Jens Stoltenbergs første regjering

17. mars 2000–19. oktober 2001

I statsråd 17. oktober 2001 søkte Jens Stoltenbergs (første) regjering avskjed, etter at valget 10. september 2001 hadde gitt flertall på Stortinget for skifte av regjering. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Harald V i statsråd 19. oktober 2001, med virkning fra 19. oktober 2001 kl. 12.00. Samtidig ble Kjell Magne Bondeviks andre regjering utnevnt, med virkning fra 19. oktober 2001 kl. 12.00.

Om regjeringen

Statsminister:
Jens Stoltenberg
Parlamentarisk grunnlag:
Mindretallsregjering
Tiltredelsesgrunn:
Regjeringskrise
Fratredelsesgrunn:
Skifte etter valg
Partier i regjering:

Regjeringspolitikere