Innreise til Norge for å jobbe i landbruket
Fra 29. januar er det innført strengere innreiserestriksjoner til Norge for å hindre importsmitte. Unntak fra innreiserestriksjonene skal praktiseres strengt. Unntak kan kun tas dersom det er strengt nødvendig for å sikre kontinuitet i kritiske samfunnsfunksjoner.
Om unntak fra innreiserestriksjoner:
Unntaket fra innreiserestriksjoner for utlendinger for å kunne opprettholde forsvarlig drift av kritiske samfunnsfunksjoner, gjelder derfor kun utlendinger hvis innreise er strengt nødvendig. Følgende to kriterier må være oppfylt:
- Arbeidet som skal utføres må være direkte knyttet til evnen til å ivareta kontinuiteten i den kritiske samfunnsfunksjonen.
- Arbeidet kan ikke utsettes uten at det vil medføre en uakseptabel svekkelse i evnen til å opprettholde kontinuiteten i funksjonen.
Les mer om innreiserestriksjonene og kritiske samfunnsfunksjoner:
- Om innreiserestriksjonene
- Spørsmål og svar om innreise til Norge fra UDI
- Spørsmål og svar om innreise til Norge fra regjeringen.no
- Liste over kritiske samfunnsfunksjoner
Disse dokumentene må fylles ut ved innreise:
- Dokumentasjonskrav for innreise til Norge
- Dokumentasjonskrav for egnet oppholdssted ved innreisekarantene
- Dokumentasjonskrav om bekreftelse fra arbeidsgiver for egnet oppholdssted i karanteneperioden
Sist oppdatert: 2. februar 2021.