Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Peder Ludvik Kolstad

Tidligere roller:

Statsminister og finansminister - permisjon (B)

Finans- og tolldepartementet - Peder Kolstads regjering

01.02.1932–05.03.1932

I embetet til sin død 05.03.1932.

Statsminister og finansminister (B)

Finans- og tolldepartementet - Peder Kolstads regjering

12.05.1931–05.03.1932

Etter at ansvaret som Norges statsminister i juli 1873 ble overført fra Stockholm til et nytt statsministerembete i Kristiania (Oslo), hadde statsministerembetet i Stockholm fram til det ble opphevet i juni 1905, rang etter statsministerembetet i Kristiania. Hovedregelen var nå at Norges statsminister var sjef for et departement og utøvet rollen som regjeringssjef fra dette departementet. Ordningen tok først slutt i oktober 1939, da statsminister Johan Nygaardsvold ble fritatt fra å være sjef for Arbeidsdepartementet. Fra da ble statsministerens sekretariat omtalt som Statsministerens kontor.

Til toppen