Endringar blant statssekretærane

Kongen har i statsråd i dag konstituert politisk rådgivar Therese Eia Lerøen som statssekretær for forskings- og høgare utdanningsminister Henrik Asheim frå 13. september 2021, og i den tida statssekretær Aase Marthe Johansen Horrigmo avviklar foreldrepermisjon.

Regjeringa er utgått frå Høgre (H), Venstre (V) og Kristeleg Folkeparti (KrF). Statssekretærane er:

For statsminister Erna Solberg (H)
Lars Øy (H)
Ingvild Næss Stub (H)
Rune Alstadsæter (H)
Audun Rødningsby (V) – permisjon 31. mai – 13. august og 9. september til 6. oktober 2021
Hans Olav Syversen (KrF)
Oluf Ulseth (H)
Peder Weidemann Egseth (H)
Håvard Damberg Sandvik (V) – konstituert 31. mai – 13. august og 9. september til 6. oktober 2021

For kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V)
Anja Johansen (V)
Grunde Kreken Almeland (V)
Anne Tørå Solsvik (V)

For barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF)
Jorun Hallaråker Heggelund (KrF)
Julie Kristine Kordahl (KrF)
Ingvild Ofte Arntsen (KrF) – 50 prosent stillin

For finansminister Jan Tore Sanner (H)
Magnus Thue (H)
Kari Elisabeth Olrud Moen (H)
Geir Straume Olsen (V)
Sverre Vatnar (KrF)
Maria Kristine Strandskog Göthner (H) – permisjon 18. mars – 8. desember 2021
Kristin Holm Jensen (H) – konstituert 10. mars 2021 – 8. desember 2021

For justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H)
Lars Jacob Hiim (H)
Thor Kleppen Sættem (H)
Hilde Johanne Barstad (H)

For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)
Anne Grethe Erlandsen (H)
Maria Jahrmann Bjerke (H)
Saliba Andreas Korkunc (H)

For utanriksminister Ine Eriksen Søreide (H)
Audun Halvorsen (H)
Jens Frølich Holte (H)

For arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H)
Vegard Einan (H)
Saida Roshni Begum (H)

For distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland (H)
Paul Chaffey (H)
Raymond Robertsen (H)

For forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H)
Tone Skogen (H)

For kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup (H)
Heidi Karin Nakken (H)
Paal Pedersen (H)

For næringsminister Iselin Nybø (V)
Lucie Katrine Sunde-Eidem (V)
Lars Andreas Lunde (H) – 50 prosent stilling

For samferdselsminister Knut Arild Hareide (KrF)
Ingelin Noresjø (KrF)
John-Ragnar Kvam Aarset (H)
Anders Tyvand (KrF)

For landbruks- og matminister Olaug Vervik Bollestad (KrF)
Widar Skogan (KrF)
Ingvild Ofte Arntsen (KrF) – 50 prosent stilling

For utviklingsminister Dag Inge Ulstein (KrF)
Aksel Jakobsen (KrF)

For forskings- og høgare utdanningsminister Henrik Asheim (H)
Aase Marthe Johansen Horrigmo (H) – permisjon 20. september 2021 - 22. mai 2022
Therese Eia Lerøen (H) – konstituert 13. september 2021 – 22. mai 2022

For kultur- og likestillingsminister Abid Raja (V)
Emma Lind (V)

For olje- og energiminister Tina Bru (H)
Tony Christian Tiller (H)
Lars Andreas Lunde (H) – 50 prosent stilling

For klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn (V)
Mathias Fischer (V)
Maren Hersleth Holsen (V)

For fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen (H)
Trine Danielsen (H)