Språk og litteratur

Kultur- og likestillingsdepartementet ivaretar et bredt spekter av oppgaver på feltene språk og litteratur. Dette skjer ved forvaltning av lovverk og tildeling av midler til tiltak og institusjoner bevilget av Stortinget over statsbudsjettet.

Henrik Ibsen

15 millionar til formidling av Ibsen

Pressemelding 28.10.2026

I 2028 er det 200 år sidan Henrik Ibsen vart fødd. Jubileumsåret skal markerast og Kultur- og likestillingsdepartementet set av 15 millionar kroner til formidling av Ibsen i folkebiblioteka.

Logo for Kreativt Europa 2021-2027

Midtveisevaluering av Norges deltagelse i EU-programmet Kreativt Europa:

Kreativt Europa gir stor effekt for kultur- og mediesektoren

Nyhet 12.06.2026

Midtveisevalueringen viser at Norges deltakelse i EU-programmet Kreativt Europa (2021–2027) har stor betydning for kultur- og mediesektoren. Deltakelsen fra 2021 til 2024 viser høy måloppnåelse og bidrar til å realisere prosjekter som ellers ikke ville blitt gjennomført. Evalueringen peker også på at programmet er et relevant kulturpolitisk virkemiddel, og at ingen andre ordninger gir tilsvarende muligheter.

Kontakt

Kulturvernavdelinga

Telefon: 22 24 80 64
Adresse: Postboks 8030 Dep, 0030 Oslo
Besøksadresse: D-blokka, Einar Gerhardsens plass 2 (Publikumsinngang via A-blokka, Einar Gerhardsens plass 1), Oslo