710817,9013,366.9215.71549197164-2397.0925.886
1017Sogndalen96548,806,563.3352.7401189184-2913.3372.742
1018Søgne1387411,338,464.4633.70178131126-804.7183.956
1021Marnardal37213,092,321.2101.005773536-1031.2551.050
1026Åseral9101,020,773612953596-31380314
1027Audnedal22101,290,96582494212123-73574486
1029Lindesnes62425,944,442.2181.820525958-1092.2781.880
1032Lyngdal97607,025,282.9012.438859292-3472.8232.360
1034Hægebostad27101,391,04666573552620-83684591
1037Kvinesdal84516,575,112.6352.243618077-2162.6372.245
1046Sirdal25101,351,04633550322427-62654571
1101Eigersund18610616,1512,056.2365.14787177185-1536.5325.443
1102Sandnes883393573,8555,3328.89723.972170839720-2.92627.70022.775
1103Stavanger15336862129,2796,4850.43441.723701.4561.310-5.99747.27338.562
1106Haugesund398171632,9524,6012.94110.722182378340-66213.17910.960
1111Sokndal53425,764,302.0671.679255047-2271.9621.574
1112Lund46314,123,071.5741.295454445-1661.5421.263
1114Bjerkreim46303,462,581.4081.175924442-831.5031.270
111923112719,4114,537.5826.285115219192-8667.2425.945
1120Klepp23813821,0515,738.0756.66187226187-5498.0266.612
1121Time24213821,1315,778.1436.71929230202-7447.8606.436
1122Gjesdal19410716,9712,676.5355.393113184147-5176.4625.320
1124Sola305141225,8919,3610.0778.34279290298-1.2359.5097.774
1127Randaberg1598613,9210,395.3604.42242151115-7674.9013.963
1129Forsand13101,100,82428354131211-63401327
1130Strand1648614,0210,465.4434.49791156135-5075.3184.372
1133Hjelmeland50505,224,201.8961.619364740-1031.9161.639
1134Suldal63516,144,582.2801.865756052-2322.2351.820
1135Sauda80426,314,942.5232.154257663-1762.5112.142
1141Finnøy46414,963,711.7841.452394443-1031.8071.475
1142Rennesøy32202,331,79960816253039-217837693
1144Kvitsøy3000,060,065050036-213838
1145Bokn12101,080,8141134081111-28413342
1146Tysvær13210212,419,314.6633.83886125129-6474.3563.531
1149Karmøy570301647,3735,5718.57815.439160541499-66019.11815.979
1151Utsira4100,920,92277273042-21262258
1154Vindafjord67415,384,052.1361.782566471-1682.1591.805
1201Bergen3157146123268,13200,43104.34186.3494692.9982.606-10.63699.77881.786
1211Etne55303,642,801.5591.335625253-2581.4681.244
1214Ølen46314,123,101.5741.30284443-2791.3901.118
1216Sveiv61505,444,132.0811.732375864-2541.9861.637
1219Bønlo17011314,6810,995.6794.69898161146-1115.9734.992
1221Stord273121223,5617,609.1177.53363259218-1.1258.5326.948
1222Fitjar48404,343,501.6531.424214644-1141.6501.421
1223Tysnes33404,033,021.3981.130553134-1441.3741.106
1224Kvinnherad20110415,1311,926.1575.291109191187-8565.7884.922
1227Jondal12101,080,82411342241112-124334265
1228Odda95437,285,432.9422.451749085-8442.3471.856
1231Ullensvang35303,232,431.2211.008453344-3111.032819
1232Eidfjord17202,031,5170857001617-114627489
1233Ulvik15101,150,8546538501413-155337257
1234Granvin10101,040,7837830925913-176249180
1235Voss19513417,5313,136.6885.518124185175-9636.2095.039
1238Kvam110808,966,743.5402.94968104115-4973.3302.739
1241Fusa49303,522,731.4581.246534744-1661.4361.224
1242Samnanger34112,191,87949860403231-144908819
1243Os i Hordaland22213720,0614,977.6396.287128211197-5397.6366.284
1244Austevoll78707,475,822.7902.346327462-1762.7822.338
1245Sund81314,833,682.1631.856227774-1412.1951.888
1246Fjell33518927,8821,0710.9289.11491318251-44511.1439.329
1247Askøy27515622,1616,798.7897.35731261229-1.0458.2656.833
1251Vaksdal55515,984,932.1451.857715249-3741.9431.655
1252Modalen2000,040,043434225-212222
1253Osterøy108819,587,423.6723.09354103103-2573.6753.096
1256Meland83415,714,292.4082.030607974-2052.4162.038
1259Øygarden74537,696,442.7982.451597047-1952.7792.432
1260Radøy78415,614,192.3241.946427460-2382.2621.884
1263Lindås16510213,089,975.2194.38996157168-2905.3504.520
1264Austrheim46213,282,681.3631.199294430-2171.2491.085
1265Fedje8000,160,12134123388-28125114
1266Masfjorden24111,991,727817052.0942323-1242.7972.721
1401Flora1626612,309,544.9894.248119154150-9064.5063.765
1411Gulen37202,431,821.0448821273531-1241.113951
1412Solund12010,900,9036636291112-90308304
1413Hyllestad22202,131,59792649512121-93792649
1416Høyanger65505,524,412.1481.847346256-5231.7771.476
1417Vik56425,824,352.1171.727435343-2322.0241.634
1418Balestrand30112,111,61881748182819-124822689
1419Leikanger30202,291,71926772292834-249768614
1420Sogndal101538,246,153.2532.6981179674-6062.9342.379
1421Aurland34213,032,271.16095853225-2031.019817
1422Lærdal25202,191,63843695292424-228692544
1424Årdal71426,134,572.3721.9582226769-3892.3411.927
1426Luster80436,975,942.6882.4001027669-4282.5072.219
1428Askvoll42515,724,531.9271.606364050-2581.7951.474
1429Fjaler36101,571,27817735273436-236678596
1430Gaular51314,223,151.6581.373100483801.8441.559
1431Jølster52224,063,031.6301.3561204938-521.7851.511
1432Førde18711617,0112,976.4625.384162178137-7036.2365.158
1433Naustdal38414,793,591.6471.328253633-1671.5741.255
1438Bremanger46314,123,101.5741.302374447-3211.3811.109
1439Vågsøy929210,758,743.7763.227178781-2073.7543.205
1441Selje45505,123,821.8121.467764340-3311.6401.295
1443Eid92527,395,552.9352.445778780-4772.7022.212
1444Hornindal17101,190,89498418331618-62503423
1445Gloppen89617,515,872.9302.488698572-3072.8492.407
1449Stryn83617,396,002.8292.449747988-2942.7762.396
1502Molde318141427,4820,8410.6288.857115302291-2.0549.2827.511
1503kristiansund21211818,8414,067.2165.9466201180-1.4466.1574.887
1504Ålesund543272147,6035,5218.31715.108102516459-2.58516.80913.600
1511Vangeven48415,003,961.8181.537374645-1911.7551.474
1514Sande i Møre og Romsdal46303,462,661.4081.194154440-1491.3581.144
1515Herøy i Møre og Romsdal121527,986,113.4242.92417115109-2763.3892.889
1516Ulstein1167410,888,374.0913.420211078-2843.9973.326
1517Hareid82537,855,862.9322.40387866-3262.7582.229
1519Volda14912113,7811,035.2074.46114142107-3095.1614.415
1520Ørsta1489513,8710,535.2174.32620141137-4825.0334.142
1523Ørskog25212,852,131.00981782424-197868676
1524Norddal22101,291,01582507132125-152489414
1525Stranda55425,804,342.1001.712505252-3471.9071.519
1526Stordal12101,080,81411340141112-56392321
1528Sykkylven98416,024,542.6622.26899393-2492.6082.214
1529Skodje58404,543,421.8201.522235554-2281.7241.426
1531Suda101718,606,423.3442.764109690-4683.0722.492
1532Giske103448,106,073.2422.703559888-3153.1682.629
1534Haram115607,385,543.2032.7145210999-1973.2662.777
1535Vestnes111708,146,113.3462.8065310587-2253.3662.826
1539Rauma100426,725,132.8612.436569589-3692.7322.307
1543Nesset53404,443,331.7371.442765047-1761.7341.439
1545Midsund20202,091,56759619381923-73766626
1546Sandøy12101,080,8141134021116-77363292
1547Aukra38303,292,491.2721.059273636-2101.161948
1548Frøna1357310,618,194.2483.59970128119-934.4723.823
1551Eide47314,143,321.5911.368244537-2691.4281.205
1554Averøy81314,833,852.1631.898737770-5121.8711.606
1556Frei73415,514,112.2401.868396980-1972.2311.859
1557Gjemnes33303,192,461.188992173135-931.178982
1560Tingvoll44202,581,941.164994264236-1761.092922
1563Sunndal98819,387,003.5042.872469386-5703.1592.527
1566Surnadal86537,935,942.9992.4701598271-3292.9822.453
1567Rindal29303,112,321.121911262822-831.114904
1569Aure32303,172,451.171978363033-731.1971.004
1571Halsa21111,931,65730652792025-157697619
1572Tustna20101,250,9854947691917-90504431
1573Smøla25202,191,64843697412429-155782636
1601Trondheim21669783180,38134,6170.69158.5313572.0571.649-8.86965.88553.725
1612Hemne76537,736,022.8322.3721047255-2792.7842.324
1613Snittfjord16101,170,91482412641511-62510440
1617Hitra56436,485,242.2831.9451105356-3112.1911.853
1620Frøya49303,522,721.4581.244634741-3931.2161.002
1621Ørland77415,594,222.3071.942327368-3832.0971.732
1622Agdenes23202,151,60809663192220-93777631
1624Rissa94516,775,062.8032.3491478972-1242.9872.533
1627Bjugn54213,442,571.4971.2661125163-2501.4731.242
1630Åfjord58303,702,871.6101.387715542-2871.4911.268
1632Roan15000,310,26255241541412-31304290
1633Osen13111,761,76594585161214-41595586
1634Oppdal78436,935,432.6542.251497478-4802.3751.972
1635Rennebu41213,182,441.2791.081993935-2211.2311.033
1636Meldal34303,212,431.205997233243-1661.137929
1638Orkdal1568412,549,364.9784.133152148119-4144.9834.138
1640Røros58325,023,751.9401.603695556-2581.8621.525
1644Holtålen25101,351,01633543322423-114598508
1648Midtre Gauldal78426,274,722.4892.0761497467-3232.4562.043
1653Melhus19510415,0111,236.0575.052138185153-6485.8854.880
1657Skaun94617,615,683.0142.501658971-3932.8462.333
1662Klæbu89447,815,833.0052.479628568-5222.6982.172
1663Malvik1998816,0511,986.3645.283141189144-1.0585.7804.699
1664Selbu55213,462,881.5141.354365247-2981.3511.191
1665Tydal15101,150,85465385441410-155378298
1702Steinkjer28012619,7415,138.2427.009207266253-9478.0216.788
1703Namsos1758614,2410,635.6284.669171166144-9995.1104.151
1711Meråker38223,772,821.3921.140583630-2281.2881.036
1714Stjørdal22912719,3714,467.5486.244244218211-1.0807.1415.837
1717Frosta36202,411,801.027865453434-226914752
1718Leksvik49404,363,251.6691.374364745-2281.5691.274
1719Levanger28215823,6217,699.2387.661152268237-4799.4167.839
1721Verdal20013518,2913,656.9375.70494190173-6836.7115.478
1723Mosvik14101,130,84448371521312-103422345
1724Jerran33213,012,251.143941243129-621.165963
1725Namdalseid23111,971,68764683592227-114758677
1729Inderøy83505,894,402.4532.057367971-4932.1461.750
1736Snåsa40414,833,851.6801.415453832-1871.6081.343
1738Lierne17000,350,30288274761622-83319305
1739Røyrvik11000,220,17185172141011-73147134
1740Namsskogan13101,100,8442835958129-93414345
1742Grong34213,032,261.16095563231-1871.042837
1743Høylandet12101,080,82411342291117-83385316
1744Overhalla61325,083,791.9911.648415846-3311.8051.462
1748Fosnes9010,840,8431631211914-52298294
1749Flatanger17202,031,5270857351616-135610475
1750Vikna71224,453,321.9511.651846740-1761.9661.666
1751Nærøy80606,675,032.6132.1761097676-1142.7602.323
1755Leka8000,160,1313412613811-6210496
1804Bodø637282653,6640,2920.94317.386237605495-1.97920.30116.744
1805Narvik26114923,0217,198.8397.290103248219-9118.4986.949
1811Bindal26212,872,591.02594192525-761.008924
1812Sømna33202,351,76977821233127-135923767
1813Brønnøy91606,895,172.7972.3401298693-4322.6732.216
1815Vega24111,991,48781646342316-111743608
1816Vevelstad8000,160,13134126288-629082
1818Herøy i Nordland19101,231,0053246911824-144431368
1820Alstahaug100639,066,783.4472.8415995100-3723.3292.723
1822Leirfjord44505,104,091.7951.521344235-2171.6891.415
1824Vefsn1748714,8811,115.7764.774321165151-5075.9064.904
1825Grane18101,210,92515438651718-193422345
1826Hattfjelldal18202,051,53725587931718-103750612
1827Dønna28202,251,97893813142720-170784704
1828Nesna37202,431,861.044892323523-1031.031879
1832Hemnes65335,824,842.2231.953436255-3402.0431.773
1833Rana329171027,5820,5910.7838.926211312291-88110.7168.859
1834Lurøy32303,172,691.1711.037273029-1971.060926
1835Træna5000,100,088479155-524338
1836Rødøy26101,371,33649632122523-103606589
1837Meløy108617,905,963.2512.73522710389-5453.1252.609
1838Gildeskål31303,152,391.154951212932-1711.065862
1839Beiarn20000,410,32339314201914-118274249
1840Saltdal53324,923,681.8571.527865060-3401.7131.383
1841Fauske140639,877,624.1223.51961133114-7253.7053.102
1842Skjærstad24303,012,481.037891452314-1151.004858
1845Sørfold34101,531,24784705283230-148726647
1848Steigen38202,451,921.062919953636-2071.022879
1849Hamarøy30202,291,76926785372829-217803662
1850Tysfjord27303,072,291.087880232628-185979772
1851Lødingen41223,842,881.4451.189133931-1971.3311.075
1852Tjelsund16202,011,5469256771516-83647522
1853Evenes6201,801,345224000617-31514392
1854Ballangen43404,243,191.5691.28904134-1871.4571.177
1856Røst18000,370,273052780177-52277250
1857Værøy18101,210,905154334178-56488406
1859Flakstad22101,290,98582499202122-73572489
1860Vestvågøy1428512,919,884.9064.096104135127-5604.7123.902
1865Vågan1278210,637,994.1583.45566121118-2284.2353.532
1866Hadsel112649,967,453.8143.1475010699-2903.7793.112
1867Bø i Vesterålen40202,491,861.095927363839-1961.012844
1868Øksnes67415,384,022.1361.775386459-2712.0261.665
1870Sortland1497612,8810,044.9814.21883142111-4564.8614.098
1871Andøy77426,254,762.4722.074257373-4452.1981.800
1874Moskenes15101,150,8946539521416-187310240
1901Harstad372181532,6024,8412.54610.47471353293-1.87211.3919.319
1902Tromsø952473682,6362,7031.90926.593876904727-1.76532.65127.335
1911Kvæfjord48202,662,001.2321.056844641-2901.113937
1913Skånland26303,052,281.070865192537-238913708
1915Bjarkøy3100,900,67260199036-59210149
1917Ibestad27303,072,291.087880402620-197976769
1919Gratangen19101,230,92532450981815-73590508
1920Lavangen16101,170,87482402371513-62485405
1922Bardu50303,542,681.4751.246474739-4041.204975
1923Salangen36202,411,801.027865623428-238913751
1924Målselv118527,925,933.3732.84424511288-5703.2482.719
1925Sørreisa45123,082,551.3011.155394348-1761.2551.109
1926Dyrøy17101,190,89498418301615-103456376
1927Tranøy18101,211,13515489431717-114478452
1928Torsken11302,742,05816633110130840657
1929Berg23202,151,60809663102214-73782636
1931Lenvik1578412,569,484.9954.175251149124-6334.8864.066
1933Balsfjord65404,683,541.9381.6341506267-2901.9271.623
1936Karlsøy29202,271,72910764482834-197823677
1938Lyngen42404,223,151.5521.2671104046-2491.4991.214
1939Storfjord29000,590,48490460362825-73506476
1940Kåfjord kommune30212,952,451.092954372835-1761.016878
1941Skjervøy60325,063,801.9741.639285737-2691.8271.492
1942Nordreisa74707,395,532.7232.228847057-4442.4901.995
1943Kvænangen24111,991,99781771442314-114748738
2002Vardø43213,222,411.3131.09844133-2171.174959
2003Vadsø96447,965,983.1242.597739183-4842.8872.360
2004Hammerfest1599413,4410,265.2394.39030151119-7354.8043.955
2011Kautokeino58325,023,761.9401.6051115543-1362.0131.678
2012Alta29215622,5116,929.0787.590167277244-1.0308.7367.248
2014Loppa15101,150,9046539881414-101400333
2015Hasvik16202,011,5269256291518-159575445
2017Kvalsund18202,051,76725644181713-91682601
2018Måsøy21202,111,5977563782021-84740602
2019Nordkapp56224,143,151.6971.43225343-2381.5571.292
2020Porsanger54324,943,731.8731.5511265154-2171.8871.565
2021Karasjok38223,772,821.3921.140493645-1751.3471.095
2022Lebesby15111,811,81630621341418-166530521
2023Gamvik16111,831,5864757601515-88589518
2024Berlevåg10101,040,783783090918-109296227
2025Deatnu-Tana41303,362,821.3241.1751463930-2281.3111.162
2027Unjarga/Nesseby14000,290,29238236121311-140134132
2028Båtsfjord36202,411,801.027865103435-196910748
2030Sør-Varanger16410515,0411,495.6984.75012015697-8115.2604.312

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp
Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen

Kommune-nummer

Kommune

Folketall 1.1.1995

Førsteårsvirkn. u/regional-
tilskud d

Regional-
tils kudd

Førsteårsvirkn. m/regional-
tilskudd

Førsteårsvirkn. m/ reg.tilsk. i pst. av frie innt. 1994

101

Halden

25953

241

0

241

1,70

104

Moss

25239

299

0

299

2,20

105

Sarpsborg

46449

222

0

222

1,60

106

Fredrikstad

65214

217

0

217

1,50

111

Hvaler

3407

51

0

51

0,30

118

Aremark

1466

-612

0

-612

-2,70

119

Marker

3344

-41

0

-41

-0,20

121

Rømskog

652

-758

997

239

1,0

122

Trøgstad

4792

87

0

87

0,50

123

Spydeberg

4290

103

0

103

0,70

124

Askim

12909

297

0

297

2,20

125

Eidsberg

9194

254

0

254

1,70

127

Skiptvet

3149

-117

0

-117

-0,70

128

Rakkestad

7048

114

0

114

0,70

135

Råde

5993

198

0

198

1,50

136

Rygge

12303

212

0

212

1,50

137

Våler

4015

155

0

155

1,10

138

Hobøl

3965

59

0

59

0,40

211

Vestby

11341

215

0

215

1,50

213

Ski

23595

-115

0

-115

-0,80

214

Ås

12354

-176

0

-176

-1,20

215

Frogn

11347

-98

0

-98

-0,70

216

Nesodden

13987

329

0

329

2,50

217

Oppegård

21826

-89

0

-89

-0,60

219

Bærum

95548

-84

0

-84

-0,50

220

Asker

44396

-107

0

-107

-0,60

221

Aurskog-Høland

12292

168

0

168

1,20

226

Sørum

11420

-87

0

-87

-0,60

227

Fet

8670

250

0

250

1,80

228

Rælingen

13994

181

0

181

1,40

229

Enebakk

8111

153

0

153

1,10

230

Lørenskog

27545

-103

0

-103

-0,70

231

Skedsmo

35717

-26

0

-26

-0,20

233

Nittedal

16639

-177

0

-177

-1,20

234

Gjerdrum

3906

-129

0

-129

-0,80

235

Ullensaker

18605

-118

0

-118

-0,80

236

Nes

15641

239

0

239

1,80

237

Eidsvoll

16796

268

0

268

1,90

238

Nannestad

8173

112

0

112

0,70

239

Hurdal

2548

-166

0

-166

-1,0

301

Oslo

483401

-166

0

-166

-0,90

402

Kongsvinger

17274

150

0

150

1,10

403

Hamar

26284

316

0

316

2,30

412

Ringsaker

31215

198

0

198

1,40

415

Løten

7088

79

0

79

0,50

417

Stange

17636

112

0

112

0,80

418

Nord-Odal

5106

-15

0

-15

-0,10

419

Sør-Odal

7299

67

0

67

0,40

420

Eidskog

6403

75

0

75

0,50

423

Grue

5602

-98

0

-98

-0,60

425

Åsnes

8281

71

0

71

0,50

426

Våler

4259

-15

0

-15

-0,10

427

Elverum

17599

244

0

244

1,80

428

Trysil

7306

5

0

5

0

429

Åmot

4328

-36

0

-36

-0,20

430

Stor-Elvdal

3203

-3

0

-3

0,0

432

Rendalen

2412

-186

269

83

0,40

434

Engerdal

1698

-769

383

-386

-2,0

436

Tolga

1832

-424

355

-69

-0,30

437

Tynset

5382

-27

0

-27

-0,20

438

Alvdal

2433

-189

267

79

0,40

439

Folldal

1918

-374

339

-36

-0,20

441

Os

2035

-362

319

-43

-0,20

501

Lillehammer

24170

-134

0

-134

-0,90

502

Gjøvik

26844

233

0

233

1,70

511

Dovre

3074

39

0

39

0,20

512

Lesja

2365

-130

275

145

0,90

513

Skjåk

2494

-279

261

-18

-0,10

514

Lom

2628

-280

247

-33

-0,20

515

Vågå

3907

-9

0

-9

-0,10

516

Nord-Fron

6102

30

0

30

0,20

517

Sel

6338

-68

0

-68

-0,40

519

Sør-Fron

3430

-3

0

-3

0,0

520

Ringebu

4960

140

0

140

0,80

521

Øyer

4706

85

0

85

0,50

522

Gausdal

6341

51

0

51

0,30

528

Østre Toten

14258

179

0

179

1,30

529

Vestre Toten

13067

117

0

117

0,80

532

Jevnaker

5905

161

0

161

1,10

533

Lunner

8049

185

0

185

1,30

534

Gran

12533

136

0

136

0,90

536

Søndre Land

6231

12

0

12

0,10

538

Nordre Land

7032

84

0

84

0,60

540

Sør-Aurdal

3557

-146

0

-146

-0,80

541

Etnedal

1501

-587

433

-154

-0,70

542

Nord-Aurdal

6552

110

0

110

0,70

543

Vestre Slidre

2458

-140

264

124

0,70

544

Øystre Slidre

3088

-73

0

-73

-0,40

545

Vang

1711

-572

380

-192

-0,90

602

Drammen

52731

-1

0

-1

0,0

604

Kongsberg

21522

-121

0

-121

-0,80

605

Ringerike

27407

344

0

344

2,50

612

Hole

4630

-163

0

-163

-1,0

615

Flå

1168

-348

557

208

0,90

616

Nes

3442

-172

0

-172

-1,10

617

Gol

4316

-367

0

-367

-2,10

618

Hemsedal

1743

-582

0

-582

-2,50

619

Ål

4801

-152

0

-152

-0,90

620

Hol

4637

-307

0

-307

-1,50

621

Sigdal

3637

103

0

103

0,60

622

Krødsherad

2279

18

285

303

1,70

623

Modum

12196

263

0

263

1,80

624

Øvre Eiker

14704

286

0

286

2,10

625

Nedre Eiker

19372

291

0

291

2,40

626

Lier

20131

-160

0

-160

-1,10

627

Røyken

15046

-153

0

-153

-1,10

628

Hurum

7867

-221

0

-221

-1,40

631

Flesberg

2533

-118

257

138

0,80

632

Rollag

1479

-641

439

-201

-0,90

633

Nore og Uvdal

2857

-330

0

-330

-1,60

701

Borre

22945

370

0

370

2,80

702

Holmestrand

9234

294

0

294

2,20

704

Tønsberg

32997

-25

0

-25

-0,20

706

Sandefjord

37086

360

0

360

2,80

709

Larvik

39011

353

0

353

2,60

711

Svelvik

5988

220

0

220

1,50

713

Sande

6981

172

0

172

1,20

714

Hof

2720

-4

0

-4

0,0

716

Våle

3868

18

0

18

0,10

718

Ramnes

3579

-11

0

-11

-0,10

719

Andebu

4467

131

0

131

0,90

720

Stokke

9198

206

0

206

1,60

722

Nøtterøy

18743

303

0

303

2,30

723

Tjøme

4073

317

0

317

2,20

728

Lardal

2350

-94

0

-94

-0,50

805

Porsgrunn

31651

333

0

333

2,50

806

Skien

48319

282

0

282

2,10

807

Notodden

12184

139

0

139

1,0

811

Siljan

2278

-101

0

-101

-0,60

814

Bamble

14026

215

0

215

1,60

815

Kragerø

10855

61

0

61

0,40

817

Drangedal

4271

-75

0

-75

-0,50

819

Nome

6661

128

0

128

0,80

821

4819

71

0

71

0,40

822

Sauherad

4363

80

0

80

0,50

826

Tinn

6781

-155

0

-155

-0,90

827

Hjartdal

1680

-627

387

-240

-1,10

828

Seljord

3093

76

0

76

0,50

829

Kviteseid

2740

-232

237

5

0,0

830

Nissedal

1488

-780

437

-343

-1,60

831

Fyresdal

1358

-855

0

-855

-3,90

833

Tokke

2566

-277

0

-277

-1,50

834

Vinje

4008

-398

0

-398

-2,0

901

Risør

7022

47

0

47

0,30

904

Grimstad

16662

233

0

233

1,60

906

Arendal

38742

228

0

228

1,60

911

Gjerstad

2549

-118

255

137

0,80

912

Vegårshei

1862

-406

349

-57

-0,30

914

Tvedestrand

5879

98

0

98

0,60

919

Froland

4322

-60

0

-60

-0,40

926

Lillesand

8458

223

0

223

1,50

928

Birkenes

4104

-30

0

-30

-0,20

929

Åmli

1912

-334

340

6

0,0

935

Iveland

1115

-574

583

9

0,0

937

Evje og Hornnes

3355

9

0

9

0,10

938

Bygland

1364

-913

477

-436

-1,70

940

Valle

1447

-580

0

-580

-2,60

941

Bykle

822

-59

0

-59

-0,10

1001

Kristiansand

68609

325

0

325

2,40

1002

Mandal

12910

182

0

182

1,30

1003

Farsund

9238

245

0

245

1,70

1004

Flekkefjord

8821

90

0

90

0,60

1014

Vennesla

11706

129

0

129

1,0

1017

Sogndalen

5237

107

0

107

0,70

1018

Søgne

8091

83

0

83

0,60

1021

Marnardal

2236

-503

291

-213

-1,30

1026

Åseral

834

-939

0

-939

-3,50

1027

Audnedal

1537

-324

423

99

0,50

1029

Lindesnes

4302

-324

0

-324

-1,50

1032

Lyngdal

6901

2

0

2

0,0

1034

Hægebostad

1578

-477

412

-65

-0,30

1037

Kvinesdal

5768

-247

0

-247

-1,40

1046

Sirdal

1732

-872

0

-872

-3,0

1101

Eigersund

12798

120

0

120

0,80

1102

Sandnes

48736

-96

0

-96

-0,70

1103

Stavanger

103590

-106

0

-106

-0,60

1106

Haugesund

29064

277

0

277

2,0

1111

Sokndal

3517

113

0

113

0,70

1112

Lund

3072

20

0

20

0,10

1114

Bjerkreim

2458

-369

0

-369

-2,0

1119

13268

230

0

230

1,60

1120

Klepp

12605

-286

0

-286

-1,90

1121

Time

12687

-196

0

-196

-1,30

1122

Gjesdal

8148

108

0

108

0,80

1124

Sola

17779

-113

0

-113

-0,70

1127

Randaberg

8164

-259

0

-259

-1,60

1129

Forsand

1027

-1150

0

-1150

-3,80

1130

Strand

9728

143

0

143

1,0

1133

Hjelmeland

2743

-613

0

-613

-2,50

1134

Suldal

4102

-607

0

-607

-2,40

1135

Sauda

5226

207

0

207

1,40

1141

Finnøy

2826

-387

230

-157

-0,80

1142

Rennesøy

2710

-313

0

-313

-1,60

1144

Kvitsøy

515

-1154

1262

108

0,40

1145

Bokn

772

-863

842

-21

-0,10

1146

Tysvær

8133

-287

0

-287

-1,80

1149

Karmøy

35658

210

0

210

1,60

1151

Utsira

212

-2955

3066

111

0,30

1154

Vindafjord

4909

-217

0

-217

-1,20

1201

Bergen

221717

-85

0

-85

-0,60

1211

Etne

3941

108

0

108

0,60

1214

Ølen

3224

120

0

120

0,70

1216

Sveio

4594

129

0

129

0,80

1219

Bømlo

10300

-25

0

-25

-0,20

1221

Stord

15547

-106

0

-106

-0,80

1222

Fitjar

2934

-332

222

-111

-0,60

1223

Tysnes

2852

-157

228

71

0,40

1224

Kvinnherad

13181

110

0

110

0,70

1227

Jondal

1209

-732

538

-195

-0,90

1228

Odda

8077

-170

0

-170

-1,10

1231

Ullensvang

3800

-20

0

-20

-0,10

1232

Eidfjord

1077

-1115

0

-1115

-3,70

1233

Ulvik

1257

-699

0

-699

-2,90

1234

Granvin

1045

-573

622

49

0,20

1235

Voss

13896

165

0

165

1,0

1238

Kvam

8597

88

0

88

0,50

1241

Fusa

3651

-495

0

-495

-2,40

1242

Samnanger

2386

-56

272

216

1,20

1243

Os

13119

122

0

122

0,90

1244

Austevoll

4257

-73

0

-73

-0,40

1245

Sund

5088

80

0

80

0,50

1246

Fjell

16356

88

0

88

0,60

1247

Askøy

18638

134

0

134

0,90

1251

Vaksdal

4378

-319

0

-319

-1,70

1252

Modalen

336

-2246

0

-2246

-5,20

1253

Osterøy

6985

46

0

46

0,30

1256

Meland

4824

-11

0

-11

-0,10

1259

Øygarden

3416

33

0

33

0,20

1260

Radøy

4555

-70

0

-70

-0,40

1263

Lindås

12207

77

0

77

0,50

1264

Austrheim

2567

-603

0

-603

-3,20

1265

Fedje

698

-947

931

-16

-0,10

1266

Masfjorden

1845

-727

0

-727

-3,30

1401

Flora

10798

23

0

23

0,10

1411

Gulen

2489

-461

261

-200

-0,90

1412

Solund

1103

-809

589

-219

-0,80

1413

Hyllestad

1707

-323

381

58

0,30

1416

Høyanger

4818

-365

0

-365

-2,0

1417

Vik

3073

-445

0

-445

-2,30

1418

Balestrand

1831

-384

355

-29

-0,10

1419

Leikanger

2243

-125

290

164

1,0

1420

Sogndal

6246

-68

0

-68

-0,40

1421

Aurland

1896

-775

0

-775

-2,90

1422

Lærdal

2251

-469

0

-469

-2,30

1424

Årdal

5936

-235

0

-235

-1,40

1426

Luster

5087

-306

0

-306

-1,60

1428

Askvoll

3471

-203

0

-203

-1,0

1429

Fjaler

2915

-204

223

19

0,10

1430

Gaular

2963

-191

219

28

0,10

1431

Jølster

2981

-66

218

152

0,80

1432

Førde

9484

-166

0

-166

-1,10

1433

Naustdal

2686

-144

242

98

0,50

1438

Bremanger

4326

-334

0

-334

-1,80

1439

Vågsøy

6500

-381

0

-381

-2,30

1441

Selje

3201

-98

0

-98

-0,50

1443

Eid

5779

71

0

71

0,40

1444

Hornindal

1221

-415

532

117

0,60

1445

Gloppen

5938

151

0

151

0,90

1449

Stryn

6666

80

0

ve

80

0,50

1502

Molde

22888

312

0

312

2,20

1503

Kristiansund

17057

231

0

231

1,50

1504

Ålesund

36749

332

0

332

2,40

1511

Vanylven

3785

27

0

27

0,20

1514

Sande

3199

-188

0

-188

-1,10

1515

Herøy

8242

25

0

25

0,20

1516

Ulstein

6133

-352

0

-352

-2,0

1517

Hareid

4615

101

0

101

0,70

1519

Volda

8186

29

0

29

0,20

1520

Ørsta

10305

102

0

102

0,70

1523

D8írskog

2013

-114

0

-114

-0,60

1524

Norddal

2002

-458

0

-458

-2,10

1525

Stranda

4543

-356

0

-356

-2,10

1526

Stordal

1057

-740

615

-125

-0,60

1528

Sykkylven

7029

95

0

95

0,70

1529

Skodje

3400

-26

0

-26

-0,20

1531

Sula

6823

84

0

84

0,60

1532

Giske

6193

34

0

34

0,20

1534

Haram

8630

162

0

162

1,10

1535

Vestnes

6467

96

0

96

0,60

1539

Rauma

7715

128

0

128

0,80

1543

Nesset

3291

-29

0

-29

-0,20

1545

Midsund

2035

-193

319

126

0,70

1546

Sandøy

1406

-1055

0

-1055

-4,40

1547

Aukra

2934

-127

222

95

0,50

1548

Fræna

9067

14

0

14

0,10

1551

Eide

3060

-58

0

-58

-0,30

1554

Averøy

5590

19

0

19

0,10

1556

Frei

5035

-55

0

-55

-0,30

1557

Gjemnes

2812

-176

231

55

0,30

1560

Tingvoll

3257

-92

0

-92

-0,60

1563

Sunndal

7513

-183

0

-183

-1,20

1566

Surnadal

6429

-24

0

-24

-0,20

1567

Rindal

2179

-179

298

119

0,60

1569

Aure

2726

-305

238

-67

-0,40

1571

Halsa

2023

-220

321

101

0,50

1572

Tustna

1132

-615

574

-40

-0,20

1573

Smøla

2626

-388

248

-140

-0,70

1601

Trondheim

142927

-136

0

-136

-0,90

1612

Hemne

4315

41

0

41

0,30

1613

Snillfjord

1151

-991

565

-427

-1,70

1617

Hitra

4146

-389

0

-389

-2,0

1620

Frøya

4057

-321

0

-321

-1,80

1621

Ørland

4958

87

0

87

0,60

1622

Agdenes

1825

-400

356

-44

-0,20

1624

Rissa

6426

53

0

53

0,30

1627

Bjugn

4968

-71

0

-71

-0,40

1630

Åfjord

3532

-373

0

-373

-2,10

1632

Roan

1158

-870

561

-308

-1,40

1633

Osen

1211

-777

537

-240

-1,10

1634

Oppdal

6283

42

0

42

0,30

1635

Rennebu

2875

-98

226

128

0,70

1636

Meldal

4115

123

0

123

0,70

1638

Orkdal

10175

101

0

101

0,70

1640

Røros

5397

1

0

1

0,0

1644

Holtålen

2358

-179

276

97

0,50

1648

Midtre Gauldal

5932

6

0

6

0,0

1653

Melhus

12823

85

0

85

0,60

1657

Skaun

5765

79

0

79

0,50

1662

Klæbu

4506

73

0

73

0,50

1663

Malvik

10358

164

0

164

1,30

1664

Selbu

4073

-20

0

-20

-0,10

1665

Tydal

970

-781

0

-781

-2,40

1702

Steinkjer

20670

145

0

145

1,0

1703

Namsos

12303

116

0

116

0,80

1711

Meråker

2735

-78

238

159

0,90

1714

Stjørdal

17546

163

0

163

1,20

1717

Frosta

2456

-31

265

234

1,40

1718

Leksvik

3487

-158

0

-158

-0,90

1719

Levanger

17186

136

0

136

0,90

1721

Verdal

13722

128

0

128

0,90

1723

Mosvik

920

-692

707

14

0,10

1724

Verran

2951

-289

220

-69

-0,40

1725

Namdalseid

1949

-435

334

-102

-0,50

1729

Inderøy

5792

34

0

34

0,20

1736

Snåsa

2464

-31

264

232

1,30

1738

Lierne

1638

-730

397

-333

-1,50

1739

Røyrvik

737

-1514

0

-1514

-6,10

1740

Namsskogan

1074

-1066

0

-1066

-4,20

1742

Grong

2532

-179

257

78

0,40

1743

Høylandet

1367

-509

475

-33

-0,20

1744

Overhalla

3756

-1

0

-1

0,0

1748

Fosnes

849

-1103

766

-338

-1,30

1749

Flatanger

1368

-1075

475

-600

-2,30

1750

Vikna

3768

-351

0

-351

-1,90

1751

Nærøy

5467

-221

0

-221

-1,30

1755

Leka

800

-1042

813

-230

-0,90

1804

Bodø

39237

274

0

274

1,90

1805

Narvik

18920

248

0

248

1,70

1811

Bindal

2042

-427

318

-109

-0,50

1812

Sømna

2138

-502

304

-198

-1,0

1813

Brønnøy

7025

35

0

35

0,20

1815

Vega

1488

-654

437

-217

-0,90

1816

Vevelstad

667

-1411

975

-436

-1,40

1818

Herøy

1933

-775

336

-439

-1,90

1820

Alstahaug

7523

-14

0

-14

-0,10

1822

Leirfjord

2332

-260

279

19

0,10

1824

Vefsn

13599

71

0

71

0,50

1825

Grane

1678

-422

387

-34

-0,20

1826

Hattfjelldal

1666

-761

390

-371

-1,80

1827

Dønna

1738

-769

374

-395

-1,60

1828

Nesna

1795

-697

362

-335

-1,40

1832

Hemnes

4847

85

0

85

0,60

1833

Rana

25150

223

0

223

1,50

1834

Lurøy

2189

-653

297

-356

-1,50

1835

Træna

497

-1521

1308

-213

-0,60

1836

Rødøy

1670

-906

389

-517

-1,80

1837

Meløy

7000

86

0

86

0,50

1838

Gildeskål

2515

-492

258

-234

-1,10

1839

Beiarn

1451

-533

448

-85

-0,30

1840

Saltdal

5150

88

0

88

0,50

1841

Fauske

9962

100

0

100

0,70

1842

Skjerstad

1182

-782

550

-232

-0,90

1845

Sørfold

2630

-153

247

94

0,50

1848

Steigen

3154

-208

0

-208

-0,90

1849

Hamarøy

2215

-231

293

63

0,30

1850

Tysfjord

2465

-405

264

-141

-0,70

1851

Lødingen

2674

-91

243

152

0,80

1852

Tjeldsund

1604

-647

405

-241

-1,10

1853

Evenes

1621

-479

401

-78

-0,30

1854

Ballangen

2931

-274

222

-52

-0,30

1856

Røst

693

-960

938

-22

-0,10

1857

Værøy

834

-1047

779

-267

-1,0

1859

Flakstad

1633

-743

398

-345

-1,50

1860

Vestvågøy

10791

55

0

55

0,30

1865

Vågan

9414

-39

0

-39

-0,20

1866

Hadsel

8639

-4

0

-4

0,0

1867

3530

-178

0

-178

-0,90

1868

Øksnes

4790

-153

0

-153

-0,80

1870

Sortland

8784

85

0

85

0,50

1871

Andøy

6211

-30

0

-30

-0,20

1874

Moskenes

1419

-556

458

-98

-0,50

1901

Harstad

22971

161

0

161

1,10

1902

Tromsø

55676

205

0

205

1,40

1911

Kvæfjord

3416

-349

0

-349

-1,60

1913

Skånland

3303

-230

0

-230

-1,20

1915

Bjarkøy

636

-1209

1022

-187

-0,60

1917

Ibestad

2056

-572

316

-255

-1,0

1919

Gratangen

1416

-724

459

-265

-1,0

1920

Lavangen

1117

-832

582

-250

-0,90

1922

Bardu

3832

-91

0

-91

-0,50

1923

Salangen

2505

-322

259

-62

-0,30

1924

Målselv

7202

84

0

84

0,50

1925

Sørreisa

3473

-127

0

-127

-0,70

1926

Dyrøy

1468

-691

443

-248

-0,90

1927

Tranøy

1806

-680

360

-320

-1,30

1928

Torsken

1236

-1038

526

-512

-1,80

1929

Berg

1221

-629

532

-97

-0,30

1931

Lenvik

10923

-96

0

-96

-0,50

1933

Balsfjord

6085

-195

0

-195

1,0

1936

Karlsøy

2611

-805

249

-556

-2,40

1938

Lyngen

3479

-309

0

-309

-1,60

1939

Storfjord

1939

-343

335

-8

0,0

1940

Kåfjord

2677

-371

560

189

0,90

1941

Skjervøy

3081

-530

0

-530

-2,60

1942

Nordreisa

4905

-370

0

-370

-2,0

1943

Kvænangen

1602

-765

936

172

0,70

2002

Vardø

3010

-376

0

-376

-1,60

2003

Vadsø

6415

-32

0

-32

-0,20

2004

Hammerfest

9553

-129

0

-129

-0,70

2011

Kautokeino

3141

-574

0

-574

-2,30

2012

Alta

16338

-5

0

-5

0,0

2014

Loppa

1552

-1166

966

-199

-0,60

2015

Hasvik

1334

-1241

1124

-117

-0,40

2017

Kvalsund

1266

-1231

1185

-46

-0,20

2018

Måsøy

1720

-806

872

66

0,20

2019

Nordkapp

3914

-224

0

-224

-1,0

2020

Porsanger

4461

-267

0

-267

-1,30

2021

Karasjok

2788

-887

538

-349

-1,50

2022

Lebesby

1578

-946

951

4

0,0

2023

Gamvik

1455

-1103

1031

-72

-0,30

2024

Berlevåg

1324

-1071

1133

62

0,20

2025

Deatnu-Tana

3272

-452

0

-452

-1,80

2027

Nesseby

1048

-874

1431

558

1,90

2028

Båtsfjord

2547

-480

589

109

0,50

2030

Sør-Varanger

9913

-70

0

-70

-0,40

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp
Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen

Regneeksempel på beregning av innbyggertilskuddet og utgiftsutjevningen

I departementets forslag til nytt inntektssystem er det utgiftsutjevnende tilskuddet erstattet med et innbyggertilskudd og en ordning med utgiftsutjevning. Utgiftsutjevningen beregnes som en omfordeling fra kommuner med beregnet utgiftsbehov under landsgjennomsnittet til kommuner med et utgiftsbehov over landsgjennomsnittet. I praksis motregnes omfordelingen gjennom utgiftsutjevningen mot innbyggertilskuddet. Summen av innbyggertilskuddet og utgiftsutjevningen tilsvarer det utgiftsutjevnende tilskuddet i dagens inntektssystem.

Dette eksempelet skal illustrere hvordan innbyggertilskuddet og utgiftsutjevningen til en enkeltkommune beregnes etter departementets forslag til nytt inntektssystem.

Kommunen som er valgt er Alta.

Innbyggertilskuddet

Vi tar utgangspunkt i den samlede ramme for utgiftsutjevning og inntektsutjevning for 1996. Nord-Norge-tilskuddet og skjønnstilskuddet er holdt utenfor disse beregningene. Samlet ramme for utgiftsutjevnende og inntektsutjevnende tilskudd over statsbudsjettet i 1996 var på 20,6 milliarder kroner. Dette er vist i tabell 1.

Tabell 1: Utgiftsutjevnende og inntektsutjevnende tilskudd til kommunene 1996.
Tall i 1 000kroner.

Utgiftsutjevnende tilskudd

17436000

+ Inntektsutjevnende tilskudd

3170125

= Samlet ramme i 1996

20606125

Størrelsen på innbyggertilskuddet kommer fram ved å trekke det inntektsutjevnende tilskuddet fra samlet ramme. Her er, for å illustrere, brukt samme ramme som i 1996.

Grunnen til at det inntektsutjevnende tilskuddet er høyere etter departementets forslag enn tidligere, er at departementet har høyere utjevningsambisjoner for inntektsutjevningen enn i dagens system. Departementet foreslår et referansenivå på 100 prosent for kommunene, med en kompensasjonsgrad på 95 prosent for første år. I dag er kommunene garantert en inntekt pr. innbygger på 96,2 prosent av den gjennomsnittlige skatteinntekten pr. innbygger i Norge. Endringsforslaget gir kommunene et minsteinntektsnivå som er høyere enn i dag, og derved blir det inntektsutjevnende tilskuddet større enn i dagens system. Dette gjør at disponibelt beløp for innbyggertilskuddet blir mindre enn størrelsen på det utgiftsutjevnende tilskuddet i dagens system.

Tabell 2: Innbyggertilskuddet etter ny inntektsutjevning.
Tall i 1 000 kroner

Samlet ramme i 1996

20606125

- Inntektsutjevnende tilskudd

4022031

= Innbyggertilskuddet

16584094

Tabell 2 viser at innbyggertilskuddet på 16,6 milliarder kroner er framkommet ved å trekke det inntektsutjevnende tilskuddet fra den samlete rammen for utgifts- og inntektsutjevning for 1996.

Innbyggertilskuddet gis som et likt beløp pr. innbygger for alle kommuner i landet. For å beregne tilskuddet til den enkelte kommune, må en starte med å dele den samlete summen på antallet innbyggere i landet. Dette er vist i tabell 3.

Tabell 3: Innbyggertilskuddet. Tall i kroner

(1) Ramme for utgiftsutjevnende tilskudd

16584094000

(2) Antallet innbyggere i landet

4348410

(1)/(2) Innbyggertilskuddet

3 814

Tabell 3 viser at innbyggertilskuddet er på 3 814 kroner pr. innbygger

Utgiftsutjevningen

Utgiftsutjevningen skjer gjennom en omfordeling av innbyggertilskuddet avhengig av kommunens beregnete utgiftsbehov. Den enkelte kommune får full kompensasjon eller trekk for avvik fra gjennomsnittlig utgiftsbehov beregnet etter kriteriene i kostnadsnøklene.

Det samlete innbyggertilskudd og utgiftsutjevningen for Alta framkommer i tabell 7. Først vises gangen i beregningen av samlet utgiftsbehov.

For å beregne gjennomsnittlig utgiftsbehov for hele landet tar en utgangspunkt i regnskapstall som viser samlete netto driftsutgifter for kommunene på områdene grunnskole, helse- og sosialsektoren og administrasjon. Her er brukt regnskapstall fra 1994.

Tabell 4: Gjennomsnittlig beregnet utgiftsbehov: Tall fra kommuneregnskapene i 1994,
forgrunnskole, helse-og sosial og administrasjon. Tall i kroner

(1) Netto driftsutgifter for kommunene, 1994

55508278000

(2) Innbyggere i landet

4348410

(1)/(2) Gjennomsnittlig beregnet utgiftsbehov pr. innbygger

12765

Gjennomsnittlig beregnet utgiftsbehov pr. innbygger for alle innbyggerne i landet er 12 765 kroner. Om alle landets kommuner var helt like, kunne en ganske enkelt multiplisere dette beløpet med antallet innbyggere i hver enkelt kommune. Men fordi utgiftene ved å drive landets kommuner er svært forskjellige etter størrelse, beliggenhet, befolkningssammensetning m.v. vil hver enkelt kommune trenge forskjellige tilskudd for å ha de økonomiske forutsetningene for å kunne gi et likeverdig tilbud til sine innbyggere. Kostnadsnøklene viser disse beregnede forskjellene i behov. Kostnadsnøklene er satt sammen av kriterier og vekter.

Beregnet utgiftsbehov i Alta

For å beregne utgiftsbehovet for Alta kommune, tar en utgangspunkt i andel beregnet utgiftsbehov for Alta. Andel beregnet utgiftsbehov framkommer ved å ta utgangspunkt i vekten for hvert enkelt av kriteriene i kostnadsnøkkelen for kommunene og multiplisere dem med Altas andel av kriteriet. (Dette gjøres i prinsippet på samme måte som i Vedlegg 3 i Grønt Hefte, Beregningsteknisk dokumentasjon til St.prp. nr 1 (1995-96) for Kommunal- og Arbeidsdepartementet, Kommunalavdelingen)

Alta kommunes andel av beregnet utgiftsbehov er etter departementet forslag til endrete kostnadsnøkler 3,4574 promille av totalt utgiftsbehov.

Når beregnet utgiftsbehov for Alta skal regnes ut, må gangen i denne tabellen følges:

Tabell 5:Beregnet utgiftsbehov i Alta. Tall i kroner

(1) Samlet beregnet utgiftsbehov for hele landet

55508278000

(2) Altas andel av beregnet utgiftsbehov

3,4574 promille

(1)*(2)=(3) Beregnet utgiftsbehov for Alta

191914000

(4) Innbyggere i Alta

16338

(3)/(4) Beregnet utgiftsbehov pr. innbygger i Alta

11746

Samlet beregnet utgiftsbehov for hele landet er tatt fra tabell 4. Dette multipliseres med Altas andel av beregnet utgiftsbehov, 3,46 promille, beregnet ved hjelp av kostnadsnøklene. Ved å dele på antallet innbyggere i Alta som er 16 338, får en beregnet utgiftsbehov pr. innbygger som er 11 746.

Ved å sammenlikne med beregnet gjennomsnittlig utgiftsbehov pr. innbygger i tabell 4, ser en at Alta har et lavere utgiftsbehov pr. innbygger enn landsgjennomsnittet.

Tabell 6: Differanse for beregnet utgiftsbehov. Tall i kroner

Beregnet utgiftsbehov i Alta

11746

-Beregnet utgiftsbehov landsgjennomsnitt

12765

= Differansen

-1019

Fordi Alta har et lavere beregnet utgiftsbehov enn landsgjennomsnittet, får kommunen et fratrekk fra innbyggertilskuddet som en følge av inntektsutjevningen. Kommuner som har et høyere beregnet utgiftsbehov enn gjennomsnittet, vil få et tillegg til innbyggertilskuddet.

Tabell 7: Sum innbyggertilskudd og utgiftsutjevning til Alta. Tall i kroner

Innbyggertilskuddet

3814

- Beregnet mindreutgiftsbehov for Alta

-1019

= Sum innbyggertilskudd og utgiftsutjevning pr. innbygger til Alta

= 2795

Utgiftsutjevnende tilskudd for alle 16338 innbyggere i Alta

45664710

Det framkommer av tabellen at summen av innbyggertilskuddet og utgiftsutjevningen for Alta er på 45,7 millioner kroner.

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp
Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen

Analyse av utgifter til lokale ruter

1.INNLEDNING

Inntektssystemutvalget har gjort analyser av nettoutgifter for 1993 for å etablere ny kostnadsnøkkel for lokale ruter. Utvalget foreslår en kostnadsnøkkel bestående av kriteriene "Andel rutenett til sjøs" og "Andel kollektiv arbeidsreisetid". Førstnevnte kriterium gis 21,6 prosent vekt mens sistnevnte kriterium gis 78,4 prosent vekt. Det er svakheter ved Inntektssystemutvalgets forslag. Kostnadsnøkkelen består av kriterier som begge gjenspeiler fylkeskommunenes faktiske kollektivtilbud. Det viser seg også at det er feil i grunnlagsmaterialet for analysene som lå til grunn for kostnadsnøkkelen.

Det er behov for en gjennomgang av kostnadsnøkkelen for lokale samferdselsruter. Samtidig er grunnlagsmateriale i form av analyser og foreliggende forskningsmateriale mangelfullt sammenlignet med foreliggende materiale på øvrige tjenester som omfattes av utgiftsutjevningen. Departementet har derfor gjort egne analyser, men har valgt å avgrense hensikten med analysene til å vurdere vektene av kriteriene i dagens kostnadsnøkkelen og vurdere betydningen av spredtbygdhet. Dette innebærer at kollektiv arbeidsreisetid er ikke inkludert i analysen.

Utgifter til skoleskyss er en stor del av utgiftene for mange fylkeskommuner, mens det for andre fylkeskommuner betyr lite. Dette kan medføre at det er vanskelig å fange opp utgiftsbehov knyttet til skoleskyss ved analyse av samlede utgifter. Departementet har lagt spesielt vekt på å undersøke betydningen av variasjon i utgifter til skoleskyss mellom fylkeskommunene i disse analysene.

2.UTGIFTER TIL LOKALE RUTER

Departementet baserer analysene på data innsamlet av Samferdselsdepartementet for året 1994 slik de er gjengitt i St.prp. nr.1 (1995-96) Samferdselsdepartementet. Tallene innbefatter utgifter til person- og godsbilruter, sjøverts lokalruter, fylkesvegferjer, sporveier, T-baner og forstadsbaner, transport for funksjonshemmede og skoleskyss utenom ordinære ruter. Tallene beskriver fylkeskommunenes utgifter til lokale ruter og tilsvarer bruttoutgifter fratrukket markedsinntekter.

Westeren (1996) har også gjort en egen datainnsamling for å finne de enkelte fylkeskommunes utgifter til skoleskyss. Totale utgifter til lokale ruter, og utgifter til skoleskyss er gjengitt i tabell 1. Totalt utgjør fylkeskommunenes utgifter opp mot 2,7 milliarder kroner. Av disse utgiftene utgjorde skoleskyssen om lag 23 prosent, eller ca. 600 millioner kroner. Skyssutgiftenes andel av utgiftene variere fra 3,3 prosent i Oslo til 56 prosent i Nord-Trøndelag. For Østfold, Vestfold, Hedmark og Oppland utgjør skyssutgiftene om lag 50 prosent av utgiftene til lokale ruter.

Tabell 1: Fylkeskommunenes totalutgifter til lokale ruter, og utgifter til skoleskyss (1 000 kroner)

Fylke

Totaleutgifter

Utgifter tilskoleskyss

Østfold

49500

23006

Akershus

268000

56859

Oslo

373200

12500

Hedmark

61500

30761

Oppland

79300

38431

Buskerud

58300

22602

Vestfold

47100

26756

Telemark

68200

22542

Aust-Agder

35900

13735

Vest-Agder

66300

13973

Rogaland

160900

48453

Hordaland

291000

51523

Sogn og Fjordane

171500

29202

Møre og Romsdal

169600

54788

Sør-Trøndelag

127200

20679

Nord-Trøndelag

74800

42946

Nordland

304400

54267

Troms

147200

19434

Finnmark

124600

23849

Landet

2678500

606304

3.NYE ANALYSER

Kommunaldepartementet har gjort tre forskjellige regresjonsanalyser av utgifter til lokale ruter. For det første er det gjort analyser av fylkeskommunenes totale utgifter til lokale ruter for 1994. Utgiftene er gjengitt i tabell 1. I tillegg er det gjort analyser av fylkeskommunenes utgifter til skoleskyss, basert på innsamlede tall av Westeren's datainnsamling, gjengitt i tabell 1. Til sist er det gjort analyser av fylkeskommunenes totale utgifter eksklusive utgifter til skoleskyss.

3.1Analyse av totale utgifter til lokale ruter

Det er først foretatt en regresjonsanalyse med utgifter pr. innbygger som avhengig variabel. I analysene er inkludert frie inntekter, innbyggere bosatt spredt, areal, befolkning på øyer, storbyfaktor, rutenett til sjøs. En nærmere drøfting av de enkelte forklaringsvariable finnes i Hervik m.fl (1995) og Granheim (1995). Resultatene av analysen er gjengitt i tabell 1.

Analysene viser at befolkning på øyer og rutelengde til sjøs gir signifikante utslag. Resultatene for areal er avhengig av om frie inntekter inkluderes i analysen eller ikke. Dersom begge disse variablene inkluderes er ingen av dem signifikante. Hver for seg er begge signifikante. Modellen er imidlertid følsom for om Finnmark er med i analysen eller ikke. Areal gir ikke signifikant utslag når Finnmark utelates av analysen. Dette kan skyldes at det først og fremst er i Finnmark at deler av transport behovet kan knyttes direkte til stort areal. I fylker som Oppland og Hedmark er det riktignok store arealer men en stor del av arealet er fjellområder uten kollektivtrafikk. Vi finner det rimelig å anta at frie inntekter har betydning for utgiftene til lokale ruter. Resultatet av regresjonsanalysen antyder at en økning i 1 000 kroner i frie inntekter pr. innbygger gir en økning i utgifter på 130 kroner pr. innbygger.

Innbyggere bosatt spredt får negativ koeffisient i analysen men er ikke signifikant når storbyfaktoren er inkludert i modellen. Vi ser av tabellen at utslaget av koeffisienten til storbyfaktoren også er avhengig av om spredtbygdhet er med eller ikke. Når spredtbygd inkluderes reduseres koeffisienten til storbyfaktoren. Resultatene med bruk av spredtbygdkriteriet og å utelate storbyfaktoren (kolonne G) indikerer at utgiftene til lokale ruter er lavere i fylker der mange av innbyggerne bor spredt enn i fylkeskommuner der innbyggerne bor tett. Dette indikerer at for lokale ruter er det utgifter knyttet til tettbygdhet. Dette er det samme som storbyfaktoren skal fange opp. Høyere utgifter i fylkeskommuner som er tettbygd kan skyldes at det er større bruk av kollektivtransport til og fra arbeid i fylker der arbeidstakere bor tett. I slike fylker er det mulig å gi et rutetilbud som tilfredsstiller arbeidstakernes reisebehov. At utgiftene øker som følge av dette kan skyldes behovet for stor transportkapasitet morgen og kveld som ikke kan utnyttes på en effektiv måte resten av døgnet.

Tabell 2 : Estimeringsresultater, avhengig variabel er fylkeskommunenes utgifter pr.innbygger lokale ruter.
t-verdier i parentes.

A

B

C

D

E

F

G

Konstantledd

-0,34

(-0,8)

0,28

(7,8)

-0,34

(-0,78)

-0,89

(-3,3)

0,36

(7,25)

-0,80

(-3.1)

-0,76

(-2,6))

Innbyggere bosatt spredt pr.innbygger

-0,31

(-1,4)

-0,37

(-1,6)

-0,6

(-3,1)

Areal pr. innbygger

0,49

(1,3)

1,02

(4,9)

0,58

(1,57)

Frie inntekter pr. innbygger

0,079

(1,7)

0,067

(1,42)

0,130

(4,8)

0.132

(5,1)

0,137

(5,1)

Andel befolkning på øyer pr. innbygger

1,04

(2,8)

1,24

(3,5)

1,01

(2,6)

0,81

(2,1)

1,3

(2,2)

0,88

(2,4)

0,92

(2,4)

Rutelengde til sjøs pr. innbygger

30,2

(6,9)

33,8

(10,1)

29,5

(6,6)

26,8

(6,2)

42,05

(9,06)

28,1

(6,7)

27,8

(6,3)

Storbyfaktor pr. innbygger

0,3

(2,1)

0,3

(2,1)

0,42

(3,6)

0,32

(3,1)

0,39

(2,3)

0,2

(1,6)

R2adj

1

1

1

1

1

1

1

3.2Analyser av fylkeskommunenes utgifter til skoleskyss

Departementet har på grunnlag av data innsamlet av Nord-Trøndelagsforskning foretatt en analyse av fylkeskommunenes utgifter til skoleskyss. Resultater fra analysene av skoleskyss i tabell 2 viser at innbyggere bosatt spredt er viktigste variabel for å forklare forskjeller i skoleskyss. Fylkeskommuner med en høy andel av befolkningen bosatt spredt har også høye utgifter til skoleskyss. Dette er også i samsvar med analyser av skysselever i grunnskolen som viser at andelen skysselever i en kommune er sterkt avhengig av andel bosatt spredt.

Videre gir både areal, frie inntekter og rutenett til sjøs signifikant sammenheng når de kjøres sammen med spredtbygd hver for seg (dette er ikke vist i tabellen). Når frie inntekter og rutenett til sjøs tas med i analysen i tillegg til areal er ikke disse variablene signifikante. Videre endres koeffisientverdien vesentlig for disse variablene mens koeffisientverdien for areal er på om lag det samme. Forklaringskraften til modellen med spredtbygd og en av de andre variablene er best med areal som variabel.

Areal er i seg selv ikke en faktor som påvirker behov for skoleskyss. Det som vil være vesentlig er hvordan innbyggerne bor i forhold til hverandre. Når areal har betydning for utgiftene til skoleskyss, kan dette skyldes at det framstår som et grovt mål for bosettingstetthetens betydning for skyssutgiftene. Fylker med stort areal pr. innbygger er også i stor grad de fylker der det er behov for en viss skyssing av elever for å kunne drive en rasjonell skolestruktur. Areal fanger i så fall opp noe av det samme som innbyggere bosatt spredt.

Det er ikke overraskende at utslagene med frie inntekter eller rutenett til sjøs ikke er robuste når vi analyserer skoleskyssutgiftene alene. I tilsvarende analyser av antall elever med skoleskyss på kommunenivå finner vi at kommuner med høye frie inntekter har færre skysselever enn kommuner med lave frie inntekter. Dette indikerer at kommuner med høye inntekter kan prioritere en skolestruktur der det ikke er nødvendig å skysse elevene. Dette innebærer at fylkeskommunene i liten grad har kontroll over utgiftene til skoleskyss i grunnskolen. Vi kan derfor anta at frie inntekter har liten betydning for fylkeskommunenes skyssutgifter til grunnskoleelever.

For videregående skole vil fylkeskommunenes inntektsnivå trekke i to retninger på tilsvarende måte som for kommunene. Høye inntekter gir mulighet til å gi mange elever skyss, men det kan også innebære at fylkeskommunen prioriterer en desentralisert skolestruktur og lite skyssing av elever. Vi finner det derfor rimelig å anta at forskjell i inntekter heller ikke for videregående opplæring har systematisk betydning for utgiftene til skoleskyss.

Når det gjelder rutenett til sjøs finner vi det rimelig at dette ikke har vesentlig betydning for utgiftene til skoleskyss. Vi antar at det i liten grad er opprettet egne båtforbindelser bare for skoleruter. Denne variabelen fanger ikke opp særskilte avganger for knyttet til start eller slutt av skoledagen og vil derfor i svært liten grad kunne knyttes til skyssutgiftene spesielt.

Storbyfaktoren har som ventet ingen betydning for utgiftene til skoleskyss. Denne variabelen fanger først og fremst opp forhold i de store byene. I disse områdene ligger det vel til rette for en skolestruktur der det ikke vil være behov for vesentlig bruk av skoleskyss. Variabelen befolkning på øyer uten fast veisamband gir ikke signifikant utslag i analysen. For grunnskolen er det gitt retningslinjer for maksimal reiseavstand elevene bør ha til skolen. Dette kan gjøre at det er vanlig at kommuner med elever på øyer uten fast vegsamband i stor grad har egne skoler på øyene. Vi finner det derfor rimelig å anta at det i større grad enn for andre områder organiseres små skoler med få elever på slike øyer.

Tabell 3: Estimeringsresultater, avhengig variabel er netto driftsutgifter pr. innbygger tilskoleskyss.
t-verdier i parentes.

A

B

C

D

E

F

Konstantledd

0.013

(0.5)

0,01

(0,1)

0,01

(0,4)

0.03

(0,9)

0,018

(0,6)

0,02

(0,6)

ídtekst0Innbyggere bosatt spredt pr. innbygger

0,38

(4,5)

0,38

(4,3)

0,37

(4,3)

0,38

(3,5)

0,36

(4,0)

0,36

(3,4)

Areal pr. innbygger

0,32

(3,8)

0,31

(2,1)

0,31

(3,6)

0,28

(2,9)

0,31

(3,6)

Frie inntekter pr. innbygger

0,0005

(0,035)

Andel befolkning på øyer pr. innbygger

0,2

(1,2)

Rutelengde til sjøs pr. innbygger

3,6

(2,0)

1,25

(0,8)

Storbyfaktor

-0,02

(-0,4)

R2adj

1

1

1

1

1

3.3Analyser av fylkeskommunenes utgifter til lokale ruter, eksklusive utgifter til skoleskyss

Departementet har i tillegg gjort analyser av nettoutgifter til lokale ruter eksklusive utgifter til skoleskyss. I tabell 3 har vi vist resultater av analyser totale utgifter til lokale ruter fratrukket utgifter til skoleskyss.

Analysene viser at storbyfaktor og rutenett til sjøs gir signifikant forklaring på variasjoner i resterende utgifter til lokale ruter. Som i de foregående analyser er utslaget av areal avhengig av om fire inntekter inkluderes. Når frie inntekter inkluderes har ikke areal signifikant betydning. Jf. diskusjonen av areal i de to foregående avsnitt er ikke dette overraskende.

I denne analysen, som i analysen av totale utgifter, finner vi at en negativ koeffisient på spredtbygdkriteriet fanger opp noe av det samme som storbyfaktoren. Vi finner også at befolkning på øyer har betydning for utgiftene.

Tabell 4: Estimeringsresultater, avhengig variabel er fylkeskommunenes utgifter pr. innbyggertil resterende utgifter til lokale ruter. t-verdier i parentes.

A

B

C

D

F

G

Konstantledd

-0,91

(-3,1)

-0,77

(-3,0)

-0,7

-2,4)

0,6

(-2,7)

-0,93

(-2,2)

0,32

(2,9)

Innbyggere bosatt spredt pr. innbygger

-0,6

(-2,5)

-0,9

(-4,3)

-0,65

(-3,2)

-0,6

(-2,5)

-0,5

(-1,5)

Areal pr. innbygger

-0,2

(0,5)

0,76

(2,8)

Frie inntekter pr. innbygger

0,12

(3,9)

0,12

(4,8)

0,13

(4,5)

0,11

(4,7)

0,14

(3,0)

Andel befolkning på øyer pr. innbygger

0,8

(2,3)

Rutelengde til sjøs pr. innbygger

25,2

(5,0)

27,4

(6,3)

27.0

(5,4)

27,5

(7,2)

26,7

(5,6)

36,39

(8,1)

Storbyfaktor pr. innbygger

0,5

(4,2)

0,3

(2,4)

0,3

(2,6,)

0,3

(1,7)

0,5

(2,9)

R2adj

1

1

1

1

1

1

4.KONKLUSJON

De analyser som her er gjort gir grunnlag for å anslå storbyfaktorens betydningen for variasjon i utgifter til lokale ruter til noe under 10 prosent. Tilsvarende kan sjøkriterienes betydning anslås til å utgjøre om lag 20 prosent til sammen med størst vekt på rutenett til sjøs.

Analysene av skoleskyss viser at først og fremst spredtbygdhet, men også areal, har betydning for utgiftene skoleskyss. Samtidig viser analyser av totale utgifter eksklusiv skoleskyss at denne effekten motvirkes av en negativ sammenheng mellom spredtbygdhet og resterende utgifter. Dette bekrefter resultatet fra analysene av totalutgifter som indikerer at spredtbygdhet med negativt fortegn fanger opp noe av det samme som storbykriteriet.

Tabell 4 viser departementets forslag til ny kostnadsnøkkel for lokale ruter. Analysene av skoleskyss antyder at vekten på spredtbygd og areal bør være i overkant av 20 prosent i den totale kostnadsnøkkelen. Analyser av totale utgifter og utgifter eksklusive skoleskyss viser imidlertid at det er kostnader forbundet med tettbygdhet. Dette motvirker effekten av spredtbygdhet. Departementet har derfor valgt å redusere betydningen av spredtbygdhet og areal sammenlignet med hva analyser av skoleskyss isolert skulle tilsi. Departementet har ved fastsettelsen av vekten på areal og spredtbygdhet tatt utgangspunkt i vekten til dagens arealkriterium og fordelt vekten på "andel innbyggere bosatt spredt" og "andel areal" etter betydningen for utgifter til skoleskyss. Andel areal er gitt en vekt på 4 prosent og "andel innbyggere bosatt spredt" er gitt en vekt på 12 prosent.

Vekten på "andel storbytillegg", "andel befolkning på øyer uten fast vegsamband" og "andel rutenett til sjøs" er fastsatt på grunnlag av analyse av totale utgifter til lokale ruter. "Andel storbytillegg" får fra denne analysen en vekt på 9 prosent. "Andel befolkning på øyer uten fast vegsamband" og "andel rutenett til sjøs" får fra analysene en samlet vekt på om lag 23 prosent. Vekten fordeles med 18 prosent på rutenett til sjøs og 5 prosent på befolkning på øyer.

Tabell 6: Kostnadsnøkkel for lokale ruter

Kriterium

Dagenskostnadsnøkkel

Regjeringensforslag til nykostnadsnøkkel

Andel innbyggere i alt

0,349

0,52

Andel areal

0,154

0,04

Andel innbyggere på øyer uten fast vegsamband

0,118

0,05

Andel rutenett til sjøs

0,195

0,18

Andel storbyfaktor

0,184

0,09

Andel innbyggere bosatt spredtbygd

0,12

Sum

1,000

1,00

Referanser:

Granheim, K.(1995): Utgiftsbehov i samferdselssektoren: En vurdering av tilskuddssystemet og noen forslag til endringer, Rapport, Asplan Analyse.

Hervik, A., G. Rønnestad og J. Aarseth (1995): Inntektsoverføringsmodell for lokale bil- og båtruter, Notat, Møreforskning.

Westeren, K.I (1996): Om kostnader på samferdselssektoren og en nærmere analyse av skoleruter. Foreløpig utkast. Nord-Trøndelagsforskning.

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp



Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen

t i l r å r :

At Deres Majestet godkjenner og skriver under et framlagt forslag til proposisjon til Stortinget
om kommuneøkonomien 1997 m.v.

_______________________________

Vi HARALD, Norges Konge,

s t a d f e s t e r :

Stortinget blir bedt om å gjøre vedtak om kommuneøkonomien 1997 m.v. i samsvar med et framlagt forslag.

Tilråding fra Kommunal- og arbeidsdepartementet ligger ved.

_______________________________

Forslag
til vedtak

I

Stortinget gir Kommunal- og arbeidsdepartementet fullmakt til å fordele etter skjønn 2 626 000 000 kroner av inntektene til Skattefordelingsfondet for 1997 som tilskudd til kommune- og fylkeskommunebudsjettene for budsjetterminen 1997.

II

Stortinget samtykker i at rammen for tilsagnsfullmakt nr. 4 under Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementets budsjett, vedtatt 16.11.95, økes fra 400 millioner kroner til 600 millioner kroner.

III

Stortinget samtykker i at den samlede investeringsrammen som grunnlag for fordeling av en årlig kompensasjon til kommunene for investeringsbehovet i forbindelse med obligatorisk grunnskole for 6-åringer, i forhold til forslaget i St.prp. nr. 39 (1995-96), økes med 281 millioner kroner til 4 059 millioner kroner. Den samlede kompensasjonen fordeles på kommunene slik det fremgår av vedlegg 5 til denne proposisjonen.

IV

Stortinget samtykker i at driftstilskudd til opplæringskontor gis for hele læretiden i bedrift på samme måte som driftstilskudd til opplæringsringer.

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

Skyss

SUM

67 856

Østfold

3317

Akershus

4115

Oslo

0 1)>

Hedemark

4960

Oppland

5150

Buskerud

3682

Vestfold

2443

Telemark

2243

Aust-Agder

2173

Vest-Agder

2784

Rogaland

3451

Hordaland

5041

Sogn- og Fjordane

3951

Møre og Romsdal

3244

Sør-Trøndelag

4138

Nord-Trøndelag

4219

Nordland

5972

Troms

5138

Finnmark

1836

1)> Oslo kommunes andel av skysskostnader er lagt i sin helhet på kommunedelen, jf. vedlegg 7

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp
Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen

budsjett (SIII) for 1996. Alle tall er i 1 000 kroner.

Kap.

Post

Navn

Bevilget 1995

SIII 1996

ØREMERKEDE TILSKUDD

Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet

221

Tilskudd til grunnskolen

60

Tilskudd til virkemiddeltiltak Nord-Norge

95046

36394

61

Tilskudd til institusjoner

29934

29934

62

Tilskudd til Fjellheim leirskole

3918

3682

63

Tilskudd skolefritidsordninger

212747

232350

64

Tilskudd til grendeskoler

20000

0

66

Tilskudd lønn leirskolelærere

23878

24000

67

Tilskudd kommunale musikkskoler

81690

85761

68

Tilskudd til det samiske opplæringsområdet

0

22721

69

Pensjonsinnskudd i Statens pensjonskasse

168673

168673

228

Kvalitetsutvikling i grunnskolen

61

Tilskudd til investeringer i skolebygg for 6-åringer

0

200000

231

Tilskudd til videregående skole

60

Tilskudd til diverse særlig kostbare kurstilbud

53353

111353

61

Tilskudd til opplæring i fengslene

72704

72904

62

Ekstratilskudd til økt elevtall

0

20000

63

Kompensasjon

3103

0

66

Tilskudd til teknisk utstyr og tilpasning av lokaler

154637

154637

232

Statens videregående skoler

60

Overføring til Finnmark fylkeskommune

9700

9700

234

Tilskudd til lærebedrifter og lærlinger

60

Tilskudd til drift av sentrale lærlingeskoler

4456

0

235

Statlige videregående skoler i landbruksfag

60

Tilskudd til fylkeskommuner

24781

23448

243

Kompetansesentra for spesialundervisning

60

Overføringer til kommuner og fylkeskommuner

0

0

253

Folkehøgskoler

60

Tilskudd til fylkeskommunale folkehøgskoler

31931

31931

260

Universitetet i Oslo

61

Tilskudd til drift av kommunale sykehus

39949

14319

261

Universitetet i Bergen

61

Tilskudd til drift av kommunale sykehus

2875

2875

262

Universitetet i Trondheim

61

Tilskudd til drift av Regionsykehuset

8298

8298

263

Universitetet i Tromsø

61

Tilskudd til drift av Sentralsykehuset i Tromsø

1715

1715

Kulturdepartementet

320

Almenne kulturformål

60

Lokale og regionale kulturbygg

44800

40050

322

Billedkunst, kunsthåndverk og design

60

Billedkust i kommunene

2500

3000

61

Tilskudd til fylkeskommunale kulturoppgaver

8739

8739

326

Bibliotek- og litteraturformål

60

Mobil bibliotektjeneste

21794

21794

62

Andre bibliotektjenester

19006

19506

328

Museumsformål

60

Tilskuddsordning for museer

104154

103404

61

Flomskader på museer i fylkeskommunene

1195

329

Arkivformål

60

Samisk dokumentartjeneste

600

600

Justisdepartementet

416

Konfliktråd

60

Overføringer til kommunene

20343

27753

481

Direktoratet for sivilt beredskap

60

Overføringer til kommunene

8020

7770

Kommunal- og arbeidsdepartementet

502

Valgutgifter

60

Refusjon til kommuner

0

0

533

Direktoratet for brann og eksplosjonsvern

60

Tilskudd til interkommunalt samarbeid

4000

450

550

Lokal næringsutvikling

61

Kommunale næringsfond

105000

94100

553

Forsøk

63

Tilskudd til dekning av tap under frikommuneforsøket

90000

80000

65

Kommunale infrastrukturtiltak i forbindelse med OL 1994

1700

0

586

Oppstartingstilskudd

62

Tilskudd til nye omsorgsboliger og sykehjemsplasser

292000

367000

Sosial- og helsedepartementet

611

Tiltak for barn og unge

63

Tiltak for barn og unge

5710

5360

614

Tiltak for stoffmisbrukere

63

Tilskudd til rusmiddeltiltak

70990

80520

651

Forsøks- og opplysningsvirksomhet i sosialsektoren

61

Styrking av sosialkontorene

0

6000

665

Bostøtte for pensjonister

60

Tilskudd til kommuner til reduksjon av boutgifter

594000

614000

670

Tiltak for eldre

61

Tilskudd til omsorgstjenester

239500

504200

62

Styrking av geriatri

10000

10000

673

Tiltak for funksjonshemmede

61

Oppfølging av ansvarsreformen

2090000

2229290

62

Tilskudd til utskrivning av unge funksjonshemmede

0

61000

64

Regionsentra for døvblindfødte

20000

19800

65

Psykisk utviklingshemmede med sikringsdom

7700

14700

674

Handlingsplan for funksjonshemmede

60

Tilskudd til assistenter for funksjonshemmede

6000

6600

61

Tilskudd til hørselssentraler.

2100

2600

675

Tiltak for eldre og funksjonshemmede

60

Lønnstilskudd til omsorgstjenesten i kommunene

420113

410900

703

Fengselshelsetjenesten

60

Tilskudd til kommuner og fylkeskommuner

49900

52200

705

Kursvirksomhet og stipender

60

Tiltak økt rekruttering og bedret stabilitet helsepersonell

15260

15760

718

Handlingsprogram for redusert spedbarnsdødelighet

60

Utviklings- og forsøksvirksomhet

0

0

61

Tilskudd til sykehus

23290

20490

719

Andre forebyggende tiltak

61

Mammografiscreening

25000

23000

62

Tilskudd forebyggende tiltak i helse- og sosialsektoren

78700

0

65

Handlingsplan for forebyggende helsevern

8520

90700

66

Handlingsplan mot selvmord

6000

6000

720

Rehabilitering

62

Rehabilitering

9000

9500

63

Rehabilitering, forsøk

20150

16150

64

Spesialsykehjem

5000

5000

739

Andre utgifter

60

Tilskudd til helsepersonell i luftambulansetjenesten

47522

49722

63

Tilskudd til utbygging av økt behandlingstilbud m.v.

91300

90000

742

Forpleining, kontroll og tilsyn psykiatripasienter

60

Tilskudd

552

1300

743

Statlig stimuleringstiltak for psykisk helsevern

60

Utviklings- og forsøksvirksomhet

35700

29240

760

Fylkeskommunenes helse- og sosialtjeneste

61

Refusjon poliklinisk virksomhet ved sykehus

2100000

2200000

62

Tilskudd til regionsykehus

1148000

1184700

63

Refusjon godkjente kapitalutgifter

363000

313000

65

Tilskudd til fylkeskommunene

1438500

1771500

66

Tilskudd til omstilling og strukturforbedring

0

40000

67

Andre tilskudd

10100

9800

68

Tilskudd til styrking av tilbudet i psykisk helsevern

0

283300

69

Utprøvende behandling

0

15000

761

Kommunenes helse- og sosialtjeneste

62

Tilskudd til kommuner

130000

270000

63

Tilskudd til opphold i institusjon for eldre med særskilte behov

5000

Barne- og familiedepartementet

840

Tilskudd til krisetiltak

60

Tilskudd til kommuner til krisetiltak

41943

40943

841

Familievern

60

Tilskudd til familievernkontorer

98701

98701

854

Tiltak i barne- og ungdomsvernet

63

Særskilte tiltak

30000

21500

856

Barnehager

60

Driftstilskudd til barnehager

3871200

4182000

61

Stimuleringstilskudd

68100

0

62

Utviklingsprogram i barnehagesektoren

21900

17900

857

Barne- og ungdomstiltak

60

Tilskudd til ungdomslokaler

13000

13000

Nærings- og energidepartementet

935

Energiøkonomisering

60

Tilskudd til ENØK-tiltak i kommunale og fylkeskommunale bygg

0

7500

Fiskeridepartementet

1064

Havnetjenesten

60

Tilskudd til fiskerihavneanlegg

16000

26000

Landbruksdepartementet

1102

Landbruksetatene

60

Overføring til kommunene

353967

348967

Samferdselsdepartementet

1301

Forskning og utvikling m.v.

60

Tilskudd til transportplanlegging m.v.

4100

0

1311

Tilskudd til ikke-statlige flyplasser

60

Tilskudd til ikke-statlige flyplasser

118300

148400

1323

Tilskudd til fylkesveganlegg

60

Tilskudd til fylkesveganlegg og Aksjon skoleveg

205400

142900

62

Tilskudd til Oslo Kommune

5200

5200

1324

Spesielt vedlikehold, oppheving av telerestriksjon

60

Spesielt vedlikehold av fylkesveger (Nytt tilskudd)

80000

65000

1331

Særskilte investeringer kollektivtrafikk i storbyene

60

Tilskudd særskilte investeringer i kollektivtransport i storbyene

187300

187300

Miljøverndepartementet

1402

Miljøvern i kommunene

60

Tilskudd

105810

105810

1427

Direktoratet for naturforvaltning

60

Kommunal viltforvaltning

10500

10500

62

Tilskudd til friluftsformål

13712

14712

65

Fallvilt

7500

6000

1441

Statens forurensningstilsyn

60

Tilskudd til kommunale beredskapstiltak

5771

5771

61

Tilskudd til kommunale tiltak for avfall og spesialavfall

26281

18781

1442

Vannmiljø-, avfalls- og spesialavfallstiltak

63

Tilskudd til kommunale vannmiljø- og avløpstiltak

277113

226613

64

Miljøaksjon for jærkommunene

2000

2000

1463

Regional og lokal planlegging

61

Tilskudd til nærmiljøtiltak

4700

4200

63

Utvikling av miljøbyer

14482

20782

1470

Internasjonalt samarbeid, tiltak for luftmiljø

63

Miljøtiltak i kommuner

1500

0

Administrasjonsdepartementet

1531

Tilskudd til statens pensjonskasse

60

For kommunale tjenestemenn

1016970

0

1532

Arbeidsgiveravgift til folketrygden

60

For kommunale tjenestemenn

90895

0

1542

Tilskudd til statens pensjonskasse

60

For kommunale tjenestemenn

0

1052500

1543

Arbeidsgiveravgift til folketrygden

60

For kommunale tjenestemenn

0

93300

Forsvarsdepartementet

1719

Fellesinstitusjoner og -utgifter

60

Tilskudd til omstillingstiltak i kommuner

20000

10000

1760

Nyanskaffelser av materiell, nybygg og nyanlegg

60

Tilskudd til andre

0

1300

Folketrygden

2600

Trygdeetaten

60

Tilskudd til kommuner

3800

0

2755

Helsetjeneste i kommunene

61

Tilskudd til fastlønnsordning allmenleger

260000

345000

62

Tilskudd til fastlønnsordning fysioterapeuter

105400

115000

Sum øremerkede tilskudd

17920391

19832773

RAMMETILSKUDD

Kommuner

571

Utgiftsutjevnende tilskudd til kommuner

60

Rammetilskudd

17411000

17436000

Inntektsutjevnende tilskudd kommuner

2665968

3170125

Nord-Norge tilskudd

942427

945869

Skjønnstilskudd til kommuner

1244973

1256000

Sum rammeoverføringer kommuner

22264368

22807994

Fylkeskommuner

572

Utgiftsutjevnende tilskudd til fylkeskommuner

60

Rammetilskudd

14870485

14621000

Inntektsutjevnende tilskudd fylkeskommuner

3692840

4265900

Nord-Norge tilskudd

634500

636800

Skjønnstilskudd til fylkeskommuner

990292

979960

Sum rammeoverføringer fylkeskommuner

20188117

20503660

Sum rammeoverføringer

42452485

43311654

TILSKUDD UTENFOR KOMMUNEOPPLEGGET

Flyktninger m.v.

221

Tilskudd til grunnskolen utenfor sektortilskuddet

65

Tilskudd til undervisning av fremmedspråklige elever

501855

514671

231

Tilskudd videregående opplæring utenfor sektortilskuddet

65

Tilskudd ekstra språkopplæring fremmedspråklige elever

36071

48071

250

Voksenopplæring i offentlig regi

60

Voksenopplæring for flyktninger og innvandrere

297834

265334

521

Bosetting av flyktninger og integrerte innvandrere

60

Integreringstilskudd

1820000

1626000

62

Tilskudd til innvandrertiltak

18700

18700

743

Statlig stimuleringstiltak for psykisk helsevern

61

Tilskudd til psykososialt arbeid for flyktninger

10000

10500

854

Tiltak i barne- og ungdomsvernet

64

Refusjon kommunale barnevernsutgifter

31115

27115

Sum

2715575

2510391

Arbeidsmarkeds- og sysselsettingstiltak

561

Kommunale sysselsettingstiltak

60

Tilskudd til kommunalt vedlikehold

165000

0

61

Tilskudd til fylkeskommunalt vedlikehold

85000

0

591

Arbeidsmarkedstiltak

60

Sysselsetting i offentlig virksomhet

31943

31943

Andre tilskudd til arbeidsmarkedstiltak i kommunesektoren

2942057

2475057

Sum

3224000

2507000

Andre tilskudd utenfor kommuneopplegget

565

Erstatning til kommuner og fylkeskommuner

60

Flomskader, kommuner og fylkeskommuner

142103

0

61

Flomskader, kommunale og fylkeskommunale selskaper

7900

0

936

Kompensasjon for hjemfall kraftverk

60

Overføring til kommunale næringsfond

0

259655

Overføringer til kommunesktoren i henhold til Nasjonalregnskapets definisjon

Rammetilskudd

42452485

43311654

Øremerkede tilskudd innenfor kommuneopplegget

17920391

19832773

Øvrige tilskudd til kommunesektoren

1175000

1384000

Arbeidsmarkedstiltak

3224000

2507000

Flyktninger og asylsøkere

2715575

2510391

Sum overføringer

67487451

69545818

linkdoc#doc32Previous Page320linkdoc#doc32TOC320linkdoc#doc32Next Page320

linkdoc099005-992461#docHjemlinkdoc#docOppTilbakeForrigeNesteEnglishlinkvedleggSøklinkdoc099005-992444#docTips redaksjonenlinkdoc099005-990149#docHjelp
Denne siden ble sist oppdatert 9 mai 1996 av Statens forvaltningstjeneste, ODIN-redaksjonen

Til toppen