Ansatte ved EU-delegasjonen

Norges delegasjon til EU ledes av ambassadør Rolf Einar Fife. Her finner du kontaktinformasjon til alle medarbeidere ved EU-delegasjonen i Brussel og noen stikkord om hvilke fagområder den enkelte jobber med.

Ledelse
Rolf Einar Fife
Rolf Einar Fife
Norges ambassadør til EU

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 21
rolf.einar.fife@mfa.no
 

Per Strand Sjaastad
Norges ambassadør til Belgia
og nestleder ved EU-delegasjonen

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 21
per.sjaastad@mfa.no

Ansvar for delegasjonens arbeid
knyttet til EØS-samarbeidet og
EUs indre marked. Brexit.

Curriculum Vitae

Assistenter:
Ellen Reiner-Vestli (delegasjonen)
Martine de Laet (ambassaden)

Eirik Nestås Mathisen
Ministerråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 65

eirik.nestas.mathisen@mfa.no 

Ansvar for koordinering og ledelse av
delegasjonens arbeid i tilknytning til
det utenriks-, sikkerhets- og forsvars-
politiske samarbeidet med EU, EEAS.

Assistent: Ellen Reiner-Vestli


Internasjonale relasjoner
Ingrid Schulerud

Ingrid Schulerud
Ministerråd

Tlf.: +32 (0)2 238 73 00
ingrid.schulerud@mfa.no 

Demokrati og rettsstat.

Assistent: Ellen Reiner-Vestli

Gry_Waage

Gry Karen Waage
Ambassaderåd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 65
gry.karen.waage@mfa.no 

Europaparlamentet, rettsstat
og demokrati.

Ingjerd Haugen

Ingjerd Haugen
Ambassadesekretær

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 67
ingjerd.haugen@mfa.no

EØS-koordinator. Oppfølging av
EØS-komiteen, EFTAs faste komité
og EØS-rådet. Følger arbeidet i UK I
(varer), UK II (kapital/tjenester),
UK III (personer), UK IV
(programsamarbeid), UK V
(rettslige og institusjonelle spørsmål),
og FMC (Financial Mechanism
Committee). Oppfølging av Sveits,
Island, Liechtenstein og mikrostatene.

Christian Gahre

Christian Gahre
Ambassadesekretær

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 46
christian.gahre@mfa.no

Nordområdene, sikkerhetspolitikk,
Nord-Amerika og Asia.

Katarina Nordanger

Katarina H. Nordanger
Ambassadesekretær

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 66
katarina.nordanger@mfa.no

Russland, Vest-Balkan, Østlig
partnerskap, Tyrkia og
utvidelsespolitikk. Restriktive tiltak
og tilslutninger.

Kai Simon Yuen

Kai Simon Yuen

Ambassadesekretær

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 63
kai.simon.yuen@mfa.no

Midtøsten, Afrika og Latin-Amerika.
Internasjonale partnerskap og
utviklingspolitisk dialog. Humanitære
spørsmål og sivil krisehåndtering.
Brexit.

Kommunikasjon og presse

Marit Aspaas

Marit Aspaas
Kommunikasjonsråd

Tlf.: +32 (0) 2  238 74 92
marit.aspaas@mfa.no

Hovedkontakt presse,
kommunikasjonsstrategi EU-del,
koordinere henvendelser og
besøk, praktikanter oppfølging

Eva Mære

Eva Mære
Kommunikasjonsrådgiver

Tlf.: +32 (0) 2  238 74 78
Mob.: +32 (0) 483 46 28 54

eva.maere@mfa.no

Pressekontakt, informasjonsarbeid,
besøk, arrangement.

Gulbrandsen_Johannes.jpg

Johannes Gulbrandsen
Kommunikasjonsrådgiver

Tlf.: +32 (0) 2  238 74 24
Mob.: +32 499 058 000
johannes.gulbrandsen@mfa.no

Pressekontakt, informasjonsarbeid,
besøk, arrangement.

 


Forskning- og utdanningspolitikk
Tor Ivar Eikaas

Tor Ivar Eikaas
Forskningsråd (vikar)

Tlf.:+32 2 549 09 96
tie@rcn.no

Europeisk forsknings- og
innovasjonssamarbeid,
inkludert EUs rammeprogram
for forskning og innovasjon
og Det europeiske
forskningsområdet (ERA).

Hege Landmark-Høyvik

Hege Landmark-Høyvik
Utdanningsråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 74
hege.landmark-hoyvik@mfa.no

EUs utdanningssamarbeid, inkludert
EUs program for utdanning, opplæring,
ungdom og idrett, og direktivet for
godkjenning av yrkeskvalifikasjoner.


Sikkerhets- og forsvarspolitikk

Martin Blom
Råd for sikkerhets- og forsvarspolitikk

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 52
martin.blom@mfa.no 

EUs felles forsvars- og
sikkerhetspolitikk (CSDP).
Samarbeidet mellom EU og NATO.
Sivilt-militært samarbeid.
Forsvarsindustrielt samarbeid med
EU, EDA, kapabilitet og
forsvarsforskning.


Helse-, arbeids- og sosialpolitikk
Anders Lamark Tysse

Anders Lamark Tysse
Råd for helse og mattrygghet

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 80
anders.lamark.tysse@mfa.no

Helsesamarbeid i EU, pasient-
mobilitet, helsepersonell, e-helse,
legemidler og medisinsk utstyr,
folkehelse - herunder smittevern,
rusmidler, ernæring og mattrygghet.

Thor Erik Lindgren

Thor Erik Lindgren
Råd for helseberedskap og
kriserespons

Tlf.: +32 (0) 474 98 30 29
thor.erik.lindgren@mfa.no

EU-samarbeid om helseberedskap- og
kriserespons, innkjøpssamarbeid,
helsesikkerhetskomiteen (HSC)

 

Mona Næss
Arbeids- og sosialråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 69
mona.naess@mfa.no

Arbeidsmarkedspolitikk, fri
bevegelse av arbeidstakere,
arbeidsrett, helse/miljø/sikkerhet
på arbeidsplassen, sosialpolitikk,
koordinering av trygderettigheter,
likestilling/ikke-diskriminering
i arbeidslivet.

 

 

 

Nærings- og fiskeripolitikk

Tymon Bugajski

Tymon Bugajski
Nærings- og fiskeriråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 25
tymon.bugajski@mfa.no 

Handelspolitikk og frihandelsavtaler. 
WTO. Markedsadgang til EU for fisk.
Maritim politikk og transport.
Rompolitikk.

Marit C. Schage Andria

Marit C. Schage Andria
Nærings- og fiskeriråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 41
marit.schage.andria@mfa.no

Fiskeripolitikk, med hovedvekt på
fiskeri- og ressursforvaltning.
Norges fiskerisamarbeid med EU,
kyststatsforhandlinger, EUs fiskeri-,
hav- og akvakulturpolitikk.

 


Nærings- og fiskeriråd

Tlf.: 

Næringspolitikk, det indre
marked for varer og tjenester. 
Konkurransepolitikk. Statsstøtte.
Offentlige anskaffelser.
Selskapsrett. Forenkling.


Justis- og innenrikspolitikk
Kathrine L. Brinch

Kathrine Lund Brinch
Justisråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 32
kathrine.lund.brinch@mfa.no

Justis- og innenrikspolitiske spørsmål
med hovedvekt på Schengen-saker,
særlig knyttet til retur og visum. Asyl-
og migrasjonsrelaterte forhold. SCIFA. 

 

Jan Olav Frantsvold
Justisråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 39
jan.olav.frantsvold@mfa.no

Justis- og innenrikspolitiske spørsmål
med hovedvekt på Schengen-saker,
særlig knyttet til politirelaterte forhold.
Indre sikkerhet / terrorisme. COSI.

 

Anette Ødelien

Anette Ødelien
Justisråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 58
anette.odelien@mfa.no

Justis- og innenrikspolitiske spørsmål
med hovedvekt på sivilrettslig og 
strafferettslig samarbeid. 
Samfunnssikkerhet, beredskap og 
krisehåndtering, herunder EU/NATO-
samarbeid. Kunstig intelligens og
nye teknologier. 


Forvaltnings- og IKT-politikk
Camilla Ongre

Camilla Ongre
IKT-råd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 84
camilla.ongre@mfa.no

IKT-politikk, elektronisk kommunikasjon,
forvaltningspolitikk, personvern,
cybersikkerhet. 


Landbruk og mattrygghet
Magnar Sundfør

Magnar Sundfør
Landbruksråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 49
magnar.sundfor@mfa.no 

EUs felles landbrukspolitikk, handel,
bygdeutvikling og skogbruk. 

Stein Ivar Ormsettrø

Stein Ivar Ormsettrø
Matråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 53
stein.ivar.ormsettro@mfa.no

Matvaretrygghet og matkvalitet,
i tillegg til dyrehelse og dyrevelferd
langs produksjonskjeden.


Miljø, klima- og energipolitikk
Tom Johnsen

Tom O. Johnsen
Miljøråd

Tlf.: +32 (0)  2 238 74 26
tom.oddgeir.johnsen@mfa.no

Klimapolitikk. Norges samarbeid med
EU om oppfyllelse av klimaforpliktelser.
EUs kvotesystem, ikke-kvotepliktige
klimagassutslipp
(innsatsfordelingsforordningen) og
regelverk for skog og arealbruk
(LULUCF).

Kaya Grjotheim

Kaya Grjotheim
Miljøråd

Tlf.: +32 (0)  2 238 74 37
kaya.grjotheim@mfa.no 

Miljøpolitikk med hovedvekt på
luftkvalitet, grønn finansiering,
naturmangfold, kjemikaliepolitikk,
vannforvaltning og sirkulær økonomi.

Ragnar Semundseth

Ragnar Semundseth
Energiråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 45
ragnar.semundseth@mfa.no

Energipolitikk og energimarkedet
i EU/EØS-området.

Martin S. Lund

Martin Skjerping Lund
Rådgiver for energisaker

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 13
martin.skjerping.lund@mfa.no


Regional- og kommunalpolitikk

Odd Godal

Odd Godal 
Regional- og kommunalråd

Tlf.:+32 (0) 2 238 74 64
odd.godal@mfa.no

Regionale og lokale forhold og
EUs regionalpolitikk.
Dekker temaer som regional
statsstøtte og Nordlige Dimensjon
i tillegg til Schengen-samarbeidet.


Transport- og kommunikasjonspolitikk
Carsten

Carsten Horn-Hanssen
Samferdselsråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 44
carsten.horn-hanssen@mfa.no

Post, elektronisk kommunikasjon,
luftfart, veitransport, jernbane,
havnepolitikk, maritim infrastruktur.


Økonomi og finanspolitikk
 

Inger Johanne A. Rygh 
Finansråd

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 75
inger-johanne.rygh@mfa.no

Makroøkonomi og økonomisk politikk,
finansielle tjenester, EUs budsjett og
statistikk.

Inge Skeie

Inge Skeie
Finansråd

Tlf.: +32 (0) 2  238 74 77
inge.skeie@mfa.no

Makroøkonomi og økonomisk politikk,
skatt, avgift og toll, og EUs budsjett.

Forbruker-, likestilling-, og barne- og familiepolitikk

Joachim

Joachim Nilsen Frislid
Forbrukerråd

Tlf.: +32 (0) 2  238 74 33 
joachim.nilsen.frislid@mfa.no 

Forbrukersaker, likestilling og
ikke-diskriminering, barne-,
ungdoms- og familiepolitikk.


Administrasjon
Grethe Knudsen
Grethe Knudsen
Administrativ leder

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 36
grethe.knudsen@mfa.no

Assistent: Ellen Reiner-Vestli

Marit Kristensen
Arkivar

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 27
marit.kristensen@mfa.no

 

Kristian Wiberg
Arkivmedarbeider

Tlf.: + 32 (0) 2 238 74 68

Ellen Reiner Vestli

Ellen Reiner-Vestli
Personlig assistent for ambassadør Fife

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 21
pa.eu.amb@mfa.no

Assistent for EU-ambassadør, nestleder, 
ministerråder, administrativ leder
og kommunikasjonsråd.

 

Maria Deridder Holmlund
Assistent

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 23
maria.deridder.holmlund@mfa.no

Assistent for nærings- og fiskeriråder,
matråd, landbruksråd, helseråd,
arbeids- og sosialråd, utdanningsråd,
forskningsråd, regionråd, finansråder,
IKT- og forvaltningsråd,
forbrukerråd, samferdselsråd, 
energiråd og miljøråder.

Christina Rysgaard

Christina Rysgaard
Assistent

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 31
christina.rysgaard@mfa.no

Assistent for justisråd, 
råd for sikkerhet og forsvar,
utenriksgruppa, EØS-koordinator,
COMIX, ESA-portalen og EP-kalender.
Nasjonale eksperter.

Anette Ljungmann

Anette Ljungmann
Resepsjonist

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 29
alj@mfa.no

Pia Ladefoged
Besøkskoordinator

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 56
pia.ladefoged@mfa.no

 


Regnskapsfører

Tlf.: 

 

Michel Jonet
Boligforvalter

Tlf.: +32 (0) 2 238 73 08

 

Ian Hills
IKT/sikkerhet

Tlf.: +32 (0) 2 238 74 17

 

Johan Pierre
Sjåfør

Tlf.: +32 (0) 2 238 73 56

Ricardo

Ricardo Cuyob
Sjåfør

Tlf.: +32 (0) 2 238 73 10


Studentpraktikanter