Landbruksdepartementet (1900–2004)

Landbruksdepartementet ble opprettet 1. april 1900, ved at landbruk, statens jordgods, statens jord i Finnmark, utskiftningsvesenet, skogbruk, jakt og ferskvannsfiske og ulike fond ble overført fra Indredepartementet. 1. januar 1903 ble samiske saker overført til Landbruksdepartementet fra Indredepartementet. 1. juli 1913 ble endel arbeidssaker overført til Sosialdepartementet. 26. august 1916 ble forsynings- og rasjoneringssaker overført fra Landbruksdepartementet til det nyopprettede Provianteringsdepartementet. 1. november 1922 ble de fleste sakene fra det nedlagte Provianteringsdepartementet overøfrt til Landbruksdepartementet. 1. oktober 1939 ble forsyningsnevndene overført fra Landbruksdepartementet til det nyopprettede Forsyningsdepartementet. I krigsårene 1940-1945 arbeidet departementene under Nygaardsvold-regjeringens lovlige ledelse i London, og under okkupasjonsmakten i Oslo. I statsråd i London 8. mai 1945 ble departementsstrukturen i Oslo gjenopprettet. 1. oktober 2004 ble Landbruksdepartementets navn endret til Landbruks- og matdepartementet.

Regjeringspolitikere

Regjeringsmedlemmer (43)

Statssekretærer (14)

Politiske rådgivere (6)