Styrer ved universiteter og høyskoler

Kunnskapsdepartementet oppnevner ekstern styreleder og tre/fire eksterne medlemmer til styrene ved statlige universiteter og høyskoler.

Dette er en oversikt over styreleder og medlemmer i styrene for de statlige universitetene og høyskolene. De eksterne lederne og medlemmene oppnevnt av Kunnskapsdepartementet (KD) er merket. Listen er kronolgisk etter oppnevningsperiode.

Perioden 1. august 2021 – 31. juli 2025

Nord universitet:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Øyvind Fylling-Jensen, Oslo, styreleder
Eva Maria Kristoffersen, Straumsjøen
Anders Söderholm, Sundsvall, Sverige
Lise A. Dahl Karlsen, Brønnøysund
Ansattrepresentanter
Ellen S​æthre-McGuirk 
Oddbjørn Johansen
Bjørn Olsen
Tone Elisabeth Berg
Sissel Marit Jensen

Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU): 
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Remi Eriksen, Oslo, styreleder
Jan-Frode Janson, Trondheim 
Nina Refseth, Oslo
Bente M. Stallknecht, København, Danmark 
Ansattrepresentanter
Bjørn Helge Skallerud
Anne C. Elster
Ingrid Bouwer Utne
Unni Soltun Andreassen
Kjersti Møller

Universitetet i Oslo (UiO):
Svein Stølen, rektor og styreleder
Medlemmer oppnevnt av KD
Kristin Clemet, Oslo
Qaisar Farooq Akram, Oslo
Eirik Frantzen, Narvik
Maria Strömme, Uppsala, Sverige
Ansattrepresentanter
Finn-Eirik Johansen
Ingrid Lossius Falkum
Elisabet Garcia Gonzalez
Marianne Midthus Østby

Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO):
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Lisa A. Cooper, Oslo, styreleder
Mathilde Aggebo, Danmark
Bård Folke Fredriksen, Oslo
Jacob Aars, Eidsvågneset
Ansattrepresentanter
Einar S Martinussen
Anna Røtnes
Steinar Killi
Reier Møll Schoder

Norges musikkhøgskole:
Astrid Kvalbein, rektor og styreleder
Medlemmer oppnevnt av KD
Inga Bostad, Oslo
Cecilie Ohm, Bergen
Stein Bjelland, Stavanger
Svein Tore Samdal, Trondheim
Ansattrepresentanter
Miriam Rintelen
Tor Espen Aspaas
Håkon Kvidal
Tanja Orning

Høgskolen i Østfold:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Berit Kjeldstad, Ranheim, styreleder
Björn Brorström, Göteborg, Sverige
Roald Guldbrandsen, Spydeberg
Kari Strande, Sarpsborg
Ansattrepresentanter
Jo Ese 
Karl-Arne Næss Korseberg
Camilla Gjellebæk
Vigdis Abrahamsen Grøndahl
Tone Skråning

Norges Handelshøyskole: 
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Karen Helene Ulltveit-Moe, Lysaker, styreleder
Tord Lien, Trondheim
Miao Reinlund, Bergen
Harald Espedal, Stavanger
Ansattrepresentanter
Aline Bütikofer
Inger G. Stensaker
Katarina Kaarbøe
Hallvard Lyssand
Esra Aslan

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Norges idrettshøgskole:
Lars Tore Ronglan, rektor og styreleder
Medlemmer oppnevnt av KD
Øyvind B. Sandbakk, Trondheim
Marcela Montserrat Fonseca Bustos, Oslo
Grete Ingeborg Nykkelmo, Oslo
Per Nilsson, Alvsjö, Sverige
Ansattrepresentanter
Aage Radmann
Siv Gjesdal
Oddbjørn Klomsten Andersen
Marte Knusson
Johnny Berre

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved NMBU:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Hanne Refsholt, Stavern, styreleder
Tone Ikdahl, Ås
Per Holten-Andersen, København, Danmark
Stein Eggan, Trondheim
Ansattrepresentanter
Birger Svihus
Siri Ellen Hallstrøm Eriksen
Vincent Eijsink
Eivind Norum
Crystal Turnbull

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved UiT - Norges arktiske universitet:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Marianne Elisabeth Johnsen, Bærum, styreleder
Anders Malmberg, Uppsala, Sverige
Aili Keskitalo, Kautokeino
Christian Chramer, Tromsø
Ansattrepresentanter
Gerit Pfuhl
Miriam Kristine Nilsen
Jonas Stein
Tone Osnes
Ketil Zachariassen

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Universitetet i Bergen:
Margareth Hagen, styreleder og rektor
Medlemmer oppnevnt av KD
Shirin Albäck Öberg, Uppsala, Sverige
Herlof Nilssen, Randaberg
Marit Warncke, Bergen
Morten Iversen, Oslo
Ansattrepresentanter
Inga Berre
Ola Jacob Broch
Ingrid Brovik
Jørgen Melve
Ingrid Ovidia Moe Telle

Perioden 1. august 2019 til 31. juli 2023

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Høgskulen på Vestlandet:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Arvid Hallén, leder, Nesbru
Aina Berg, Arnatveit
Trond Ueland, Førde
Hege Økland, Stord
Ansattrepresentanter
Joar Sande
Tina Åsgård
Ragnar Gjengedal
Kristin Ådnøy Eriksen
Tone Skjerdal

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Universitet i Sørøst-Norge:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Tore Isaksen, leder, Gjettum 
Kristin Saga, Sandefjord
Mogens Rysholt Poulsen, Aalborg
Tine Rørvik, Porsgrunn
Ansattrepresentanter
Solfrid Bratland-Sanda
Lars Frers
Mona Sæbø
Mattias Øhra
Øyvind Reidar Bakke Reier

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Universitetet i Agder:
Sunniva Whittaker, Styreleder og Rektor
Medlemmer oppnevnt av KD

Tom Fidjeland, Kristiansand
Solveig Løhaugen, Kristiansand
Lars Petter Maltby, Arendal
Hanne Katrine Krogstrup, Aalborg
Ansattrepresentanter
Gro-Renée Rambø
Tormod Wallen Anundsen
Målfrid Tangedal
Ronalt Mayore Synnes

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Universitetet i Stavanger:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Anne Marit Panengstuen, leder, Årnes
Eskild Holm Nielsen, Danmark
Janne Johnsen, Hafrsfjord
Tom Hetland, Bryne
Ansattrepresentanter
Svein Erik Tuastad
Sigrun Karin Ertesvåg
Kolbjørn Kallesten Brønnick
Kristi Bjørnes Skeie
Anne Marit Aspenes

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Høgskolen i Molde:
Steinar Kristoffersen, styreleder og rektor
Medlemmer oppnevnt av KD

Berit Brendskag Lied, Molde
Pål Farstad, Kristiansund  
Haakon Bryhni, Oslo
Lene Trude Solheim, Ulsteinvik
Ansattrepresentant
Kjetil Haugen
Ragnhild Michaelsen
Øystein Nerland

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved  OsloMet – storbyuniversitetet:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Trine Syvertsen, leder, Oslo 
Trym Holter, Trondheim
Laila Bokhari, Oslo
Jens Erik Mogensen, København
Ansattrepresentanter
Hege Maria Bergersen
Einar Braathen
Inger Vederhus
Nils Pharo
Camilla Holm

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Høgskulen i Volda: 
Johann Reppen, styreleder og rektor
Medlemmer oppnevnt av KD

Roar Tobro, ÅlesundInger Østensjø, Stavanger
Geir Terje Ruud, Oslo
Bodil Palma Hollingsæter, Molde
Inger Østensjø, Stavanger
Ansattrepresentanter
Mats Ekeberg
Irmelin Johanne Angell Losvik
Cecilie Røeggen
Randi Myklebust
Silje Louise Dahl
Eirik Søvik

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Kunsthøgskolen i Oslo:
Markus Degerman, styreleder og rektor
Medlemmer oppnevnt av KD

Anna Lindal, Stockholm
Morten Gjelten, Asker 
Gunn Elin Bjørneboe, Oslo
Per Magnus Sandsmark, Volda
Ansattrepresentanter
Tiril Schrøder
Christina Fossaas Lindgren
Martin Lundell
Trond Kasper Mikkelsen

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Samisk høgskole:
Laila Susanne Vars, styreleder og rektor
Medlemmer oppnevnt av KD

Ellen Inga O. Hætta, Kautokeino
Petter Drefvelin, Oslo
Mette Anti Gaup, Karasjok
Idar Peder Kintel, Tromsø
Ansattrepresentanter
Mette Anti Gaup
Idar Preder Kintel
Lemet Ivar Hætta
Lovisa Mienna Sjöberg

Perioden 1. januar 2020 til 31. juli 2023

Følgende styremedlemmer er oppnevnt ved Høgskolen i Innlandet:
Leder og medlemmer oppnevnt av KD
Maren Kyllingstad, leder, Ringsaker
Thomas Breen, Hamar
Christl Kvam, Biri
Björn Åstrand, Sverige
Ansattrepresentanter
Bent Sofus Tranøy
Harald Ø. Thuen
Ulla Higdem
Marte Monsen
Hanne Furuheim

De resterende styrerepresentantene velges internt ved institusjonene.

Lenke til retningslinje om rammer for styrearbeid